Čtvrtek 16. května 2024, svátek má Přemysl
130 let

Lidovky.cz

Zbavit se otcovství má být jednodušší

Česko

PRAHA Až deset procent českých otců se podle některých odhadů stará o děti jiného muže. A nevědí o tom. Vzdát se otcovství je přitom možné jen do šesti měsíců po porodu, pak už zákon upřednostňuje zájmy dítěte v duchu hesla „lepší nějaký otec než žádný“. Pokud muž tuto lhůtu „propásne“, nezbývá mu než léta platit alimenty. Nic na tom nezmění ani test DNA, který jednoznačně prokáže, že biologickým otcem dítěte je někdo jiný.

Nový občanský zákoník, kterým se bude vláda zabývat zřejmě již v prosinci, by mohl tuto zažitou praxi změnit. I nový kodex ponechává půlroční lhůtu, rozšiřuje ale podmínky, za kterých může nejvyšší státní zástupce podvedenému otci pomoci po jejím uplynutí.

Dnes může státní zástupce podat návrh na popření otcovství jen v případě, „vyžaduje-li to zájem dítěte“. Ten ale, alespoň co se případů „kukaččích dětí“ týče, nenastává skoro nikdy. Po přijetí nového civilního kodexu by měl státní zástupce, pokud je „vzhledem ke všem okolnostem zřejmé, že muž považovaný za otce dítěte, otcem není“, podat tento návrh pokaždé a zájmy dítěte zohlednit jen „výjimečně“.

Autor této pasáže nového občanského zákoníku Ondřej Frinta připouští, že se šance otců „kukaččích dětí“ asi zvýší. „Dá se to tak říci. I díky tomu, že se to, aby k popření otcovství nedošlo, váže na výjimečnost,“ říká Frinta. Zároveň ale varuje, že státní zástupce a později soud budou muset zvážit okolnosti každého případu zvlášť a teprve praxe ukáže, jestli podvedení otcové budou opravdu úspěšní.

Pokračování na straně 2

Dokončení ze strany 1

Problém „kukaččích dětí“ je stále palčivější. Lehce dostupné testy DNA dávají mužům nástroj, jak zjistit pravdu. Ze statistik genetických laboratoří plyne, že každý čtvrtý „otec“ otcem není. Tato čísla ovšem znehodnocuje fakt, že na testy chodí většinou ti otcové, kteří už ženu podezírají. Odhady pro celou populaci jsou nižší a nespolehlivé. Ty nejvyšší uvádějí, že mezi námi žije až deset procent podvedených otců.

Takto postižení muži si dokonce založili sdružení Zákon 94, které se pokouší změnit současné zákony. „Já jsem poctivě platil výživné na dceru, ale zároveň jsem podával odvolání a žádal... o zahájení procesu k napadnutí otcovství. Jenže ouha, není žádoucí brát dítěti tatínka, nota bene takového, který platí. Co na tom, že není biologickým otcem, hlavně, že platí... Takže žádný proces doposud neproběhl,“ píše na webu sdružení jeho jednatel Vladimír Cihlář, který po roce zjistil, že není otcem své „dcery“. Nový zákoník podváděným otcům zjevně nestačí, proto chtějí svá práva rozšířit ještě více. Svědčí o tom jedna z připomínek k návrhu zákoníku, kterou kdosi zaslal na ministerstvo spravedlnosti. Tento podnět ministerstvo žádá, aby šestiměsíční lhůtu prodloužilo rovnou na šest let. „Praxe nás poučila o tom, že šestiměsíční lhůta pro popření otcovství je velmi nedostačující a není žádný logický důvod v tomto pokračovat, zvláště pokud státní zástupci argumentují ve smyslu – alespoň nějaký otec než žádný,“ stojí v návrhu. Od června, kdy ministerstvo návrh nového civilního kodexu vyvěsilo na web, poslali lidé už 310 podnětů. „Tak velký zájem nás těší. Znamená to, že občanům není lhostejné, jakou budou mít zákony jejich státu podobu. Potěšující je také to, že z celkového počtu připomínek je většina relevantní, konkrétně 275,“ říká mluvčí resortu Jitka Zinke. Návrh nového zákoníku, do kterého chce ministerstvo zahrnout i připomínky od veřejnosti, projedná vláda nejspíš již letos v prosinci.

Problém „kukaččích dětí“ je stále palčivější. Dostupné testy DNA dovolí mužům lehce zjistit pravdu.

Autor:
Témata: Praha, otcovství

ING-FOREST s.r.o.
Taxátor

ING-FOREST s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 65 000 - 75 000 Kč