Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zbraně, které nezabíjejí

Česko

U protivníka vyvolávají sluchové halucinace pocit nevolnosti nebo horečky

Americké ministerstvo obrany odtajnilo zprávu o pokrocích ve výzkumu nových typů zbraní. Nemají nepřítele zabít. Pouze jej na nějakou dobu vyřadí z boje. Nad čím bádají američtí zbrojaři?

Jedna ze zbraní využívá podobné záření, jakým ohříváme jídlo v mikrovlnné troubě. Zbraň dokáže na dálku ohřát tělo oběti tak, že navodí stav podobný vysoké horečce. Vojáky zvláště zajímá možnost zvýšit teplotu mozku a tím dočasně vyřadit z činnosti krátkodobou paměť. Zasažený člověk by pak propadl dezorientaci.

Na místě je notná dávka opatrnosti. Pokud by teplota těla přesáhla na delší dobu 43 °C, hrozilo by trvalé poškození mozku a v krajním případě i smrt. Zbraně tohoto typu zatím fungují jen v laboratorních podmínkách. V terénu nejsou spolehlivé. Výsledné ohřátí organismu ovlivňuje dlouhá řada různých faktorů, například oděv.

Hlas, který napovídá „vzdej se“ Další typ zbraně využívá fenoménu, jenž je znám už více než 30 let. Zbraň generuje mikrovlny, které u oběti na dálku nabudí sluchové vjemy, například tikání, klapání, syčení. Hluk slyší jen zasažená osoba.

Mechanismus, jakým mikrovlny tvoří „hluk v hlavě“, není úplně jasný.

Zřejmě vyvolávají nepatrné rozpínání mozku a následné podráždění vnitřního ucha.

Hluk v uších, pro který neexistuje na první pohled žádné vysvětlení, může oběť vyvést z míry. Naruší její soustředění, znemožní jí domluvu s ostatními. Dosah zbraně je řádově ve stovkách metrů.

Na stejném principu by mohla pracovat i zařízení pro přenos zpráv. Nejjednodušší by bylo vysílání v morseovce. Vojáci se však snaží celou technologii vylepšit natolik, aby dokázali vyvolat mikrovlnným zářením i jasně modulované zvuky. Pak by mohli u zasažených lidí vyvolat iluzi hlasů promlouvajících přímo v jejich hlavě.

Armádní experti doufají, že by tak v budoucnu mohli například komunikovat s rukojmími. Pro tento účel by bylo nutné záření velmi přesně směrovat, aby zprávu kromě rukojmího nezachytil také někdo z únosců.

Vojáci zvažují i využití elektromagnetických vln, které by v mozku narušily obvyklou činnost nervových buněk. Tato „mozková rušička“ by mohla u zasažených lidí vyvolat na vzdálenost několika stovek metrů stav podobný epileptickému záchvatu. Účinek by se dostavil během několika sekund a trval by celé minuty.

Takto koncipovaná zbraň má však jednu velkou slabinu - před jejími účinky se lze snadno chránit vodivými materiály, které elektromagnetické vlny odstíní.

Oslepit nebo ohlušit Vojáci si hodně slibují od generátorů silného zvuku. Ten nemá na oběť jen ohlušující účinky. Silné zvukové vlny mohou obětem podráždit rovnovážný orgán ve vnitřním uchu. Člověk má pak falešný pocit, že se jeho okolí hýbe. Svět se s ním točí tak intenzivně, že to vyvolá silnou nevolnost a také zvracení.

Stranou zájmu americké armády nezůstaly ani lasery. Ty mohou vyvolat závažná zranění, například popáleniny. Při nasazení laserů s nízkou energií však riziko zranění klesá a laser pak může vyvolat například dočasnou ztrátu zraku. Zasažená osoba je oslněná podobně jako člověk, který se podíval do prudkého světla. Efekt rychle odezní, ale to vojákům vlastně nevadí. Například u pilota může mít i krátkodobé oslnění fatální následky.

Autor:
Témata: zbraň, záření, laser

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!