Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zastavit se, zamyslet a zasmát

Česko

„Nerozumíte své době? My taky. Ale snažíme se... “ Rozměrný slogan napsaný typickým rukopisem vévodí vstupní stěně expozice.

V pražské Galerii Smečky byla zahájena retrospektivní výstava karikaturisty Vladimíra Jiránka, který se letos dožil sedmdesáti let.

Jiránek prostřednictvím typických kreslených bambulů své „čtenáře“ nabádá všelijak. Třeba s notnou dávkou sarkasmu: „Nezapomeňte si říct každé ráno: Život je nádherný!“ A pak to dokládá minipříběhy z každodenního života „nás, obyčejných lidí“.

Vtipy nejen pro tento den Z tisíců kreseb, jež vytvořil během čtyřiceti let, po která se věnuje kreslenému vtipu, vybral autor s kurátorem Bohuslavem Holým celkem 107 kousků. Zvolili vtipy, které nejsou aktuální jen ke konkrétnímu dni, k čemuž každodenní glosování politické situace pochopitelně karikaturistu vede, ale ty, jež mají platnost nadčasovou. „Šlo nám o to, aby se návštěvníci výstavy zastavili, potěšili, zamysleli a popřípadě zasmáli,“ řekl před včerejší vernisáží kurátor Holý.

Kromě klasických kreslených vtipů, jež důvěrně znají čtenáři Lidových novin, jsou na výstavě ve Smečkách k vidění také Jiránkovy plakátové zvětšeniny či jeho knihy (vydal jich už šestnáct) a ukázky ze seriálu Pat a Mat či z filmu Computerland. Suterénní prostory výstavy zdobí kromě jiného i listy z kalendáře, který pro Mladý svět Vladimír Jiránek nakreslil na rok 1988. I ty jsou dokladem, že mnohá z Jiránkových dílek nezestárla a že o jejich autorovi platí, co kdysi napsal Pavel Tigrid: „... citlivý, ale ne sentimentální, snivý, ale ne zasněný, útočný, ale nikdy hrubý, vstřícný a laskavý, když to jen trochu jde...“.

***

Vladimír Jiránek (* 1938)

vystavuje v pražské Galerii Smečky průřez svou tvorbou. 107 kreseb je ukázkou z bohaté mnohaleté tvorby autora kreslených vtipů pro časopisy a deníky, knižních ilustrací, 16 autorských publikací, 11 filmů a rovněž oblíbených večerníčkovských seriálů Bob a Bobek – králíci z klobouku a Pat a Mat.

Výstava doprovázená ukázkami z autorovy filmové tvorby potrvá do konce ledna.

Autor:

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...