Pátek 31. května 2024, svátek má Kamila
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zázračné probuzení z kómatu, nebo podvod?

Česko

BRUSEL Belgický neurolog Steven Laureys popřel loňské zprávy, že jeden jeho pacient je po třiadvaceti letech strávených ve zdánlivém kómatu znovu schopen komunikovat s okolím. Řekl, že muž je sice při vědomí, ale komunikace není schopen. Podle zpráv, které v loňském listopadu zveřejnil německý týdeník Der Spiegel, to byl právě Laureys, kdo zjistil, že mozek šestačtyřicetiletého Roma Houbena je netknutý, a naučil ho komunikovat pomocí speciálního počítače. Houben upadl do kómatu po autonehodě v roce 1983.

Nejnovější zprávy však uvádí, že Laureys a jeho kolegové zjistili „pouze“, že Houben je při vědomí a že jeho mozek je aktivnější, než se myslelo. Sám Laureys prý řekl, že Houbenova rodina a další jeho ošetřující lékaři pak k pacientovi přivedli řečovou terapeutku, s jejíž pomocí se měl naučit komunikovat. Terapeutka později údajně tvrdila, že cítí tlak pacientovy ruky, když přejíždí po klávesnici počítače, a tak může tlumočit jeho myšlenky. Jeho matka loni dokonce prohlašovala, že Houben píše o své zkušenosti knihu. Laureys však později provedl vlastní testy a došel k závěru, že v Houbenově případě technika zprostředkované komunikace nefunguje. Svoje závěry předložil minulý týden na sympoziu v Londýně.

Neuropsycholog Thomas McMillan z Glasgowské univerzity podle zpráv agentury AP uvedl, že u některých pacientů lze tuto metodu použít, ne však u těch, jejichž mozek byl poškozen tak těžce jako v Houbenově případě. „Je tu prostředník, který může věci kontrolovat a ovlivnit výstup,“ řekl.

Laureys přesto odmítl hodnotit postup Houbenovy rodiny. „Je důležité nevynášet soudy. Jeho rodina a pečovatelé jednali z lásky a soucitu,“ řekl.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!