Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Závěrečné maratony ovládli Norové

Česko

OSLO/PRAHA Fenomenální norský běžec Petter Northug se dočkal nejdůležitějšího vítězství na domácím světovém šampionátu v klasickém lyžování. V závěrečném maratonu na padesát kilometrů opět deklasoval zbytek světa a svůj medailový účet dotáhl na pět cenných kovů, z toho tři zlaté.

„Přesně takhle jsem si přál šampionát zakončit. Zlatou medailí. O tom jsem snil celou zimu, skoro každý den, každou minutu,“ radoval se nejlepší běžec současnosti, který v minulých dnech dráždil své soupeře extrémním zrychlením i arogantním vystupováním. V Holmenkollenu ale i na poslední trati dokázal, že se s ním v hromadných startech nemůže nikdo měřit.

Rus Vylegžanin sice jel výborně a v závěrečném kilometru nastoupil do trháku. Norský šampion se ale jen usmíval a dvě stě metrů před cílem zařadil vyšší rychlostní stupeň a za ovací domácích fanoušků, kterých bylo kolem trati podle odhadů až sto padesát tisíc, si doběhl pro zlato. Norskou radost navíc umocnil třetí Gjerdalen, Český medailista z olympijských her ve Vancouveru Lukáš Bauer dojel na třináctém místě se ztrátou 32 vteřin na vítězného Northuga. „Snažil jsem se bojovat, ale je to holt třinácté místo. Jel jsem slušný závod, ale v jednu chvíli jsem vybouchl,“ shrnul svůj poslední závod v Norsku pro ČTK třetí muž letošního Tour de Ski.

Naopak po celou sezonu trápící se Martin Koukal byl s třiadvacátým místem hodně spokojený.

„Byl to nejlepší závod v sezoně. Ale problém, který mě letos pronásleduje, jsou lyže, Člověk na to musí mít jako zvíře, nebo mít fantastické lyže, a ani jedna z těch proměnných u mě neplatila,“ řekl v cíli.

Hodně zklamaný byl i trenér reprezentace Miroslav Petrásek.

„Odjeli jsme za poslední léta nejhorší mistrovství nebo olympiádu,“ řekl kouč týmu, jehož nejlepším výsledkem bylo Bauerovo sedmé místo na klasické patnáctce. „Lukáš chtěl víc, i Jakš. Tihle dva mě mrzí a víceméně jsem je nepřipravil, jak jsem si myslel,“ dodal. Björgenová rekord nemá Modročervené barvy byly hodně vidět i v sobotu, kdy na nejdelší trati volnou technikou – tedy třiceti kilometrech – bojovaly ženy. Norskou vlajku ale jako první překvapivě nedovezla královna letošního šampionátu Marit Björgenová, která mohla vítězstvím dorovnat historický rekord pěti zlatých Rusky Jeleny Vjalbeové z Trondheimu 1997.

Proti ale byla její dvaadvacetiletá kolegyně z reprezentačního výběru Therese Johaugová, která v závěrečné třetině trati překvapivě ujela favorizované dvojici Björgenová-Kowalczyková. „Musím před Theresou smeknout, jela tak lehce. Nedalo se s ní bojovat,“ uznala Björgenová, která se tak musela spokojit se čtyřmi zlatými a jednou stříbrnou medailí. I tak se pochopitelně stala nejúspěšnějším účastníkem domácího šampionátu.

A zařadila se mezi největší jména lyžování v historii.

***

VÝSLEDKY MS Muži - 50 km volnou technikou s hromadným startem: 1. Northug (Nor.) 2:08:09,0, 2. Vylegžanin (Rus.) -1,7, 3. Gjerdalen -6,3, 4. Röthe (oba Nor.) -8,0, 5. Harvey (Kan.) -8,2, 6. Angerer (Něm.) -8,2, ...13. BAUER -32,1, 23. KOUKAL -2:36,7, 43. MAGÁL -8:59,9. Ženy - 30 km volnou technikou s hromadným startem: 1. Johaugová 1:23:45,1, 2. Björgenová (obě Nor.) -44,0, 3. Kowalczyková (Pol.) -1:34,0, 4. Kallaová (Švéd.) -2:05,5, 5. Steiraová -2:20,8, 6. Skofterudová (obě Nor.) -2:36,4, ...20. JANEČKOVÁ -7:16,3, 29. NÝVLTOVÁ -8:26,2. Skoky na lyžích - družstva, velký můstek: 1. Rakousko (Schlierenzauer, Koch, Kofler, Morgenstern) 500,0 b., 2. Norsko 456,4, 3. Slovinsko 452,6, 4. Německo 451,9, 5. Polsko 435,6, 6. Japonsko 410,7, 7. Finsko 408,3, 8. ČESKO (JANDA, HLAVA, MATURA, KOUDELKA) 387,7,

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...