Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Zase zachraňujeme svět. Postaru

Česko

Americký špionážní thriller Salt je čistým návratem do 80. let – sakumprásk se zlými ruskými agenty, hrozbou jaderné apokalypsy a občasným nechtěným humorem.

Hollywoodský akční žánr nahlodává červ nostalgie. Sylvester Stallone dal dohromady největší akční hvězdy 80. let v netrpělivě očekávaném snímku Expendables: Postradatelní. Phillip Noyce zrežíroval politický thriller Salt, který přetahuje studenou válku do blízké budoucnosti. A další příklady jsou na cestě.

Přestože Salt resuscituje všechna možná klišé akčního žánru z osmé dekády v době, kdy většina politických thrillerů skloňuje do omrzení islámský terorismus, působí docela osvěžujícím dojmem. Stejným dechem dlužno dodat, že je roztomile (a většinou nezáměrně) absurdní a překombinovaný.

Salt, Evelyn Salt. Tak se jmenuje zvláštní agentka CIA, která působí v utajení pod zástěrkou fiktivní firmy. Akcemi v terénu už je unavená, chce přejít na úředničinu a zrovna dnes má navíc výročí svatby se svým milujícím a milovaným manželem. Jako na potvoru musí ještě před odchodem z práce vyslechnout chlápka, který se vydává za ruského agenta. Od té chvíle jen utíká, útočí, likviduje protivníky a zachraňuje svět před třetí světovou válkou.

Noyceův film je přepísknutý na několika úrovních. Nejnechtěněji nejzábavnější je v rovině reálií. Jak to u hollywoodských děl spojených s Ruskem či se SSSR bývá, logo snímku si pohrává s azbukou. Nejběžnějším příkladem je otáčení latinské kapitálky R na ruské „ja“, u Salt bylo velké A nahrazeno azbukovým znakem pro D. Podobně povrchní a plakátové je ve snímku kdeco.

Například Evelynin manžel pochází z Německa, a proto mu na stole stojí plechovka Heinekenu od holandských sousedů. Rusové zase okázale pijí vodku. Postavy jen tak mezi řečí bezdůvodně přecházejí z ruštiny do angličtiny a zpět. Milá agentka se v jednu chvíli musí přestrojit za majora Vlčka z Prahy. Americká představa výcviku tajných agentů v SSSR 70. let je prostě směšná. A to, že se hlavní padouch jmenuje Tarkovskij, už snad musí být dokonce humor záměrný.

Další poněkud hypertrofovaný aspekt snímku představují jeho dílčí zápletky. Když se divák dozví, že Johna Fitzgeralda Kennedyho zastřelil ruský agent, má pocit, že už ho nic překvapit nemůže. Může. Padouši mají v Salt postupně v plánu zastřelit ruského prezidenta (jmenuje se průhledně Metvějev), zlikvidovat amerického prezidenta, ovládnout jaderný arzenál Spojených států a rozzuřit miliardu muslimů. To opravdu není troškaření...

A pak tu je samotná akce. Začne možná dvacet minut po začátku – a pak ji až do konce přibrzďují jen sladkobolné retrospektivy o agentčině šťastném životě s jejím manželem. Expertka na výbušniny Evelyn s pomocí improvizovaného raketometu prorazí obklíčení, leze po římsách činžáku, prchá pěšky, po střechách kamionů i na motorce a ještě stíhá zařídit hlídání pro psa.

I v akčních sekvencích absurdita někdy překročí žánrově tolerovatelnou úroveň (hlavně když agentka jen tak seskáče výtahovou šachtu), ale pozitiva převažují: Akce je natočená přehledně, zručně, dynamicky a nápaditě.

Hlavním pozitivem pak je obsazení Angeliny Jolie do titulní role. Její Evelyn je až komiksově sošná a krásná, ale přesto nevypadá jako vytržená z reality. Jistě, žádný smrtelník by nevydržel to, čím si za pouhý den projde tahle ženská. (Salt svým odehráváním se takřka v reálném čase mimochodem připomíná epizodu seriálu 24 hodin.) Ale i díky tomu, že herečka proslavivší se rolí jiné akční hrdinky – Lary Croft – odvedla většinu svých kaskadérských kousků sama, působí agentčiny eskapády v rámci možností realisticky.

Obsazení doplňuje osvědčený Liev Schreiber se svou charakteristickou nejednoznačností a překvapivě i někdejší Wajdův dvorní herec Daniel Olbrychski v roli ruského špiona Orlova.

Největším negativem Salt pak nejsou překombinovanost a absurdita, nýbrž banální, leč klíčový nedostatek ve scénáři. Ve filmu má dojít ke spoustě překvapivých zvratů a divák nemá dlouho tušit, co je vlastně titulní agentka zač. Stačí ale sledovat, jakým způsobem likviduje jaké protivníky, a brzo není pochyb o tom, za jakou stranu kope.

Přestože Noyceův film neplánovaně zarezonoval s aktuální aférou s odhalením sítě ruských „spících agentů“ v USA, všemi žánrovými proprietami stojí hluboko v 80. letech. A červ nostalgie hlodá dál: přestože si Salt nechává dveře do druhého dílu otevřené dokořán, režisérova plánovaná filmografie o případném pokračování mlží. Zato uvádí jiný zajímavý retro projekt. Noyce má natočit thriller s názvem Václavské náměstí, v němž se v Praze na konci studené války setkají mladý agent CIA a krásná česká špionka...

Salt

USA 2010 Režie: Phillip Noyce Hrají: Angelina Jolie, Liev Schreiber, Chiwetel Ejiofor, Daniel Olbrychski a další Premiéra: 12. 8. 2010

Žádný smrtelník by nevydržel to, čím si za pouhý den projde tahle ženská. Ale i díky tomu, že Angelina Jolie odvedla většinu svých kaskadérských kousků sama, působí agentčiny eskapády v rámci možností realisticky.

***

Padouši mají postupně v plánu zastřelit ruského prezidenta, zlikvidovat amerického prezidenta, ovládnout jaderný arzenál Spojených států a rozzuřit miliardu muslimů. To opravdu není troškaření...

Autor: