Zářil Cuche, kraluje Kostelič

KITZBÜHEL Největší hvězdy víkendu na slavné sjezdovce Hahnenkamm v rakouském Kitzbühelu? Švýcar Didier Cuche, který v sobotu obhájil loňské vítězství v tomto nejtěžším sjezdu světa, navíc čtvrtým zdejším triumfem v rámci Světového poháru vyrovnal rekord rakouské legendy Franze Klammera.

Cuche se ve 36 letech a 5 měsících zároveň stal na trati Streif historicky nejstarším vítězem, díky triumfu se dostal do čela klasifikace sjezdařů Světového poháru.

Další hvězdou byl Francouz Jean-Baptiste Grange, který ovládl včerejší slalom. Celkově byl ale nejúspěšnější Chorvat Ivica Kostelič – k sobotnímu jedenáctému místu ve sjezdu přidal druhou příčku ve slalomu, suverénně ovládl kombinaci a v součtu s pátečním triumfem v super-G si připsal celkem 304 body. V celkovém hodnocení Světového poháru tak Kostelič vede se ziskem 1030 bodů před Švýcarem Zurbriggenem o propastných 401 bodů.

Přišla chybka, litoval Bank „Poprvé v kariéře jsem překročil tisícibodovou hranici, nechce se mi tomu věřit,“ přiznal Kostelič, mistr světa už v roce 2003, který ve slalomu Světového poháru nechyběl v sezoně ani jednou na stupních.

Jediný český lyžař na startu sobotního sjezdu Ondřej Bank s číslem 52 obsadil 32. místo a vytvořil si slibnou pozici pro nedělní klasickou kombinaci. Ve slalomu bodoval Filip Trejbal 23. příčkou, ale Bank byl dodatečně diskvalifikován za neprojetí branky ve druhém kole a přišel o pozici na stupních vítězů v kombinaci.

„Na třetí místo v kombinaci mi stačilo vyloženě dojet, ale na to jsem se nesoustředil. Chtěl jsem jet normálně, jenže všechno bylo strašně rychlé. Prostě přišla malá chybka, vyhodilo mě to a je po všem,“ litoval po závodě Bank.

Při sobotním sjezdu divákům zatrnulo při pádu Siegmara Klotze, kterého katapultovaly lyže do vzduchu a Ital vlétl do ochranné sítě. Neztratil vědomí a vrtulník jej dopravil do nemocnice v Innsbrucku se zlomenou rukou.