Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Zapálení ohně provázely protesty

Česko

Olympijský oheň - Cesta pochodně bude lemována demonstracemi

Do OHv Pekingu zbývá 135 dní

OLYMPIA/PRAHA Rozvaliny chrámu bohyně Héry, kde byla včera zapálena olympijská pochodeň, se staly nejhlídanějším místem v Řecku.

Jenže ani speciální akreditace pro několik tisíc pozvaných hostů, ani tajní i uniformovaní policisté a odstřelovači na okolních kopcích nedokázali zabránit demonstrantům, aby na sebe strhli pozornost celého světa.

Krátce před slavnostním zapálením ohně totiž policejní kordon protrhli tři muži. Jeden z nich, který třímal černou vlajku s pěti spojenými pouty, spěchal k pultíku, za nímž právě řečnil prezident organizačního výboru pekingských her Liou Čchi. Policisté muže ale rychle dostihli a zatkli. Čínský funkcionář v poklidu dokončil řeč, v níž oznámil, že „olympijský oheň bude šířit světlo a štěstí, mír a přátelství, naději a sny všech Číňanů i lidí celého světa“.

K narušení ceremoniálu se přihlásila pařížská organizace Reportéři bez hranic. „Nemůžeme nechat čínskou vládu uchopit olympijský oheň, symbol míru, aniž bychom upozornili na dramatické porušování lidských práv v této zemi,“ stojí v prohlášení organizace. Čínská státní televize zareagovala rychle - na několik minut přerušila přímý přenos z události.

„Je smutné, když se objeví protesty. Nešlo ale o násilné akce a to je nejdůležitější,“ prohlásil šéf Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Jacques Rogge. Řecký zástupce v MOV Lambis Nikolau zuřil: „Ať už má kdokoli cokoli proti Číně, ať si to vyjadřuje doma. Tihle lidé vůbec nerespektovali posvátné místo.“

Samotné zapálení ohně, kterého se v roli kněžky zhostila řecká herečka Maria Nafpliotuová, proběhlo bez problémů. Během ceremoniálu totiž vykouklo mezi mraky slunce a oheň mohl být zapálen tradičním způsobem pomocí parabolických zrcadel.

MOV se obává krádeže Pochodeň se poté vydala na nejdelší pouť v historii, během níž zavítá i na nejvyšší horu světa. Přestože převážnou část ze 130 dní stráví ohňová štafeta v Číně, představí se i v ulicích Londýna, Paříže nebo San Franciska. Většinu měst čekají policejní manévry a demonstrace. „Pochodeň může být unesena,“ obává se Rogge. „Ale to by bylo kontraproduktivní. Veřejné mínění nechce, aby pochodeň byla zatažena do nějakých protestů,“ věří šéf MOV.

První potíže zažila pochodeň ještě v řecké Olympii. Několik demonstrantů s nápisy na podporu Tibetu si totiž lehlo na silnici a zastavilo olympijský konvoj. Podle agentury Reuters zatkla řecká policie 25 lidí.

***

Olympijská pochodeň v datech * pochodeň byla vytvořena podle svitku pergamenu, využívá motiv „šťastných mraků“, což představuje harmonii * je vyrobena z hliníku * váží 1 kilogram * je vysoká 72 centimetrů * plnicí plyn: propan * oheň vydrží rychlost větru až 65 km/h * nezhasne ani v silném dešti

Cesta olympijské pochodně

Symbol her má před sebou několikaměsíční pouť, než se po rekordně dlouhé trase (137 tisíc kilometrů) přesune do dějiště her v Pekingu. Pochodeň ponesou tisíce běžců. Olympiáda začíná 8. srpna.

Autor: