Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

„Krvavou“ zásilku se zvířecíma očima dostali Ukrajinci v Brně i v Praze

Česko

  10:34aktualizováno  16:05
V Brně evakuovali ukrajinský konzulát kvůli podezřelému předmětu, který tam dorazil. Budovu muselo opustit šest zaměstnanců a evakuována byla i blízká mateřská školka. Policie nakonec vyloučila, že by dopis obsahoval nástražný výbušný systém, jaké v souvislosti s válkou zadrželi v uplynulých dnech Španělé. V zásilce se našla mrtvá živočišná tkáň, uvedli policisté. Podle sdělení ukrajinského ministerstva to byly zvířecí oči. Stejná zásilka přišla i do Prahy.

Brněnský policejní mluvčí David Chaloupka krátce po 10. hodině sdělil, že na místo dorazil specializovaný tým, nechtěl sdělit, zda jde o pyrotechniky. Nakonec ale na místě byli vidět, minimálně jeden byl i ve speciálním obleku, jak bylo zřejmé na záběrech, které sami policisté zveřejnili.

„Zásilku pomocí rentgenu kontrolujeme. Budovu a nejbližší okolí včetně mateřské školky jsme spolu s hasiči evakuovali,“ uvedli na Twitteru policisté. Děti z preventivních důvodů čekaly něco přes hodinu v autobusu.

„Sousedé se dívají přes plot a dohadují se, co se děje,“ popisoval z místa spolupracovník iDNES.cz. Příliš blízko se nedostane, policisté ho odhánějí pryč. „Mají podezření na nebezpečný předmět,“ líčil.

To se ale nakonec nepotvrdilo. „Obálka neobsahovala nástražný výbušný systém,“ sdělili policisté kolem půl dvanácté.

Mluvčí David Chaloupka následně upřesnil, že v balíčku byla „živočišná tkáň“. Dál ji nespecifikoval.

Mluvčí ukrajinského ministerstva kolem poledne uvedl, že ukrajinské zastupitelské úřady v několika evropských zemích včetně ČR dostaly balíčky s očima zvířat.

„My nyní zjišťujeme, kdo a z jakého důvodu to sem odeslal,“ doplnil s tím, že se sice budou ještě dělat rozbory, jestli nemůže obsahovat nějakou látky, ale že nebezpečí nehrozí.

Před 13. hodinou policie zásah v Brně ukončila a zaměstnanci se mohli vrátit do budovy.

Kolem půl druhé odpoledne přišla zpráva, že podobnou zásilku jako konzulát v Brně obdrželo dnes i ukrajinské velvyslanectví v Praze. Analyzovali ji pyrotechnici. Původně policisté plánovali pouze částečnou uzavírku ulice, nakonec ale preventivně přistoupili k evakuaci. Ta již byla ukončena.

Ukázalo se, že v zásilce je stejně jako v Brně zvířecí tkáň. Balíček nyní budou zkoumat hasiči, kteří si obálku i s obsahem odvezli.

Policisté v Brně brali otisky prstů ze schránky

Konzulka Anna Proško novinářům v Brně sdělila, že podezřelou zásilku našli v poštovní schránce. Z ní ostatně na místě kriminalisté snímali otisky prstů.

Následně na konzulátu postupovali podle bezpečnostních instrukcích ambasády, a proto zavolali policii. Odkud balíček přišel, neví. Anna Proško na ní ale podle svých slov poznala německé nápisy.

Barvičova ulice, kde konzulát sídlí, byla po dobu zásahu uzavřena. Na místě byli i záchranáři a také dispečink dopravního podniku. Trolejbus linky 39 nemohl projet a stál. Ostatní spoje byly odkloněny.

„Nemáme žádné informace o tom, že by pracovníkům konzulátu či nejbližšímu okolí hrozilo nějaké nebezpečí, nicméně stále platí původně vyřčené varování o kontrole příchozí pošty konzulátů a zbrojních společností,“ dodali policisté. Nabádají, ať jsou dotčené instituce velmi obezřetné a při jakýchkoliv pochybách volali linku 158.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Hned pár ulic od ukrajinského konzulátu je budova toho ruského. Od vpádu Ruska na Ukrajinu je uzavřený.

Autoři: ,
Témata: Brno, Španělsko

Vyhrajte na SEBAstiana kosmetický balíček od SEBAmedu pro vaše miminko
Vyhrajte na SEBAstiana kosmetický balíček od SEBAmedu pro vaše miminko

20. ledna, den, kdy má svátek Sebastián. Krásné a nepříliš časté chlapecké jméno, nad kterým možná maminky dlouze přemýšlely. Nebo padlo na první...

Mohlo by vás zajímat