Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Zaujmout stejně jako klasický film

Česko

Sdánským režisérem a porotcem na festivalu Jeden svět Andersem Ostergaardem jsme mluvili o současném dokumentu i vlivu médií, ale také o jeho snímku Barmský VJ. Ten byl uveden loni na festivalu Jeden svět, získal zvláštní cenu Václava Havla a byl nominován i na Oscara. Záběry tajných reportérů z revoluční Barmy roku 2007 se objevily ve všech světových médiích.

* Jak vás vlastně napadlo natočit film o Barmě?

Jedna dánská producentka chtěla už dlouho natočit film o Barmě a obrátila se na mě. Kvůli uzavřenosti země jsme nejdřív uvažovali, že bychom natočili film o hraniční oblasti s Thajskem. Tam jsme chtěli zdokumentovat stopy barmského režimu, které se přelévají až do Thajska. Nakonec jsme přišli na to, jak tuto situaci obejít. Dozvěděli jsme se o tajných reportérech z Democratic Voice of Burma (DVB). Nejenže sami v Barmě filmovali, ale měli mimořádně zajímavý příběh. Vedou totiž staletý boj za svobodu, ale s novými zbraněmi. Po setkání s reportérem Joshuou, který byl ochotný se nám otevřít a vysvětlovat situaci v Barmě, bylo rozhodnuto.

* Jak film vznikal?

Všechny záběry pocházejí od barmských reportérů, sám jsem se mohl do země poprvé podívat až po šafránové revoluci. Já pak poskládal všechny ty filmové střípky dohromady. Velkou roli hrály především rozhovory, které vysvětlují pozadí všech událostí a prolínají se celým filmem.

* Barmský VJ byl nominován na Oscara. Co vy na to?

Samozřejmě je to skvělé, udrží to film déle v pozornosti diváků. Ale nominace podpořila hlavně Barmánce samotné. Mnoho z nich se mi svěřilo, že jim to pomohlo najít novou sílu pokračovat v práci a v boji za změnu režimu.

* Budete letos členem hlavní poroty na festivalu Jeden svět. Jaké jsou vaše nároky na dobrý dokument?

Musí být především brilantní po estetické stránce, opravdu kvalitní snímek, a to nezávisle na svém tématu. Důležitá je srozumitelnost, musí diváka zaujmout. Neměli bychom snímek sledovat jen z povinnosti, musí nás stimulovat podobně jako klasický film.

* Jak se může režisér angažovat v řešení problémů tohoto světa?

Především můžeme křičet. A to hlavně v médiích, což dokazuje i příklad generálů v Barmě. Zatýkají a odsuzují reportéry k doživotním trestům právě proto, že se bojí jejich záběrů. Ale musím zdůraznit, že já nejsem aktivista! Pro mě je důležité odvést kvalitní práci po umělecké stránce, zpracovat téma z lidské perspektivy, porozumět tématu a hrdinům filmu a především vyvarovat se jednostranně politického přístupu.

O autorovi| MARIE HAVLÍNOVÁ, Autorka je koordinátorka barmských projektů společnosti Člověk v tísni

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!