Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zápisné nesmí být záplata na státní rozpočet, říkají rektoři

Studenti - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studenti - ilustrační foto. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Zalepování díry dírou. Tak mluví rektoři státních vysokých škol o tom, že ministr školství Josef Dobeš (VV) začal znovu uvažovat o zavedení zápisného na školách. Původně plánované odložené školné, které měli podle koaliční dohody začít studenti platit od roku 2013, se má podle ministrova plánu odsunout na později. Dobeš to chce s koaličními partnery z ODS a TOP 09 projednat už na začátku nového roku.

"Jsem zásadně proti," řekl pro LN rektor Západočeské univerzity v Plzni Josef Průša. "Nedá se zalepovat díra dírou. Věci veřejné odsouhlasily odklad školného a teď ho v podstatě chtějí nahradit zápisným," diví se rektor.

Podobně to komentují i rektoři dalších škol. "Jsem z toho na rozpacích," řekl rektor Palackého univerzity v Olomouci Miroslav Mašláň, který je zastáncem zavedení školného. "Je to takové přešlapování na místě. Působí to dojmem, že ty prostředky potřebujeme a jednou to zkoušíme takhle a podruhé jinak," zdůraznil Mašláň. Podle něj by bylo správné zavést školné, protože by studenty motivovalo k zodpovědnějšímu studiu. Nejprve se ale musí jasně stanovit, jak to bude s placením u studentů ze slabších sociálních poměrů.

Čtěte také

Rektoři zápisné nepodpořili, neřeší prý problémy s financemi


A to je právě jeden z problému zápisného, na který už dříve upozorňovala Česká konference rektorů. Ministerský plán totiž tento problém neřeší. "Nelze teď zavádět zápisné, když nevíme, jak bude záležitost plateb studentů pokračovat. Je to jen taková náhražka. Je to nepromyšlené, suplování školného," řekl rektor AMU Ivo Mathé.

Konference rektorů už dříve celý návrh na zavedení zápisného označila za nekoncepční a odmítla ho. "Univerzita Hradec Králové se ztotožňuje s původním stanoviskem České konference rektorů v tom smyslu, že tento návrh považujeme za nesystémový, neboť by mu měl předcházet systém studentských půjček," potvrzuje stanovisko hradecké univerzity tiskový mluvčí Ondřej Tikovský.

Zápisné do maximální výše 6000 korun by podle rektorů stejně problémy s podfinancováním vysokého školství nevyřešil. "Pro Západočeskou univerzitu by to sice znamenalo určitý finanční přínos, ale při eventuální nutnosti šetření jí to může být odečteno ze základní dotace, tudíž by si univerzita stejně nepolepšila," obává se Průša.

Zápisné odradí od technických oborů
Rektor Technické univerzity v Liberci Zdeněk Kůs se zase obává toho, že zavedení zápisného by ještě snížil už tak nízký počet zájemců o studium na školách technického zaměření. "Také máme obory, zejména technické, na nichž není zájem uchazečů dost vysoký už dnes a vybírání zápisného by situaci spíše zhoršilo," připomíná.

Rok 2010 v obrazech

Pakliže ministr Dobeš prosadí zápisné v podobě, kterou představil na podzim, zřejmě se znovu setká s ostrým odporem rektorů. "Rozhodně to nepodpoří dlouhodobě perspektivní vztah mezi ministerstvem a vysokými školami," připustil rektor Průša. Místopředseda konference rektorů a rektor ČVUT Václav Havlíček zase doufá, že pokud ministerstvo zápisné prosadí, budou moci jednotlivé školy "alespoň v určitém rozmezí výši částky regulovat".

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...