Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Zázračné údolí: přes sto let v čele vývoje

Česko

PRAHA Neexistuje na světě místo, kde by bylo víc světových kapacit a úspěšných technologických firem než v kalifornském Silicon Valley.

Silicon Valley, které je česky překládáno jako Křemíkové údolí, poskytlo v minulosti možnost se vyvinout takovým firmám, jako je třeba Google. Právě jeho zakladatelé Larry Page a Sergey Brin tam rozjížděli v garáži společnost Google, poté co odešli z univerzity.

Téměř jakákoliv firma, která ve světě technologií něco znamená, tam podniká nebo tam má aspoň pobočku.

Mezi takové firmy se řadí například výrobce softwaru Adobe systems, výrobci mikročipů Intel a jeho rival AMD, sociální síť Facebook, internetová burza eBay, výrobce počítačů společnost Hewlett- Packard, Apple nebo třeba Yahoo! a spousta dalších.

Samotný fenomén známý pod označením Silicon Valley je proslulý od sedmdesátých let minulého století, kdy v americkém časopise Electronic News začala vycházet týdenní rubrika „Silicon Valley USA“ od Dona Hoeflera. Ten psal o rostoucím počtu společností, které se zabývají křemíkovými mikročipy a informačními technologiemi vůbec. Odtud právě označení Křemíkové údolí.

Přesto však lze najít kořeny slávy Silicon Valley mnohem dál v historii. Hlavním motorem totiž byl vznik tamní univerzity, kterou v roce 1890 v Palo Altu založil Leland Stanford. Jeho cílem bylo, aby místní studenti získali nejenom teoretické informace, ale aby je byli schopni využít i ve skutečném životě. Proto místní univerzita spolupracovala s nedalekými průmyslovými firmami.

Například v roce 1909 tam absolvent univerzity Cyril Elwell patentoval pokročilý přenos rádiových vln, na jehož základě založil Federální telegrafní společnost. Ta vytvořila první světovou rádiovou síť.

Ale za rozvojem oblasti nestála jen univerzita, vlivů bylo víc. Mezi lety 1933 a 1947 tam například mělo svou základnu americké námořnictvo, což na sebe vázalo další firmy. Po válce se také do města začali z fronty vracet studenti, na což reagovaly místní autority zřízením Stanfordského průmyslového parku.

A aby toho nebylo málo: poté, co oblast opustili námořníci, začala tam své výzkumy provádět americká vesmírná agentura NASA. Z tohoto důvodu tam spousta firem zůstala a nabalovaly na sebe další.

Celá oblast v okolí údolí zaměstnává v hi-tech oborech přes tři sta osmdesát tisíc lidí, v tomto segmentu pracuje téměř třicet procent všech tamních zaměstnanců.

***

TECHNOLOGICKÁ CENTRA VE SVĚTĚ

Rusko — Skolkovo Ruská vláda letos v dubnu vybrala místo pro stavbu ruské verze amerického Silicon Valley. To by se mělo nacházet necelých 20 kilometrů od Moskvy. Vláda přislíbila do projektu investovat miliardy dolarů a poskytnout daňová zvýhodnění firmám, které zde budou fungovat. Zároveň by toto centrum mělo mít vlastní nezávislé zásoby energií a zdroje vody. Poblíž tohoto centra by měla vzniknout velká obchodní škola. Otevření se plánuje na rok 2014, účast přislíbil například Microsoft.

Česká republika — Brno Český technologický park nabízí prostor pro kanceláře, výzkum a lehký průmysl. V bezprostřední blízkosti Vysoké učení technické. Jsou tam například Siemens, IBM, Vodafone, Honeywell Controls, Infosys BPO či antivirová firma AVG. Kromě toho však funguje i spolupráce Masarykovy univerzity se zahraničními subjekty. Ta tak například před třemi lety otevřela centrum pro výuku a výzkum polovodičových technologií.

USA — Silicon Valley Na místě jsou třeba výrobce softwaru Adobe Systems, výrobci mikročipů Intel a jeho rival AMD, sociální síť Facebook, internetová burza eBay, výrobce počítačů společnost Hewlett - Packard, Apple nebo třeba Yahoo!. Je známé od sedmdesátých let, kdy v americkém časopise Electronic News začala vycházet týdenní rubrika „Silicon Valley USA“ od Dona Hoeflera. Ten psal o rostoucím počtu společností, které se zabývají křemíkovými mikročipy a informačními technologiemi vůbec. Kořeny jsou v roce 1890, kdy tam Leland Stanford založil Stanfordovu univerzitu.

Indie – Bangalore Jedno z hlavních ekonomických center Indie a zároveň centrum biotechnologických společností (firma Biocon). Za technologické město začalo být považováno v roce 1990, kdy se zde začaly koncentrovat firmy zabývající se vývojem a výzkumem v oblasti elektroniky a softwaru. Mezi nejznámější firmy, které zde působí, patří společnosti jako SAP, Dell, Oracle, Cisco, Nokia a mnohé další.

Čína — Čung Kuan Cchun Čínské technologické centrum v Pekingu. Sídlí zde čínská Akademie věd a Pekingská univerzita. Již od počátku 80. let byla tato oblast známa jako „elektronická ulice“, v roce 1999 byla uznána vládou jako vědecký a technologický park. Působí tam více než osm tisíc hi-tech společností — Lenovo, Google, Intel, AMD, Oracle, Motorola, Sony či Microsoft, z nichž více než 50 procent působí v oblasti IT.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!