Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Zaměstnanecké výhody 2008

Česko

Chcete vědět, co přináší reforma zaměstnancům a podnikatelům? Jaké jsou novinky v benefitech a všemožných daních? Připravili jsme pro vás přehledného průvodce reformní džunglí.

Zaměstnanecké benefity Koho se změny týkají: Všech, kteří od firmy získávají různé bonusy - od relaxace po práci, jako jsou třeba lázně, až po auto a bydlení. Týká se to logicky i zaměstnavatelů, kteří výhody poskytují.

O co jde: I přes původní záměr, aby reforma postihovala zaměstnanecké výhody, se v této oblasti mnoho podstatného nemění. Například zajišťování stravování zaměstnanců formou poskytování stravenek zůstává reformou netknuté.

Nová pravidla má ale například oblíbené poskytování příspěvku na penzijní připojištění, případně soukromé životní pojištění. V minulém roce byli zaměstnanci osvobozeni od daně z těchto příspěvků od zaměstnavatele do určitého limitu, který byl pro každý typ spoření odlišný. Od ledna platí hranice 24 tisíc korun ročně společně pro oba tituly.

Další novinkou proti roku 2007 je, že pokud zaměstnavatel poskytne přechodné ubytování k výkonu práce mimo obec trvalého bydliště zaměstnance a nejde přitom o ubytování na pracovní cestě, je třeba tento benefit zdanit, pokud jeho hodnota přesáhne částku 3500 Kč měsíčně.

Bezplatné poskytování motorových vozidel k soukromému využití - častý a příjemný benefit - vám nově zvýší vyměřovací zaklad pro sociální a zdravotní pojištění. Do vyměřovacího základu se bude zahrnovat stejná částka, která je považována i za základ daně z příjmu, tedy jedno procento z pořizovací ceny vozidla.

Poznámka odborníka: Pokud jde o režim na straně zaměstnavatele, tedy, za jakých podmínek může zaměstnanecké benefity uplatnit jako daňový výdaj, lze příznivého efektu dosáhnout příslušným nastavením vnitřních předpisů, kolektivní smlouvy či pracovních smluv.

Auta Koho se změny týkají: Novinky se dotknou právnických i fyzických osob - podnikatelů, případně i osob provozujících jinou samostatně výdělečnou činnost.

O co jde: Změna se týká daně z příjmů: 1. Podmínka pro daňové uplatnění leasingového nájemného jako daňového výdaje se zpřísnila. Možnost uplatnit leasingové nájemné platí nově pouze pro leasingy sjednané alespoň na pět let. Ještě do konce roku 2007 přitom platilo, že poplatník mohl uplatnit leasingové nájemné jako daňový výdaj, pokud byl leasing motorového vozidla uzavřen na tři roky a více. Nové znění zákona se dotkne smluv uzavřených v novém roce. U dříve uzavřených smluv se podmínky nemění a zůstávají nastaveny stejně.

2. Doba odpisu motorových vozidel se prodlužuje ze 4 let na 5 let. Podle převažujících výkladů zákona se prodloužení doby odpisování prodlužuje na pět let i u aut pořízených a zaevidovaných ještě do konce roku 2007.

Poznámka odborníka: Vozidlo si přeřaďte z původní odpisové skupiny 1a do odpisové skupiny 2.

3. Nově se daňové odpisy vypočítávají ze vstupní (pořizovací) ceny auta bez omezení. V dřívějších letech platila pro základnu odpisování limitní částka na jeden a půl milionu. Přesah ceny auta nad tento limit nelze uplatňovat formou daňových odpisů jako daňový výdaj. Znevýhodněním je to pro ty, kdo si pořídili dražší automobil.

Nemovitosti Koho se změny týkají: Zájemců o koupi domu či bytu pro bydlení, obchodníků operujících na developerském nebo realitním trhu i lidí a firem, kteří poskytují služby v oblasti stavební výroby a práce. Změny se objevují hned v několika daních. DPH: Snížená sazba DPH, které v minulém roce podléhaly jakékoliv bytové výstavby, převod staveb pro bydlení a práce v oblasti bytové výstavby, se zvyšuje z 5 na 9 %. A navíc se uplatňuje už jen v některých omezených případech. Devítiprocentní snížené sazbě i nadále podléhají stavební a montážní práce spočívající ve změně dokončené stavby bytového domu, rodinného domu či bytu. Snížená sazba ale přestává platit u výstavby nebo prodeje bytového domu, rodinného domu nebo bytu, které nespadají do kategorie tzv. sociálního bydlení. Nově zavedená kategorie sociálního bydlení v sobě zahrnuje kromě specifických staveb (jako je kojenecký ústav, hospic a podobně) i byty s podlahovou plochou do 120 m2 a rodinné domy s podlahovou plochou do 350m2. Pro tyto případy i nadále platí snížená, nyní už 9% sazba.

Poznámka odborníka: Bytový dům je stavbou pro sociální bydlení, pokud veškeré byty, které v něm jsou, mají podlahovou plochu do 120m2, a spadají tak do kategorie bytů pro sociální bydlení. (Může ale přitom obsahovat i nebytové jednotky.)

I nadále platí, že pokud se prodej stavby či bytu uskuteční až po 3 letech od kolaudace nebo od okamžiku, kdy prodávající tuto stavbu či byt sám nabyl, tedy jde-li o „starší“ dům či byt, DPH se neuplatní vůbec - jde o převod osvobozený od DPH.

Daň z nemovitostí: U malých obcí (do šesti set obyvatel) se zvyšují koeficienty, jimiž se upravuje výše daně z nemovitosti podle velikosti obce, ve které se pozemek nebo stavba nachází. Zároveň se dává obcím pravomoc daň zvýšit vyhlášením místního koeficientu.

Odvody a zdanění příjmů ze zaměstnání Koho se změny týkají: Všech plátců daně.

O co jde: Mění se konstrukce základu daně. V minulém roce se základ daně vypočítal tak, že se od hrubé mzdy odečetlo sociální a zdravotní pojištění. Od letoška se k hrubé mzdě naopak přičítají odvody pojištění (ve výši 35 procent hrubé mzdy), které je zaměstnavatel povinen platit. To je princip tzv. superhrubé mzdy.

Maximální vyměřovací základ sociálního a zdravotního pojištění je nově platný i pro zaměstnance. Jeho výše je stanovena jako 48násobek průměrné mzdy. Pro letošní rok tak odpovídá částce 1 034 880 korun.

Více o zaměstnaneckých benefitech na straně II

O autorovi| PETR ŠVIHEL, Článek vznikl ve spolupráci s Ing. Ondřejem Burianem, daňovým expertem ze společnosti Locke & Hobbes, a. s.

Autor: