Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zápis do historie s párkem a hořčicí

Česko

PRAHA Její světový rekord přetrvává. Nejdéle ze všech. Jarmila Kratochvílová (58) zaběhla 26. července 1983 v Mnichově osm set metrů za 1:53,28 minuty. Je to už přes čtvrt století.

* LN Tušila jste tehdy, že váš rekord vydrží v tabulkách tak dlouho?

Ne, to rozhodně ne. Ani já a věřím, že ani třeba Honza Železný na to v tu chvíli nemyslel.

* LN Rekord ale odolává. Co je podle vás příčinou?

Nahrál tomu i přibývající počet atletických mítinků, skoro týden co týden se závodí o velké peníze. My jsme tolik závodů zdaleka neměli. Já říkám, že peníze kazí lidi, ale nevím, jak by to bylo se mnou. Kdybych mohla běhat dvacet osmistovek za sezonu a brát za to odměny, nevím, jestli bych ten rekord vytvořila. Třeba Rumunka Maria Mutolaová, velká soupeřka Lídy Formanové, jednou řekla, že rekord překoná, jenže v tom roce běžela pětadvacet osmistovek. Atleti dnes létají od závodu k závodu, ale jsou to normální lidé, ne stroje.

* LN Vy jste tehdy v Mnichově osmistovku běžet neměla, že?

Běžela jsem ji teprve potřetí v životě, v plánu byla dvoustovka. Ale dva dny předtím jsem běžela v Praze čtvrtku a cestou domů jsem za volantem dostala křeč. V Mnichově jsem tedy škrtla sprint a přihlásila se na osmistovku. A užívala jsem si jeden z mála výletů na Západ. Nevím, jestli bych to zaběhla, kdybych byla vystresovaná z ohlášeného pokusu o světový rekord. Nebo z toho, kolik za to dostanu.

* LN Dnes atleti obdrží za světový rekord od mezinárodní federace 100 000 dolarů, vy jste tehdy dostala v Praze 3000 korun...

S tím už nic nenadělám. A jestli lituju, tak proto, že bych těmi penězi mohla pomoct jiným.

* LN Často čelíte otázkám na zakázané podpůrné prostředky. Co odpovídáte?

Když si otevřu tréninkové deníky a vidím těch patnáct let strašné práce, je mi smutno. Ptají se mě, že chtějí znevážit tu dřinu? Dřela jsem celý rok, ale možností startovat v zahraničí bylo málo. Kdyby dnes běžkyně byly schopné trénovat jako já a nezávodily tak často, rekordu by se určitě přiblížily víc.

* LN Traduje se, že jste si příliš nehlídala stravu...

To je pravda! (úsměv) Když řeknu, že jsem běhala na řízky nebo na párky s hořčicí, lidi tomu nevěří.

* LN Za hlavní kandidátku, která by mohla překonat váš rekord, jste v zimě označila Keňanku Pamelu Jelimovou, která se loni přiblížila vašemu času na 73 setiny. Pořád si to myslíte?

Těžko říct, letos běžela „jen“ za 1:59. Nevím, jak unesla vítězství na olympiádě, jackpot ve Zlaté lize, neznám ani její manažerské zázemí. V Berlíně se může přiblížit k medaili. Ale pořád je moje jednička - letos už rekord nezvládne, spíš v dalších letech, je jí devatenáct.

* LN Až to přijde, bude vám to líto?

Je fajn vidět na obrazovce nápis WR - Jarmila Kratochvílová. Naučila jsem se s tím žít, líto mi to ale nebude. Možná si řeknu škoda, ale nic víc.

***

Jarmila Kratochvílová žije ve skromnosti Je jednou z nejlepších českých atletek všech dob. Proslula tréninkovou pílí, která jí pod vedením trenéra Miroslava Kváče pomohla k úspěchům. Na prvním MS v Helsinkách 1983 získala dva tituly (400 a 800 m) a stříbro ve štafetě na 4x400 metrů. Překonala dva světové rekordy (800 a 400 m), z nichž ten první přetrvává dodnes. Jako trenérka vychovala dvojnásobnou mistryni světa Ludmilu Formanovou, stále pracuje v Čáslavi jako trenérka mládeže, už rok zadarmo. Žije z invalidního důchodu 11 tisíc korun, ale nežehrá. „Vždycky jsem byla skromná,“ říká.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Daňový konzultant

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Praha
nabízený plat: 35 000 - 70 000 Kč