Čtvrtek 12. září 2024, svátek má Marie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zámky? Zatím v nejistotě

Česko

Starostové by památky koupili, rozhodnutí leží na zastupitelích

OSOBLAHA Koupit, nekoupit? Další osud zámků na Bruntálsku mají v rukou zastupitelé. Ti rozhodnou, zda jejich obce přistoupí na návrh ministerstva a zaplatí za objekty odhadní ceny. Původně se přitom jednalo o bezúplatném převodu.

V úterý po Velikonocích se sejdou zastupitelé v obci Dívčí Hrad, aby si od starostky Boženy Mruzíkové vyslechli, jak to vypadá se zámkem v jejich obci. „Zastupitelům přednesu všechny dostupné informace,“ plánuje starostka obce na Osoblažsku. Dívčí Hrad je jedním ze tří zámků, které původně chtělo ministerstvo zdravotnictví prodat developerské společnosti s kyperskými majiteli. Pak ale po protestech couvlo a nabídlo zámky obcím za odhadní ceny. Obce si nyní musí rozmyslet, zda zámky za takových podmínek chtějí.

V Dívčím Hradě a v Branticích by museli za zámek zaplatit tři miliony korun, ve Slezských Rudolticích čtyři a půl milionu. Takové řešení se ale starostům nelíbí. „V regionu je spousta objektů, které ministerstvo převedlo na obce bezúplatně ve veřejném zájmu. Nechala jsem si zpracovat právní názor, který se mnou souhlasí - převod zámku ve veřejném zájmu je,“ říká starostka Mruzíková. S tím však zase nesouhlasí ministerstvo, které takovou možnost popírá.

Případ Dívčího Hradu se však od dalších dvou zámků na Bruntálsku liší. Mruzíková na rozdíl od jiných starostů netvrdí, že renesanční zámek postavený na místě gotického hradu byl dříve ve vlastnictví obce. „Archiv jsem prohledávala, ale ne všechno se dochovalo. Žádný doklad o tom, že zámek patřil obci, nyní nemáme,“ přiznává.

Dokumenty dokazující, že zámek dříve obci patřil, však už usilovně dává dohromady starostka Slezských Rudoltic Martina Jalamasová. „Čekám na poslední materiály z Národní archivu. Zámek byl rozhodnutím ministerstva zemědělství v roce 1949 převeden na obec,“ argumentuje. Pokud tomu tak je, byl by zámek historickým majetkem obce a ta by za něj nemusela platit nic. Stejně jako starostka Jalamasová hovoří i starosta Brantic Vlastimil Machů. „Zámek po válce patřil obci a v padesátých letech byl převeden na tehdejší okresní národní výbor,“ upřesnil.

Někteří starostové jsou ochotni se o zámky soudit Podle ministerstva zdravotnictví nejsou obcemi předložené dokumenty zatím dost průkazné. Není proto vyloučeno, že o spletitých vlastnických vztazích v poválečném období zkonfiskovaných zámků rozhodne až soud. Starostka Slezských Rudoltic tvrdí, že je ochotna k soudu kvůli zámkům jít.

To vše zatím nic nemění na tom, že ministerstvo zdravotnictví dalo obcím termín do konce dubna, aby se rozhodly, zda zámky za předem stanovených podmínek koupí.

Starostové všech tří obcí bez ohledu na spletité majetkové vztahy říkají, že by ruku pro koupi zámku i přes všechny nejasnosti zvedli. „Nemohu mluvit za zastupitele, ale já bych koupi doporučila,“ potvrdila včera Martina Jalamasová. A dodala, že zastupitelstvo, pokud jde o zámek, bylo vždy velmi vstřícné. Podobně hovoří i starostka Dívčího Hradu Božena Mruzíková. „Můj osobní názor je, že by obec zámek koupit měla,“ říká. Podle Mruzíkové má i koupě své výhody. Obec by mohla zámek využívat okamžitě například ke komerčním účelům. To v případě bezúplatného převodu není hned možné.

Ani starosta Vlastimil Machů z Brantic se koupi zámku nebrání, obec na ni prý peníze má. „Lidé v Branticích fandí tomu, aby zámek patřil obci. Zvláště poté, co se dozvěděli, že by ho měl získat někdo z kyperského daňového ráje,“ dodává. Vedení obce přemýšlí o jeho využití - po rekonstrukci by mohl sloužit jako společenské a kulturní centrum s možností ubytování. Žádná z obcí zatím neurčila přesný termín zasedání zastupitelstva, které by o případné koupi rozhodovalo. Starostové společně říkají, že pokud to bude nutné, kvůli zámkům svolají i mimořádné zasedání.

Zámky zatím dál patří ministerstvu zdravotnictví, konkrétně Zdravotnickému zabezpečení krizových stavů. Dříve mělo v zámcích sklady, nyní jsou prázdné. S jejich prodejem musí kromě ministerstva zdravotnictví souhlasit i ministerstva kultury a financí.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Kosmetika nejen pro první koupání: Vyzkoušejte péči od sebamed Baby
Kosmetika nejen pro první koupání: Vyzkoušejte péči od sebamed Baby

Pokožka novorozenců a kojenců je velmi citlivá, a proto je důležité volit kvalitní a šetrné kosmetické produkty, zejména při koupání. Kosmetika...