Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Zaměstnanecká kolečka

Česko

Kam odešli zaměstnanci zkrachovalých finančních institucí? Zase do financí, říkají analytici. Podobná kolečka fungují i v České republice.

Vzpomínáte si na fotografie, které obletěly svět poté, co Lehman Brothers – významná investiční banka – zkrachovala? Většinou totiž zachycovaly muže v oblecích a kravatou, jak opouštějí centrálu banky jen s malou kartonovou krabicí. Kam tito neúspěšní finančníci odcházeli, bylo dlouho záhadou.

Nedávno právě rozluštěním této záhady ohlásila svou existenci skupina analytiků pracující pro sociální síť LinkedIn. LinkedIn se zaměřuje na pracovní stránku života a sdružuje profesionály, kteří zde mezi sebou komunikují a aktualizují své on-line životopisy. Toho využili statistici pod vedením DJ Patila, který nakonec vydal krátký souhrnný článek pod názvem: „Kam šli všichni ti lidé ze zkolabovaných finančních institucí?“ Analytikům se podařilo s odkazem na aktualizace životopisů pracovníků vysledovat jakési pracovní kolečko. Zkrachovalé instituce jako Lehman Brothers či jen instituce, které byly pohlceny většími, vyvolaly obrovský přesun zaměstnanců, jež ale opět pojaly finanční instituce. Nejvíce sklízela propuštěné zaměstnance společnost Barclays, která pojala až deset procent všech propuštěných finančníků. Na své si přišly i finanční domy Credit Suisse a City Group, jež převzaly okolo procenta z celkového počtu vyhozených, kteří neodcházeli organizovaně do jiných společností. Větší část zbylých zaměstnanců pak ladně přešla ke společnostem, které spolkly kolabující instituce. Například Bank Of America převzala zaměstnance Merrill Lynch a Nomura přebrala spolu s firmou Lehman Brothers i její zaměstnance z asijskotichomořské divize. Stejně tak postupovala Barclays, jež také koupila část této banky.

Zdaleka se tedy nepotvrdila hypotéza, kterou analytici na začátku zkoumali – že většina propouštěných odešla z financí. „Není tomu tak. Je tady hrst těch, co přešli do jiného byznysu a začali novou kariéru,“ píše šéf výzkumu sítě LinkedIn, známý jako DJ Patil. „Většina ale zůstala ve financích.“

Finanční byznys se podle analytiků jeví jako zaměstnavatel s mateřskými sklony – svých odkojených dětí se nerad vzdává a postará se o to, aby zůstali poblíž.

Na druhou stranu je to pochopitelné. Krize prostě neumožnila lidem radikálně změnit povolání. „Stávající situace příliš neumožňuje, aby lidé svůj profesní obor měnili, protože zaměstnavatelé si díky poměrně silné nabídce na pracovním trhu mohou vybírat a pravděpodobně dají přednost kandidátovi, který již zkušenost z daného oboru má, “ říká Markéta Švedová ze společnosti Recruit CZ.

LinkedIn touto analýzou předvedl, v čem by se do budoucna mohl stát velice silným nástrojem – sledování pracovní migrace.

Migrace zaměstnanců se samozřejmě týká i České republiky, byť je na ni LinkedIn zatím krátký. Mezi českými zaměstnanci ještě nemá takovou podporu, a ti jednotlivci, kteří ho využívají, se příliš neobtěžují aktualizovat své životopisy. Headhunteři a personální odborníci si ale všímají lokálních makromigrací. „Znám příklad ze Slovenska z druhé poloviny loňského roku, kde odešla skupina vývojářů z firmy, která vyvíjela software pro řízení podniku. Okamžitě si založila konkurenční společnost a začala nabízet vlastní produkt,“ říká Ján Dolejš, headhunter ze společnosti PP Partners. „Organizované přechody skupin zaměstnanců se vyskytují zejména v oborech, které nejsou příliš kapitálově náročné a které jsou založeny na duševním vlastnictví a osobních vztazích s klienty.“Organizované odchody zaměstnanců ke konkurencím se tak týkají spíše konzultačních firem podnikajících například v právu, v public relations, marketingu nebo ve finančním poradenství. Podle Markéty Švédové ale na českém trhu k organizovaným přesunům příliš nedochází. Zaměstnanecká kolečka se však přesto u nás objevují.

„Dost často se propouštělo v médiích a lidé přecházeli do on-line projektů, mediálních a reklamních agentur či do korporátní komunikace firem,“ říká Jana Skálová, mluvčí společnosti LMC, provozovatele portálů Jobs.cz a Prace.cz.

Nejčastěji docházelo k přelivu pracovních sil mezi marketingem, PR a médii, stejně tak mezi obchodem, prodejem a administrativou.

***

Kdyby ty muziky nebyly Miloš Forman natočil v roce 1963 filmovou povídku Kdyby ty muziky nebyly, která vypráví o tom, jak si dvě dechové kapely prohodí trumpetisty. Nová studie internetové sociální sítě LinkedIn nyní ukazuje, že podobná „zaměstnanecká kolečka“ nezmizela ani po bezmála padesáti letech. Studie nazvaná „Kam šli všichni ti lidé ze zkolabovaných finančních institucí?“ ukazuje, že propuštěné bankéře ze zkrachovalých finančních ústavů přejaly většinou opět banky. Finanční byznys se podle analytiků jeví jako zaměstnavatel s mateřskými sklony – svých odkojených dětí se nerad vzdává a postará se o to, aby zůstaly poblíž.

Autor:

Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene
Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene

S příjemnými hřejivými pocity ze slunečních paprsků k nám ale míří i nebezpečné UV záření. To na nás působí celoročně, a proto je důležité sebe i...