Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zase remíza. Sparta v lize tápe

Česko

Letenští fotbalisté potřetí za sebou doma nevyhráli * Bitva s Ostravou přesto nabídla atraktivní podívanou

PRAHA Na Letné byl v sobotu k vidění nezvykle atraktivní fotbal. Jako byste u televize zapomněli přepnout z pohlednější zahraniční soutěže na českou ligu.

Utkání Sparty s Baníkem Ostrava skončilo zaslouženou remízou 1:1 a bylo se na co koukat.

Netradiční zápas nezapadal do ligové šedi opatrného bránění a nudného vyčkávání na soupeřovu chybu. Sobotní večer nabídl kromě teplot blížících se bodu mrazu také oboustranně dramatické utkání, náboj, snahu útočit i pobavit.

Baník zažívá vydařený vstup do sezony. V tabulce je třetí, překypuje sebevědomím a ukázal, že občas opravdu stačí jen chtít. „Přijeli jsme do Prahy s otevřeným hledím a dokázali, že máme co nabídnout,“ chválil si úroveň utkání ostravský kouč Miroslav Koubek.

Jeho letenský protějšek Jozef Chovanec pouze přikyvoval: „Baník řadím k jednomu z týmů, které tu předvedly hezký výkon.“ Polští výtržníci spustili protest Na trávník byla radost pohledět od první minuty, samá pata, špička, střela či klička. Jen některým fanouškům chvíli trvalo, než jim to došlo. Začátek utkání zastínily blízké výbuchy policejních petard.

Třináct polských příznivců slezského klubu nebylo vpuštěno na tribuny, protože byli ozbrojení nebo v podnapilém stavu. Zbytek ostravských se na protest začal pakovat pryč a schylovalo se k potyčce.

Nakonec se však umravnili, vrátili na svá místa a plná pozornost se upřela na fotbal. Hosté byli od začátku aktivnější. Jejich akce často vymýšlel i v praxi předváděl záložník Mario Lička. Sparta byla o fous pozadu. Hlavně proto, že jí příliš nefungovala záloha. Gól ale mohl přijít kdykoliv, jak na jedné, tak i na druhé straně.

Necelých deset tisíc diváků si na zavlnění sítě počkalo až do druhého poločasu. Odražený míč napálil z voleje ostravský obránce Daniel Tchuř a ten doskákal k tyči Blažkovy svatyně. „Když vstřelíte branku, je třeba vydržet alespoň pět minut, aby se vaše mužstvo uklidnilo. My jsme se ovšem zachovali nerozvážně. Propadli jsme euforii,“ zlobil se dodatečně střelec s vědomím nadcházejících událostí.

Jen bod trenérům nestačil V následném sparťanském protiútoku podrazil hostující gólman Vít Baránek nohy Bonyho Wilfrieda, který byl u balonu dřív než on. Rozhodčí zapískal a ukázal na značku pokutového kopu.

Igor Žofčák strávil na hřišti pouze sto dvacet vteřin, vzal balon a odhodlaně penaltu proměnil do Baránkova protipohybu.

„Určení jsou Kušnír s Kuckou. Zeptal jsem se jich a šel to kopnout. Neměl jsem co ztratit, za Spartu jsem ještě nedal gól. Bylo to padesát na padesát a jsem rád, že jsem proměnil,“ usmíval se slovenský středopolař.

S dělbou bodů nebyl spokojen ani jeden z koučů. „Hráli jsme na vítězství. Nic jiného nepřicházelo v úvahu. Pokud jsme chtěli uspět, museli jsme navázat na utkání Evropské ligy s Kluží a být agresivní. To se nám bohužel nevedlo,“ zoufal si Chovanec.

Jeho svěřenci remizovali doma už potřetí v řadě a v tabulce zůstávají na čtvrté příčce právě za svým sobotním soupeřem.

Letenští zbytečně rozdávají body, které jim možná budou chybět v konečném zúčtování fotbalové ligy. „Věděli jsme, že Baník bude hrát dobře, ale když chceme myslet na titul, musíme přece porazit úplně každého,“ byl si vědom sparťanský křídelník Martin Zeman.

Jenže oběma soupeřům chyběla přesnost v koncovce. Často zbytečně volili kličku navíc namísto přesného zakončení. „Přál bych si vyhrát. Jenže chyby se stávají a naše ambice se s vývojem utkání musely snížit,“ krčil rameny ostravský trenér Koubek nad zbytečnou penaltou a neschopností svého týmu přidat další trefu.

Zápas tak měl nakonec jen jednoho vítěze - fanoušky.

Autor: