30. července 2007 16:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Žalobkyni obvinili za vraždu Milady Horákové

Milada Horáková při vykonstruovaném komunistickém monstrprocesu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milada Horáková při vykonstruovaném komunistickém monstrprocesu. |

PRAHA Čtyřicet sedm let po popravě Milady Horákové podalo státní zastupitelství žalobu na tehdejší prokurátorku Ludmilu Brožovou-Polednovou. Osmdesátiletá žena je jedním ze dvou posledních žijících aktérů procesu.

"Zatímco textilačka Herainová z Kotony Beroun zvyšovala svůj výkon na automatických stavech, aby co nejvíce pomohla budovat naši republiku, obžalovaná Horáková v podzemí dávala dohromady nepřátelské bandy ke zničení naší republiky," uvedla Polednová v závěrečné řeči, která se nedávno objevila na rozhlasové pásce.

Proces nebyl zákonný ani v roce 1950

Milada Horáková

Právnička a politička národně sociální strany Milada Horáková byla jedinou ženou popravenou v komunistickém Československu z politických důvodů. Horáková se účastnila odboje proti nacistům. V roce 1940 byla zatčena a do konce války vězněna. Po válce se stala poslankyní parlamentu. V roce 1949 se opět dostala do vězení. Komunistická justice ji ve vykonstruovaném procesu odsoudila k trestu smrti. Přes protesty řady světových osobností byla 27. června 1950 popravena. V procesu s Horákovou soudy poslaly na smrt další tři lidi. Další čtyři lidé dostali doživotí a pět tresty od 15 do 28 let. Nezákonný rozsudek byl zrušen v roce 1968. Rehabilitována však Horáková byla až v roce 1990.

Státní zástupce obžaloval Polednovou za účast na zinscenovaném procesu s Miladou Horákovou. Podle policie nebyl proces řádně veden ani podle tehdejšího práva. "V pátek byla podána obžaloba," řekl mluvčí městského státního zastupitelství Martin Omelka. Polednová je obviněna ze spolupachatelství na vraždě. Teoreticky jí hrozí až patnáct let vězení.

Polednová nebyla hlavním žalobcem v procesu. Podle Jana Srba z Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu byla mezi prokurátory zařazena proto, aby jako žena obžalovala ženu.

Podle historika Prokopa Tomka je Polednová je jediným akterém procesu s Horákovou, jehož případ se dostal k soudu. Před několika lety policie stíhala hlavního vyšetřovatele v procesu Milana Moučku. V roce 2003 však státní zastupitelství věc zastavilo.

Lidovky.cz, ČTK