8. června 2016 12:07 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zaorálek očekává, že Rusko nedá okupantům z 1968 status veteránů

Srpen 1968. Jedna z nejznámějších fotografií z Liberce. Až fotografka Dana... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Srpen 1968. Jedna z nejznámějších fotografií z Liberce. Až fotografka Dana... | foto: Vašek Toužimský

Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek očekává, že ruská vláda odmítne poslanecký návrh přiznat sovětským účastníkům okupace Československa v roce 1968 status válečných veteránů. Novelu předložila v ruské Státní dumě trojice komunistických poslanců. Cílem „vojensko-strategické operace Dunaj“ bylo podle nich potlačení převratu, který s podporou západních zemí připravovala československá opozice.

Zaorálek novinářům řekl, že pro vztah mezi Ruskou federací a Českou republikou je vztah k roku 1968 naprosto zásadní. „Podle informací, které mám, tuto změnu (ruská) vláda nepodporuje,“ uvedl. Připomenul, že v roce 1993 jasně odsoudil vpád vojsk Varšavské smlouvy tehdejší prezident Boris Jelcin, nynější prezident Vladimir Putin uznal morální odpovědnost Ruska za rok 1968 v roce 2006. „V této chvíli předpokládám, že postoj ruské vlády k roku 1968 se nemění, podle toho bude zacházeno i s tímto návrhem a s tou novelou,“ konstatoval.

Vojska pěti států Varšavské smlouvy v čele se sovětskou armádou obsadila v srpnu 1968 Československo, aby násilím potlačila pokus liberálního křídla komunistické strany o reformu systému. Jednotky sovětské armády ze země odešly až po pádu komunismu v roce 1989. Poslanci Jurij Sinělščikov, Nikolaj Kolomejcev a Sergej Rešulskij navrhují, aby se přiznání výhod válečných veteránů týkalo osob starších 67 let, které „projevily statečnost a pevnost při plnění vojenských povinností v podmínkách válečného stavu v ČSSR od srpna do listopadu 1968“. V Rusku nyní žije odhadem asi 20.000 lidí, kteří se okupace ČSSR přímo účastnili.

Argumenty ruských poslanců a jejich zdůvodnění okupace Československa už v pondělí odsoudili čeští poslanci z TOP 09. „Odmítáme jakékoli historické posouvání událostí spojených s rokem 1968,“ napsali v tiskovém prohlášení čestný předseda strany, poslanec a bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg s místopředsedou TOP 09 Markem Ženíškem a europoslancem Jaromírem Štětinou.

Zároveň vyzvali ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD), aby si povolal ruského velvyslance v Česku k podání vysvětlení.

ČTK