6. března 2011 15:41 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

'Záložáci' si sáhli na dno. V noci je drželi v šachu policisté a unesli jim hlídku

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Armádní cvičení (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Armádní cvičení (ilustrační foto) | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

VSETÍN Téměř 40kilometrový pochod či dvě noci ve volné přírodě absolvovali příslušníci aktivních záloh armády a policisté z pořádkových jednotek. Soupeření bylo vyrovnané, přes den byly úspěšnější 'záložáci', v noci však policisté objevili jejich ležení a unesli jim hlídku.

Cvičení Patrola 2011 se odehrálo od pátku do neděle v oblasti Vsackého Cábu na Vsetínsku. Někteří chlapi si sáhli opravu až na dno svých sil, řekl pořadatel cvičení Jan Kostelný, nadrotmistr armádních aktivních záloh. "Ušli jsme 37 kilometrů při převýšení 1500 metrů. Cvičení splnilo svůj účel. Ve dne jsme byli úspěšnější my. V noci, když jsme se utábořili, ale policisté objevili naše ležení. Drželi nás v šachu a unesli nám i hlídku," uvedl Kostelný.

Aktivní zálohy

Členové aktivních záloh se vojenskému výcviku věnují několik týdnů v roce. V případě potřeby mohou být nasazeni do akce, jejich typickými úkoly jsou pomoc při živelných pohromách a ostraha objektů důležitých pro obranu státu v případě zhoršení bezpečnostní situace. Jednotky aktivních záloh se v regionu úspěšně účastnily například záchranných prací při povodních.

Vojákům v záloze letos přálo i počasí. "Bylo nejlepší za poslední čtyři cvičení. Bylo jen minus pět stupňů, ráno nám akorát zamrzla voda v lahvích. Měli jsme krásnou ledovou tříšť," popsal s úsměvem nadrotmistr.

Vojenská maturita
Příslušníky aktivních záloh nyní čeká od 2. dubna týdenní cvičení ve vojenských prostorech ve Vyškově a na Libavé. "Na jeho závěr nás čekají ostré bojové střelby čet, taková vojenská maturita. Bude to vyvrcholení tříletého vojenského výcvikového cyklu," poznamenal Kostelný s tím, že nyní jednotky aktivních záloh ve Zlínském kraji tvoří zhruba pět desítek lidí.

Vojáci v záloze absolvují zimní cvičení podobná letošní Patrole každoročně. Jejich cílem je prověřit fyzickou a psychickou odolnost i schopnost orientace a pěšího přesunu v náročném terénu, ale také stmelení kolektivu.

V loňském roce absolvovali "záložáci" cvičení Ploština 2010 a v předchozích letech Clay-Eva 2009 a Beskydy 2008. Vždy byly mimo jiné poctou účastníkům protifašistického odboje.

ČTK, Lidovky.cz
  • 1Diskuse