Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Zaživa zahrabaný pes zůstane na jedno oko slepý. Pachatele hledají i v Německu

Česko

  14:54
PRAHA - Policisté a dobrovolníci stále pátrají po osobě, která minulý týden zaživa zakopala psa do sněhu poblíž obce Šindelová. Majitel záchranné stanice, jenž o zvíře pečuje, se domnívá, že by viník mohl být ze zahraničí. Se svou výzvou o pomoc proto cílí i na německé občany. Po návštěvě veterináře se navíc ukázalo, že pes na poraněné levé oko už neuvidí.

Pejsek má vážně zraněné oko. foto: Petr Prokeš - záchranná a odchytová služba pro zvířata

Týden po nálezu týraného psa, který byl po úderu lopatou do hlavy zakopán ve sněhu a posléze se sám vyhrabal, není známé, kdo se tak ohavného činu dopustil. Po viníkovi bez výsledku pátrají dobrovolníci z celého Sokolovska i policisté, kteří se zapojují i ve svém volném čase.

Na pachatele, který zahrabal psa zaživa, je vypsána odměna. Policisté po něm pátrají ve volném čase

Petr Prokeš, majitel záchranné a odchytové stanice, která se o psa momentálně stará, dokonce vypsal desetitisícovou odměnu pro toho, kdo přijde s informacemi, jež povedou k dopadení pachatele. Žádnou stopu ale dosud nemá.

„Můj odhad je, že pes je ze vzdálenosti okolo 50 kilometrů. Nikdo se nepotáhne stovky kilometrů daleko, aby se jej zbavil, ale také to neudělá v místě bydliště či za rohem. Teoreticky je možné, že se jedná o psa z Německa, na české povely nereaguje. Bohužel však ani na ty v němčině,“ informoval na facebookovém profilu Prokeš s tím, že deset tisíc považuje za rozumnou částku, aby pachatele někdo udal. Žádá proto veřejnost, aby mu pomohla s překladem pátracího dopisu a zároveň výzvu šířila i v zahraničí.

Pejsek má vážně zraněné oko.
Pejsek už snad bude mít lepší život.

O pomoc s hledáním pachatele žádají i policisté. „Pokud někdo pozná tohoto psa, ať se obrátí na linku 158, mohl by nám tím pomoct při zjišťování informací o psovi např. odkud je, a o jeho posledním majiteli,“ stojí ve vyjádření Policie České republiky.

Pachatel s robustnější postavou

Podle Prokeše by viníkem mohl být středně vysoký podsaditý muž. „Na procházce se opakovaně potvrdilo, že osoba výšky cca 180-185 cm, robustnější až zavalité postavy u něj vyvolává vyloženě panickou reakci,“ uvedl Prokeš.

Bojar, jak ve stanici zvíře pojmenovali, v týdnu navíc podstoupil veterinární vyšetření očí, které ukázalo, že psovi po úderu lopatou do hlavy zůstanou trvalé následky. „Reflexy oka nebylo možné kompletně posoudit, byl nervózní a vrčel. Zornička stále nereaguje. Oko zatím není potřeba operativně vyjmout, ale pravděpodobně na něj již neuvidí a budou potřeba opakovaná vyšetření.“ Nově se navíc u psa objevila krvácenina na měkkém patře uvnitř tlamy.

Záchranná a odchytová služba dostala minulou sobotu informaci od Obecního úřadu Šindelová, že se na jejich území nachází pravděpodobně sražený pes. Ještě předtím, než její pracovníci na místo dorazili, byl případ přehodnocený na kruté týrání. Podrobné zkoumání ukázalo, že zvíře někdo praštil lopatou po hlavě, zavázal do jutového pytle a zakopal do sněhu. Pes se však dokázal ze sněhu sám vyhrabat.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!