20. listopadu 2014 7:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zametl šetření soláru? Vysoce postaveného policistu nepotrestali

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
solarní elektrárna  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy solarní elektrárna | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Vysoce postavený policista protikorupčního útvaru, který podle jednoho z podřízených zametl šetření kauzy Amun Re, vyvázl bez trestu. Vedoucí jednoho z odborů i přes varování, že v solární kauze mohlo dojít hned k několika zločinům, případ stopl. Avšak podle kontrolorů protikorupční policie nic neprovedl, u útvaru tak pracuje dodnes.

Jednání vedoucího odboru prošetřovala také Generální inspekce bezpečnostních sborů, ale podezření ze spáchání trestného činu nepotvrdila. „V této věci následně proběhlo šetření vnitřní kontroly Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality, jehož závěrem bylo, že se uvedená tvrzení nepotvrdila,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Původně přitom odmítl případ jakkoliv komentovat.

ČTĚTE TAKÉ:

Se závažnou informací týkající se jedné z největších kauz zlaté éry fotovoltaiky, v jejímž pozadí stojí podle Transparency International lobbista Ivo Rittig, přišel u výslechu jeden z detektivů, který ji šetřil. S kolegou podle něj shromáždili dostatek podkladů k zahájení trestního řízení. Jenže po tom, co svoje závěry prezentovali vedoucímu odboru, šel případ k ledu.

Bez komentáře

„Dodneška se domníváme, že zde mohlo jít o dobře organizovanou trestnou činnost a to jak v oblasti daní, veřejných zakázek, legalizace výnosů z trestné činnosti a podobně,“ prohlásil policista u výslechu.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) nechtěl výbušnou zprávu serveru Lidovky.cz příliš komentovat. Je prý především věcí policie. „Informaci jsem si se zájmem přečetl, nicméně v tuto chvíli je to téma primárně pro nové vedení policie, které se snaží v těchto záležitostech dělat pořádek a má v tom moji plnou podporu,“ napsal v SMS zprávě.

Server Lidovky.cz požádal o komentář policejního prezidenta Tomáše Tuhého a několik členů sněmovního bezpečnostního výboru, otázky ale zůstaly bez odpovědí.

Snový byznys

Společnost Amun Re prodala v roce 2010 elektrárenské společnosti obří solární elektrárny u Ralska a Mimoně až za pět miliard korun, o miliardu dráž než byla běžná cena. Amun Re má navíc nejasnou vlastnickou strukturu: půlku vlastní byznysmen Martin Shenar, druhou podle něj přes další firmu drží právníci MSB Legal (dříve Šachta&Partners) Karolína Babáková a David Michal.

Na laxní přístup k šetření kauzy si stěžovala i vrchní pražská státní zástupkyně Lenka Bradáčová, nakonec ji přebral Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. 

  • 4Diskuse
Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky