Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Česko

Svoboda primátorem zatím nebude, proti dohodě s ANO byla Marvanová. Volba je odložena na únor

Ustanovující schůze nové rady a nového primátora Prahy. Na snímku je Bohuslav Svoboda (SPOLU), kandidát na pražského primátora. (15. 12. 2022) foto: Radek VebrMAFRA

Pražští zastupitelé ve čtvrtek nezvolili primátorem lídra Spolu Bohuslava Svobodu. Po mnohahodinovém projednávání volbu přerušili do zasedání 9. února 2023. Přerušení volby primátora podpořilo 55 z celkových 65 zastupitelů hlavního města. Spolu se původně domluvila s hnutím ANO, že zvolí primátorem Svobodu, ale zbylých deset radních volit nebudou.
  13:16aktualizováno  22:48

Koaliční vyjednávání začala hned po volbách. Od té doby se průběžně setkávali zástupci jednotlivých stran. Spolu prosazovalo vznik obdobné koalice, jako je ta vládní, tedy s Piráty a STAN, avšak jednání skončila neúspěchem. Letošní jednání o novém vedení města je nejdelší v historii Prahy od roku 1993.

Spolu a ANO nakonec nenašly dostatečný počet hlasů. Proti volbě se postavili Piráti, Praha Sobě a pro volbu nehlasovala ani SPD. Volby v Praze vyhrálo Spolu před ANO a Piráty.

„Vždy mi šlo o zájmy Pražanů. Pevně jsem věřil tomu, že úplně stejně to má všech zbývajících 18 zastupitelů, které mám v týmu. Dnes se ukázalo, a osobně musím říci, že je to pro mě lidské zklamání, že ne všichni cítí zodpovědnost stejně. Pro někoho je důležitější jeho image než služba Pražanům a budoucnost města. Za mě je to pozérství,“ řekl Svoboda.

Spolu a ANO nakonec neměly dostatek hlasů. Proti se postavila senátorka a radní Marvanová.

„Jsem pro, aby se pan docent Svoboda stal primátorem, ale je mi proti srsti, aby to bylo na základě takové dohody s ANO. To je pro mne nepřijatelné a není to správně. Podporuji pana Svobodu a dlouze jsme o tom hovořili,“ řekla Marvanová. Podle ní je nemožné, aby jako disidentka, kterou komunisté věznili, podpořila dohodu s ANO. Narážela tím mimo jiné i na to, že za ANO je v zastupitelstvu bývalá starostka Prahy 10 Radmila Kleslová, která byla podle médií agentkou komunistické StB.

Marvanová také řekla, že je připravena hlasovat pro Svobodu v případě, že bude dohodnuta koalice standardní cestou. Budu ráda, když bude primátorem, vážím si ho, ale nemohu odhlédnout od toho, jak byla tato dohoda učiněna,“ dodala. Podle reakcí lidí ze sociálních sítí podle ní navíc proti takové volbě stojí i Pražané, kteří jí to napsali.

Zástupci Spolu ve středu společně s hnutím ANO sdělili, že ANO na čtvrtečním zasedání zastupitelů podpoří volbu Svobody primátorem Prahy. Obě strany začaly v neděli jednat o možné podpoře menšinové rady Spolu ze strany ANO. To předložilo 15 programových bodů, kterými podporu podmiňuje. Na konečném znění těchto bodu se strany zatím nedomluvily, proto se jejich zástupci rozhodli volit pouze primátora.

Volbu Svobody primátorem od začátku odmítla Praha Sobě a Piráti, kteří oznámený postup Spolu a ANO označili za právní paskvil a vyjednávací debakl Spolu. Podle nich by volbou vznikla řada problémů včetně toho, že v případě zvolení by byl Svoboda podle zákona jediným statutárním zástupcem Prahy a v případě dovolené nebo nemoci by jej neměl kdo zastoupit. Současní náměstci, kteří primátora v době nepřítomnosti zastupují, by se totiž stali řadovými radními.

Proti zvolení Svobody se postavil také STAN, který se podle svého lídra a primátorova náměstka Petra Hlaváčka nebrání dalšímu jednání o koalici na vládním půdorysu, tedy se Spolu a Piráty.

„Čemu se dnes podařilo zabránit? Konzervativnější kolegové se zřejmě chtěli inspirovat v praxi středověké církve vzdoropapežů. Ale naštěstí nejsme ve středověku, abychom si v Praze zvykali na to, že máme dva papeže. Protektorát ale trvá, město nemá novou radu. Apelujeme proto na zastupitele Spolu, aby začali pracovat pro město a začali opět jednat. My jsme připraveni,“ sdělil Hlaváček.

Doprava, energetika a školství

Mezi největší problémy Prahy patří energetika, doprava nebo nedostatek míst ve školách. Ve svém kandidátském projevu na primátora to řekl poslanec a lídr SPOLU Bohuslav Svoboda. O novém primátorovi se už od rána hádali městští zastupitelé, v 18 hodin začali místo volby projednávat rozpočet.

Zasedání začalo v 9 hodin ráno, a to půlhodinovou přestávkou pro poradu klubů Spolu a ANO. Zastupitelé o volbě primátora dlouze diskutují, ale zatím nehlasovali.

Až kolem 17. hodiny si vzal poprvé během dne slovo právě i kandidát na primátora Bohuslav Svoboda. Vzkázal, že je již potřeba konečně začít pracovat pro Pražany. Mezi největší problémy Prahy podle něj patří energetika, doprava či nedostatek míst ve školách.

„Musíme energie pro Pražany zajistit tak, aby mohli aktivně čelit všem hrozbám a abychom zároveň minimalizovali rizika,“ řekl Svoboda.

Dalším tématem byla i doprava v Praze, která podle něj prakticky stojí. „Kdo přes Prahu musí jezdit, tak to ví velice dobře. Dokonce i MHD začíná mít zásadní problémy,“ řekl s tím, že se často tvoří fronty v metru. Zásadní je podle něj dokončit silniční okruhy, neboť bez jejich dokončení není možné dělat další změny a omezení v centru.

Poté zmínil i školství, kdy chybí místa mimo jiné na středních školách. „Magistrát musí začít hledat prostory, kde se bude výuka odehrávat,“ uvedl.

V závěru svého projevu mluvil o korupci. „O boji s korupcí se nebude jen mluvit, to se bude dělat,“ řekl Svoboda.

Slovní přestřelky

Svoboda se stal už dopoledne terčem kritiky několika zastupitelů, vydal se totiž na poměrně dlouhou dobu do kantýny a rozpravu neposlouchal.

„Bohuslav Svoboda, než aby to poslouchal a odpovídal na případné otázky, si šel sednout do kantýny. Tak dobrou chuť přejeme!“ píše například na Twitteru dosavadní radní pro kulturu Hana Třeštíková. Obdobně se na Twitteru vyjádřil i předseda Praha Sobě Jan Čižinský.

Podle reportéra z místa se zastupitelé místo schválení programu napadají kvůli jednotlivým kauzám, které v minulém volebním období řešili. Zaznívají slova jako Dozimetr, podvod na voliče, či volební paskvil.

Piráti také vyzývali ke slovu Bohuslava Svobodu, aby jim vysvětlil, proč pro něj mají hlasovat. Podle jejich vyjádření na twitteru nepředložil svoji vizi o budoucí podobě Prahy, přestože k tomu byl několikrát vyzván, nepředstavil ani své primátorské plány a následné kroky. Pirát David Bodeček mezitím navrhl na primátorku Hanu Kordovou Marvanovou (SPOLU). Ta to s díky odmítla.

Dále se řešilo MHD pro Pražany zdarma, které mělo ANO na jednáních se SPOLU požadovat a které by mohl Andrej Babiš využít jako argument dobré práce ANO v prezidentských volbách. Představitelé ANO teď ale požadavek vyvrací. Čižinský proto obvinil zástupce ANO z populismu a lží, protože MHD pro Pražany zdarma měli jako jeden z bodů ve svém programu.

Poslanec a zastupitel Patrik Nacher (ANO) Čižinského obratem obvinil z šíření fake news, veřejnou dopravu zdarma prý chtělo ANO jen dočasně kvůli uprchlické krizi.

Kristýna Drápalová (Praha sobě) si během ustanovující schůze nové rady a primátora Prahy pletla. (15. 12. 2022)

V případě zvolení Svobody se Piráti chtějí soudit

Piráti jsou případnou volbu Bohuslava Svobody primátorem dokonce připraveni napadnout u soudu, a to v případě, že by zároveň zůstali ve funkcích i dosluhující radní.

Postup volby Svobody si zástupci Spolu a ANO nechali posvětit ministerstvem vnitra. Proti postupu nic nenamítá.

„Na zastupitelstvo jsme kolegům ze SPOLU přinesli osvěžovač paměti. Aby si připomenuli, s jakými hodnotami oslovovali voliče a jaké sliby jim dávali,“ okomentoval Zdeněk Hřib (Piráti) své transparenty. (15. 12. 2022)

„Zvolením nového primátora dochází k zániku výkonu pravomoci dosavadním primátorem i jeho náměstky. Pokud nedojde ke zvolení nové rady hlavního města Prahy jako celku, všech 11 členů, pak dosavadní rada v původním složení nadále vykonává své pravomoci,“ píše se ve vyjádření ministerstva.

Koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) se totiž domluvila s ANO, že zvolí primátorem lídra Spolu Bohuslava Svobodu (ODS), ale zbylých deset radních volit nebudou. Volby v Praze vyhrálo Spolu před ANO a Piráty.

Piráti ale s ministerským výkladem, že je volba v pořádku, nesouhlasí.

„Rozpor se zákonem o hlavním městě Praze je ten, že rada hlavního města Prahy má mít 11 členů a primátor a jeho náměstci jsou členy rady. Toto je v zákoně zmíněno několikrát. Situace, která se teď blíží, povede v to, že primátor bude mimo radu. Rada bude mít stále 11 členů plus tam bude primátor, který bude stát mimo radu,“ sdělil místopředseda zastupitelů Pirátů Viktor Mahrik. Dosavadní primátor a jeho náměstci by se při zvolení nového primátora stali řadovými členy rady.

Na čtvrteční schůzi se počítalo se schvalováním rozpočtu hlavního města na příští rok. Zastupitelé svou první schůzi zahájili 3. listopadu, poté ji přerušili do 24. listopadu. Po chaotickém jednání v pátek 25. listopadu ji znovu zastavili.

Koalice Spolu původně vyjednávala o koalici s Piráty a STAN, avšak jednání v minulém týdnu skončila neúspěšně.

Spolu následně začalo hledat podporu sestavení dočasné menšinové rady. Podporu nabídlo hnutí ANO, avšak ke shodě zatím nedošlo. Jediné, na čem se strany dohodly, je volba Bohuslava Svobody primátorem. Na podpoře a volbě menšinové rady se zatím neshodli. Spolu a ANO mají v 65členném zastupitelstvu těsnou většinu 33 zastupitelů.

Vzhledem k tomu, že Piráti i Praha sobě už menšinovou variantu podpořit odmítli a ani klub STAN není nakloněný spolupráci s ANO, získávají na váze případné hlasy tří zastupitelů koalice SPD, Trikolora, Hnutí PES a nezávislí společně pro Prahu.

Peníze pro Prahu

Praha bude v příštím roce hospodařit s příjmy 99,65 miliardy a výdaji 104,88 miliardy korun. Oproti letošku budou vyšší příjmy i výdaje, které ovlivní růst cen energií či mezd. Příjmy ovlivní inflace.

Rozdíl příjmů a výdajů vyrovná hlavní město mimo jiné penězi od státu. Na investice je vyčleněno zhruba 20,2 miliardy korun. Na co ale peníze půjdou, rozhodne až nové vedení města. Radnice městských částí by měly v příštím roce dostat od Prahy na své fungování 6,9 miliardy korun, což je meziročně více.

Návrh rozpočtu ve čtvrtek schválili pražští zastupitelé.

Na letošek má město schválen rozpočet s příjmy a výdaji 92,6 miliardy korun, což je meziročně více. Na investice je určeno přibližně 19,68 miliardy Kč, z toho více než čtyři miliardy na stavbu metra D. Z výdajů jde většina na běžné výdaje, a to zhruba 70,92 miliardy korun, nejvíc peněz je určeno na dopravu a školství.

Autoři: , , ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...