Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Zas jedna hodina Evropy

Česko

Evropa by měla na gruzínskou válku reagovat - ale jak?

KOMENTÁŘE LN

Co udělá Bush, sledují agentury. Jenže válka v Gruzii má mnohem větší důsledky pro Evropu než pro USA. Zdá se, že to je opět jedna z „hodin Evropy“, jejichž příchod evropští politici rádi předvídají - ovšem jen do doby, než skutečně nadejdou.

Nedovolit Rusům podřídit si Gruzii je pro Ameriku hlavně otázka prestiže. Je to jejich spojenec, poslal vojáky do Iráku a Američané mu pomáhali vyzbrojovat a cvičit armádu. Ale Amerika může přijít vlastně hlavně jen o prestiž. Evropa se může obávat hmatatelnějších a podstatnějších následků.

Zaprvé je tu energetická bezpečnost. Gruzie představuje jediný koridor, jímž může proudit ropa a plyn z Ázerbájdžánu, Kazachstánu i Turkmenistánu bez ruského prostřednictví, což je pro Ameriku zajímavé, ale pro Evropu životně důležité. Ruský zájem je pochopitelně opačný. Jestliže dosud nebyla Evropa schopna projevit dostatečnou vůli, teď jí Rusové dali na vědomí, že na gruzínskou cestu by se neměla spoléhat.

A pak je tu politika. Putin je evidentně odhodlán napravit „největší geopolitickou katastrofu 20. století“, rozpad SSSR. Jestliže se gruzínské řešení stane přijatelným způsobem chování, co může zabránit tomu, aby se nestalo řekněme řešením litevským? Vzhledem k tomu, že nikdo nepřiznává rád vlastní bezmoc, bude teď Evropa ve velkém pokušení svést všechno na gruzínské horké hlavy. Jenže to dost dobře nemůže. Sama se totiž už dlouho v Gruzii angažuje a proti ruskému postupu vyslovovala námitky. Očividnou skutečnost, že ruské „mírové“ jednotky na gruzínském území nejsou neutrální, konstatoval například i zvláštní představitel EU pro jižní Kavkaz již v roce 2006. Jenže co s tím, když nikdo nemá sílu Rusům odporovat? A tak je tam 3000 ruských vojáků se svolením OSN. To je docela problém, zvlášť pro někoho, kdo tvrdí, že souhlas OSN je úhelným kamenem legitimity v mezinárodních vztazích.

Úvahy o možné americké reakci ukazují, jak postavení jediné supervelmoci oslabilo. Sankce? Vůči Rusku topícímu se v petrodolarech? To je vtip. Ale co může dělat Evropa? To k smíchu není.

Čtěte „Slovní přestřelky...“ na str. 7

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!