Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Zaorálek: Za víza může Topolánkova vláda. Dopis Obamovi je hysterický

Česko

  15:14
PRAHA - Postup českého ministra zahraničí Jana Kohouta, který veřejnost předem neinformoval o záměru Kanady zavést víza, nebyl podle místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka zcela korektní. Formálně byl nicméně správný. Kohout se choval jako diplomat, řekl dnes stínový ministr zahraničí Zaorálek novinářům. Dodal, že současnou vládu nelze vinit z neúspěchu, protože za víza může spíše předchozí kabinet Mirka Topolánka.

Lubomír Zaorálek foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Současná vláda vznikla i s podporou ČSSD a Kohout byl touto stranou nominován.

O úmyslu Kanady zavést víza věděl Kohout od konce června, veřejnost o tom ale neinformoval, protože si to Kanada nepřála, řekl ve čtvrtek v České televizi.

Migrace českých Romů do Kanady trvala měsíce, Zaorálek se domnívá, že Topolánkova vláda zaspala, s Kanadou dost nejednala a podcenila spolupráci s Evropskou unií.

"Ještě za Topolánkovy vlády, před třemi čtyřmi měsíci měl být ministr (pro menšiny a lidská práva Michael) Kocáb v Kanadě a měl vysvětlovat Kanaďanům náš romský program," řekl Zaorálek.

Místopředseda ČSSD tvrdí, že česká zahraniční politika se kvůli ODS stává stále více izolacionistickou. Podle Zaorálka se předchozí vláda chovala vůči EU nesolidárně, proto nyní nemůže očekávat, že se za ČR unie postaví a zavede reciproční víza kanadským občanům.

Za příklad nesolidárního přístupu ČR považuje třeba vyjednání bezvízového styku se Spojenými státy. Česká republika loni nečekala na EU a sama podepsala s USA bilaterální memorandum o porozumění, které mělo otevřít cestu k zařazení ČR do bezvízového programu.

Dopis Obamovi izoluje ČR

Zaorálek dnes také kritizoval otevřený dopis, kterým nedávno někteří čeští politici chtěli varovat amerického prezidenta Obamu před ruskem. Podle něj tento dopis posouvá ČR na okraj Evropy

List za ČR podepsali bývalý prezident Václav Havel, někdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) a exministr pro EU Alexander Vondra (ODS). Dnes se k němu připojil také současný polský prezident Lech Kaczyński. Zaorálek považuje dopis za "provinciálně hysterický", "zápecnický" a psaný "tónem zhrzené milenky".

Podle Zaorálka vzniká dojem, že signatáři dopisu nedůvěřují Evropské unii, když v dopise opakují, že EU nemá k některým otázkám jednotný postoj. "Problém teda je, proč jsme pro to v době předsednictví něco nedělali," řekl Zaorálek.

Podle něj měla ČR usilovat o nalezení kompromisního postoje vůči Rusku. Za nevyužitou šanci považuje například summit EU - Rusko v Chabarovsku, který vedl prezident Václav Klaus.

Dvaadvacet původních signatářů v dopise apelovalo mimo jiné na to, aby USA ujistily Evropany, že se chtějí i nadále zajímat o jejich kontinent. Zaorálek to považuje za znak zhrzenosti. Dopis se vrací i k záměru USA vybudovat v Polsku a Česku protiraketový štít a varuje Obamu, že pokud Spojené státy od projektu ustoupí, může to podkopat jejich věrohodnost v regionu. Podle Zaorálka taková slova zavánějí vydíráním.

"Dokonce ten dopis má takovou jakoby výhrůžku - že pokud se vůči nám nebudete chovat vstřícněji - tak hrozí, že nás ztratíte," řekl Zaorálek na tiskové konferenci. Dopis podle něho zpochybňuje současnou linii americké zahraniční politiky, která se týká dialogu s Ruskem.

Zaorálek považuje některé pasáže dopisu za návrat k myšlení studené války. Podle Zaorálka dopis obsahuje také lživé informace, když zmiňuje dosud nezveřejněnou analýzu o ruské operaci v Gruzii. Dopis prý interpretuje zprávu jako důkaz o vědomém ruském zásahu, opomíjí přitom jiné názory ve zprávě také zmíněné, řekl místopředseda ČSSD.

Autoři: ,

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...