Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Zápis do historie s párkem a hořčicí

Česko

PRAHA Její světový rekord přetrvává. Nejdéle ze všech. Jarmila Kratochvílová (58) zaběhla 26. července 1983 v Mnichově osm set metrů za 1:53,28 minuty. Je to už přes čtvrt století.

* LN Tušila jste tehdy, že váš rekord vydrží v tabulkách tak dlouho?

Ne, to rozhodně ne. Ani já a věřím, že ani třeba Honza Železný na to v tu chvíli nemyslel.

* LN Rekord ale odolává. Co je podle vás příčinou?

Nahrál tomu i přibývající počet atletických mítinků, skoro týden co týden se závodí o velké peníze. My jsme tolik závodů zdaleka neměli. Já říkám, že peníze kazí lidi, ale nevím, jak by to bylo se mnou. Kdybych mohla běhat dvacet osmistovek za sezonu a brát za to odměny, nevím, jestli bych ten rekord vytvořila. Třeba Rumunka Maria Mutolaová, velká soupeřka Lídy Formanové, jednou řekla, že rekord překoná, jenže v tom roce běžela pětadvacet osmistovek. Atleti dnes létají od závodu k závodu, ale jsou to normální lidé, ne stroje.

* LN Vy jste tehdy v Mnichově osmistovku běžet neměla, že?

Běžela jsem ji teprve potřetí v životě, v plánu byla dvoustovka. Ale dva dny předtím jsem běžela v Praze čtvrtku a cestou domů jsem za volantem dostala křeč. V Mnichově jsem tedy škrtla sprint a přihlásila se na osmistovku. A užívala jsem si jeden z mála výletů na Západ. Nevím, jestli bych to zaběhla, kdybych byla vystresovaná z ohlášeného pokusu o světový rekord. Nebo z toho, kolik za to dostanu.

* LN Dnes atleti obdrží za světový rekord od mezinárodní federace 100 000 dolarů, vy jste tehdy dostala v Praze 3000 korun...

S tím už nic nenadělám. A jestli lituju, tak proto, že bych těmi penězi mohla pomoct jiným.

* LN Často čelíte otázkám na zakázané podpůrné prostředky. Co odpovídáte?

Když si otevřu tréninkové deníky a vidím těch patnáct let strašné práce, je mi smutno. Ptají se mě, že chtějí znevážit tu dřinu? Dřela jsem celý rok, ale možností startovat v zahraničí bylo málo. Kdyby dnes běžkyně byly schopné trénovat jako já a nezávodily tak často, rekordu by se určitě přiblížily víc.

* LN Traduje se, že jste si příliš nehlídala stravu...

To je pravda! (úsměv) Když řeknu, že jsem běhala na řízky nebo na párky s hořčicí, lidi tomu nevěří.

* LN Za hlavní kandidátku, která by mohla překonat váš rekord, jste v zimě označila Keňanku Pamelu Jelimovou, která se loni přiblížila vašemu času na 73 setiny. Pořád si to myslíte?

Těžko říct, letos běžela „jen“ za 1:59. Nevím, jak unesla vítězství na olympiádě, jackpot ve Zlaté lize, neznám ani její manažerské zázemí. V Berlíně se může přiblížit k medaili. Ale pořád je moje jednička - letos už rekord nezvládne, spíš v dalších letech, je jí devatenáct.

* LN Až to přijde, bude vám to líto?

Je fajn vidět na obrazovce nápis WR - Jarmila Kratochvílová. Naučila jsem se s tím žít, líto mi to ale nebude. Možná si řeknu škoda, ale nic víc.

***

Jarmila Kratochvílová žije ve skromnosti Je jednou z nejlepších českých atletek všech dob. Proslula tréninkovou pílí, která jí pod vedením trenéra Miroslava Kváče pomohla k úspěchům. Na prvním MS v Helsinkách 1983 získala dva tituly (400 a 800 m) a stříbro ve štafetě na 4x400 metrů. Překonala dva světové rekordy (800 a 400 m), z nichž ten první přetrvává dodnes. Jako trenérka vychovala dvojnásobnou mistryni světa Ludmilu Formanovou, stále pracuje v Čáslavi jako trenérka mládeže, už rok zadarmo. Žije z invalidního důchodu 11 tisíc korun, ale nežehrá. „Vždycky jsem byla skromná,“ říká.

Autor: