Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Žárovky a umění podle EU

Česko

EXPOZICE

Najdou se čtenáři, kteří na kulturních stránkách novin hledají odpočinek od debat nad zvyšováním DPH nebo absurditami regulí Evropské unie. Úředníci z Bruselu přikazují, jestli smíme, nebo nesmíme používat žárovky, a direktivně určí, co je rum. Jenže vše spolu souvisí a i svět výtvarného umění zápolí se světem úřednickým.

Třeba ty žárovky. Americký umělec Dan Flavin od 60. let vytvářel sochy, které vyráběl ze zářivek nebo žárovek. Proslavil se a jeho díla se vystavují po celém světě. Dá rozum, že když se taková socha převáží, je lepší ji rozebrat na jednotlivé žárovky, aby se nerozbila. A zde zasahují úředníci EU. Celníci totiž rozložené soše odmítají dát daňovou výjimku, určenou pro umělecká díla, a rozhodnou se ji zdanit 20 %, jako kdyby se jednalo o obyčejné žárovky. Akceptují přitom celkovou deklarovanou cenu, která je u sochy mnohonásobně vyšší než u svítidel, ze které se oněch 20 % bude počítat. Tímto případem se ve Velké Británii již od roku 2008 zabývá soud, po něm samotná Evropská komise. Ta nakonec přišla s vlastní definicí umění: Flavinovy sochy nejsou uměním, za umění lze považovat jen efekt vyvolaný jejich svícením. Logicky tak docházíme k závěru, že pokud Flavinovy sochy, jejichž vyobrazení najdete v každém přehledu umění 20. století, odpojíme od zásuvky, přestávají být uměním, ale jen světelnými zdroji.

Takto absurdní rozhodnutí nejsou výjimkou. S podobnými problémy zápolí dovozci videoinstalací. Evropští celníci berou na vědomí jejich cenu coby uměleckého díla, ale daní je, jako kdyby to byly jen projektory a přehrávače.

Celé to nápadně připomíná v dějinách umění proslavený soudní spor, ve kterém se v roce 1927 ve Spojených státech řešilo, jestli je abstraktní socha Constantina Brancusiho Pták v prostoru opracovaným kovem, nebo uměleckým dílem. I zde šlo o určení dovozní daně, v případě sochy nižší než u pouhého kovu. Celý proces se ale zvrhl v obhajobu moderního umění proti zlovůli úředníků. Jak to tenkrát dopadlo? Soud rozhodl, že Brancusiho socha je uměním. V případě žárovkových soch Dana Flavina ještě není rozhodnuto. EU tu má v rukávu skrytý triumf: budou-li žárovky silnější než 60 W, nemusí být dílo na území Unie vůbec vpuštěno.

O autorovi| TOMÁŠ POSPISZYL, redaktor LN

Autor: