2. února 2017 12:38, aktualizováno  14:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zaorálek odmítl, že by při útoku hackerů unikly tajné informace

Lubomír Zaorálek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lubomír Zaorálek | foto: ČTK

Praha Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) odmítl, že by při útoku hackerů na ministerstvo zahraničí unikly tajné informace. Piráti ale mohli získat materiály, které jsou citlivé pro osoby a instituce. Zaorálek to ve čtvrtek řekl na mimořádné tiskové konferenci. Obsah ukradených materiálů ani délku útoku podle něj není možné nyní určit. Trval ale podle něj několik měsíců.

Útok hackerů na ministerstvo zahraničí Zaorálek oznámil v úterý. Situaci označil za vážnou. Už v úterý řekl, že utajené informace nebyly ohroženy. Ve čtvrtek odmítl, že by se prozradily strategické informace. „To je lež a to musím důrazně odmítnout,“ řekl.

„Platí to, co jsem řekl, že vnitřní systém ministerstva, který pracuje se strategickými informacemi, které jsou citlivé z hlediska bezpečnosti státu, napaden nebyl,“ dodal. Připustil, že například jeho e-maily mohly obsahovat informace, jejichž únik je pro něj nepříjemný. Neohrožují ale národní bezpečnost.

Zaorálek se kvůli útokům ve čtvrtek sešel se šéfy tajných služeb nebo novým ředitelem Národního bezpečnostního úřadu Jiří Langem. Odložil proto odlet na pracovní cestu na Balkán.

Ministr Chovanec chce věc vyšetřit

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) trvá na důsledném vyšetření toho, odkud na veřejnost unikly informace o hackerském útoku na české ministerstvo zahraničí. Ve čtvrtek novinářům řekl, že státní orgány o činnosti hackerů věděly s předstihem a předčasný únik může ohrozit vyšetřování.

„Zajímalo by mě, kdo měl potřebu prozradit vyšetřování této věci a za jakým účelem. Jestli to bylo pouze z hlouposti, nebo jestli to má nějaké další pozadí,“ řekl Chovanec novinářům v Poslanecké sněmovně. Je podle něj klíčové zjistit, kdo měl motivaci věc prozradit veřejnosti dřív, než bude kvalifikovaně vyšetřena.

Zaorálek řekl, že hackeři pronikli do e-mailových účtů některých zaměstnanců ministerstva včetně jeho schránky a účtů některých náměstků. Podle expertů musel čin spáchat jiný stát a připomínal útok na internetový sytém Demokratické strany v USA. Z tohoto útoku americké tajné služby obvinily Rusko.

Chovanec lituje, že se o vyšetřování útoku kromě veřejnosti dozvěděli zřejmě i jeho pachatelé. „Což je bohužel součást veřejnosti. Pokud chcete něco relevantně vyšetřit, tak je nevhodné, abyste to sdělovali do médií,“ řekl. O problému věděly státní orgány týdny, takže je škoda a chyba, že k úniku došlo, dodal ministr. „Tu chybu je třeba už neopakovat,“ uvedl.

Útoky bude příští týden probírat vláda se zástupci Národního bezpečnostního úřadu a rozvědek. „Úniky jsou vyšetřovány ze strany kompetentních orgánů, vláda si vyslechne podrobnou zprávu,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Očekává zevrubnou zprávu, protože věc je závažná. „Byl to masivní útok, musíme tomu věnovat pozornost,“ dodal.

Server Info.cz v úterý s odvoláním na zprávu Národního centra pro kybernetickou bezpečnost uvedl, že útok trval zhruba rok a podařilo se během něj ukrást více než 7000 dokumentů. Server neovlivni.cz napsal, že IP adresy, z nichž hackeři stahovali, směřují do Ruska, Británie, Německa i ČR.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) ve čtvrtek českým novinářům v Polsku, kde se zúčastnil zasedání ministrů obrany visegrádské čtyřky, řekl na dotaz Českého rozhlasu, že i obrana „prakticky dennodenně“ čelí mnoha hackerským útokům. Podle ministra jich jsou tisíce. Zdůraznil, že je nutné mezi nimi rozlišovat, protože velkou část z nich tvoří amatérské a poloamatérské pokusy. Řekl, že sofistikovaných útoků není extrémní množství.

Po útoku na ministerstvu zahraničí vydalo vedení ministerstva obrany pokyn, aby jeho zaměstnanci zacházeli s daty velmi obezřetně, řekl Stropnický. Nemají používat své soukromé emaily nebo schraňovat „zbytečně dokumenty, které není nutno schraňovat elektronicky“. Kybernetickou oblast označil za „normální bojové pole“.

ČTK

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz