Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zapomeňte na to, varuje Rusko

Česko

Moskvu rozčílil plán NATO uspořádat manévry v Gruzii. Chápe je jako gesto podpory Saakašviliho

MOSKVA/PRAHA Je to sotva pár měsíců, co se Rusko udobřilo s NATO, a už je na obzoru nová krize. Stejně jako koncem loňského roku je i tentokrát jablkem sváru Gruzie. Přesněji, plán Severoatlantické aliance uspořádat v Gruzii v květnu vojenské cvičení. Rusko se proti tomu včera ostře ohradilo. Proč? Vykládá si to jako gesto podpory „agresivnímu“ režimu gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho. Zčásti právem. Podobně si to totiž vykládá i sám Saakašvili, který momentálně takové gesto podpory zoufale potřebuje. Od loňské srpnové války s Ruskem v Jižní Osetii to s ním jde s kopce (Američané, na které tolik spoléhá, se k němu stavějí čím dál rezervovaněji) a ztrácí podporu i doma (v ulicích Tbilisi se čím dál častěji objevují demonstranti, kteří žádají jeho rezignaci).

Vyslanec Ruska při NATO Dmitrij Rogozin si prý včera oficiálně stěžoval generálnímu tajemníkovi aliance Jaapu de Hoopu Schefferovi.

„Je to absurdní. Nic než provokace. Žádáme, aby byla plánovaná vojenská cvičení v Gruzii odložena, nebo úplně zrušena,“ citovaly Rogozina agentury. Argument, že cvičení bylo plánováno dávno před loňskou krizí, ruský vyslanec neuznává. „Pořádat vojenské manévry v zemi, kde se teprve před několika měsíci přestalo válčit, je prostě nemožné,“ uzavřel Rogozin.

Podobně se vyjádřil i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. „Demonstrace spolupráce NATO s gruzínským režimem nevyšle ten správný signál těm, kdo si upřímně přejí stabilizaci Kavkazu,“ citovala šéfa ruské diplomacie agentura Interfax. NATO: Není důvod k obavám Manévry NATO v Gruzii se mají uskutečnit od 6. května do 1. června a zúčastnit by se jich mělo na 1300 vojáků z 19 členských zemí aliance. Mluvčí NATO Robert Pszczel včera médiím řekl, že z Ruska dosud žádná oficiální žádost o zrušení cvičení nepřišla. Dodal, že každopádně není důvod k obavám, protože prý půjde o koordinační cvičení, při nichž nebude nasazena žádná těžká vojenská technika. „Nejde o nic kontroverzního, nic překvapivého a nic, co by nějak souviselo s aktuální situací v regionu,“ dodal Pszczel.

Rusko se nijak netají tím, že by bylo nejlepší, kdyby byl gruzínským prezidentem někdo jiný než Saakašvili. Na jeho vkus se až příliš paktuje s Američany a usiluje o to, aby se země stala členem NATO. Po loňské válce v Osetii, kterou Moskva přičítá právě Saakašvilimu, panuje mezi oběma zeměmi napětí, které může podle pozorovatelů kdykoliv přerůst v další konflikt.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!