25. února 2019 11:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zavedení bankovní daně? ČSSD o tom chce jednat s hnutím ANO

Andrej Babiš (vpravo) a Jan Hamáček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš (vpravo) a Jan Hamáček | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Sociální demokraté chtějí opět mluvit s hnutím ANO o možném zavedení bankovní daně. Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček v pondělí před novináři podotkl, že sociální demokraté už před rokem upozorňovali na to, že beze změn na příjmové straně rozpočtu se programové cíle vlády nepodaří naplnit.

„Jde nám o to, aby vláda nešla jen cestou tupých škrtů,“ uvedl Hamáček. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) už ministrům zadala, aby ve svých resortech hledali úspory. Ministryně také avizovala desetiprocentní snížení počtu míst ve státní sféře, propouštění by se ale nemělo dotknout například školství či bezpečnostních složek. 

Vedle bankovní daně, s níž hnutí ANO nesouhlasí, Hamáček mluvil o případném zavedení digitální daně, o rušení daňových výjimek, o zvýšení spotřební daně na alkohol a o vyšším zdanění hazardu. Podle něho existuje prostor k uzákonění daňových změn tak, aby byly účinné už od příštího roku.

Koaliční jednání o rozpočtových záležitostech se mělo konat v neděli 3. března, hnutí ANO je podle Hamáčka odložilo. „Očekávám, že do 14 dnů poté by první kolo mělo proběhnout,“ podotkl. Sociální demokracie přinese na jednání konkrétní návrhy, dodal.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz