Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zátah na fotbalové bosse

Česko

Bývalého šéfa fotbalového svazu Pavla Mokrého a další dva funkcionáře zatkla policie. Podezírá je z nekalého prodeje vstupenek

PRAHA Ještě před měsícem řídil Českomoravský fotbalový svaz. Včera ráno jej zatkli detektivové z protikorupční policie.

Pavel Mokrý – a dva fotbaloví funkcionáři Václav Chvála a Ladislav Malý – jsou podezřelí z krácení daní a poplatků při prodeji lístků na evropský šampionát v Portugalsku v roce 2004.

Proč policisté zasahovali teď, pár týdnů poté, co otěže fotbalu převzal Ivan Hašek? „Myslím, že se to řeší už dlouho, ale nikdo to nechtěl vytáhnout před fotbalovými volbami, aby se to neotočilo proti Haškovi,“ domnívá se Jiří Kubíček, dlouholetý Mokrého kritik ve vedení svazu.

Po včerejším výslechu byli všichni tři podezřelí propuštěni na svobodu, obviněn byl zatím jen Malý.

Co bývalého šéfa svazu Mokrého, člena minulého výkonného výboru ČMFS Chválu a kladenského funkcionáře Malého spojuje?

V roce 2004 byli tito tři muži ve vedení svazové společnosti Fotbal Trading, která měla distribuci vstupenek na starosti. „UEFA nám tehdy poslala vstupenky a peníze za ně automaticky strhla z účtů ve Švýcarsku. Lístky, které měly být pro sponzory zdarma, zřejmě dál prodali,“ popsal Kubíček pro LN možný daňový únik. Pavel Mokrý po propuštění ČTK potvrdil, že šlo o jeho působení ve společnosti Fotbal Trading a podezření, že bylo špatně nakládáno se vstupenkami. „Jenže na to já neměl žádný vliv, navíc existovala řada orgánů, které celý proces schvalovaly, a to se také během šetření dnes ukázalo,“ řekl večer. Podle něj tím vše končí a nastoupí zpět do práce v brněnském klubu.

Policie šetří případ na základě anonymního oznámení. Nový šéf fotbalového svazu Ivan Hašek tvrdí, že on ani nikdo z jeho okolí nemá s udáním cokoli společného. „Chci si samozřejmě nechat udělat audit ČMFS i firem Fotbal Trading a STES (firma, která pro ČMFS prodává reklamu). Vše ale chceme dělat transparentně,“ doplnil. Navíc Hašek potvrdil, že policie vyslechla i jeho. „V osm ráno za mnou přišli na svaz policisté a požádali o vydání některých dokumentů právě z roku 2004,“ řekl včera Hašek.

Pokračování na straně 2

Dokončení ze strany 1

Chvála s Mokrým seděli v představenstvu a Malý byl generálním ředitelem společnosti Fotbal Trading. Chválu v médiích v červnu „proslavil“ případ jeho přepadení. Funkcionář tehdy tvrdil, že jej před jeho domem kdosi přepadl a zbil, protože navrhl vedení svazu rozpustit komisi rozhodčích.

Vedle návštěvy ústředí fotbalového svazu se policie včera vydala také do společnosti Travel Service. „V časných ranních hodinách si od nás policie vyžádala dokumenty a seznamy cestujících v souvislosti s vyšetřováním kauzy fotbalového svazu,“ vysvětlila mluvčí společnosti Travel Service Vlaďka Dufková.

Je časová návaznost výměny vedení fotbalového svazu a vyšetřování údajných daňových úniků Pavla Mokrého a jeho kolegů pouze náhodou?

Současný místopředseda ČMFS Jindřich Rajchl včera tvrdil, že ano. „Pokud znám práci policie, to trestní oznámení musel někdo podat ještě před červnovou valnou hromadou, na které se volilo nové vedení,“ míní Rajchl, který je v civilním zaměstnání právníkem.

Řeči o „jakési pomstě nového vedení starému“ jsou i podle něj pouze taktikou obhajoby.

Dodal, že svaz policii při vyšetřování poskytl součinnost. Podle něj z této věci plyne jednoznačné poučení, že by prodávání lístků mělo být napříště plně v režii Českomoravského fotbalového svazu.

Mokrý není prvním zatčeným šéfem Českomoravského fotbalového svazu. Již v roce 2001 byl zatčen bývalý předseda svazu a blšanský patriot František Chvalovský při cestě reprezentace na Kypr.

Policie jej obvinila z úvěrového podvodu, kterého se měl dopustit na Komerční bance. Případ nebyl dosud, ani po osmi letech vyšetřování, uzavřen.

V kauze Chvalovského právně zastupoval právě Jindřich Rajchl, který nedávno pro LN připustil, že by Chvalovského návrat do svazu mohl být přínosem.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...