Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Zbytečné věci netáhnou

Česko

Když jsem byl kluk a našel pod stromečkem dárek, který darující doprovázel slovy: „To jsi už opravdu potřeboval“ nebo „z toho budeš mít určitě radost“, tak jsem na sto procent věděl, že to zase budou ponožky, flanelová košile nebo v nejlepším případě zimní boty. Podobně když náměstek pražského primátora Milan Richter říká o Opencard, že je to „světový trend třetího tisíciletí“ a také že je to „odměna pro Pražana“, tak mi je jasné, že tady něco smrdí.

Dobré věci se chválí samy, říká se. Málo u čeho to platí tak jako u nových technologií. Podívejme se třeba na počítače, web či mobilní telefony. Mohli bychom sestavit seznam o stovce položek, kde vyjmenujeme všechny plusy. Ale to neznamená, že když si ho někdo přečte, tak radostně povyskočí a začne je používat. Lidská psychika funguje tak, že se pro nové věci rozhoduje v momentě, kdy vidí zřetelnou a neoddiskutovatelnou výhodu. Příkladem je Skype, který umožňuje jednoduchou komunikaci přes internet. Pokud si tenhle program nainstalujete, můžete si s dalšími uživateli vyměňovat krátké vzkazy, telefonovat, nebo dokonce uskutečnit videohovor. Pokud patříte k webové generaci, pak to není nic těžkého. Ale není to zas úplná legrace. Přesto je Skype jedním z počítačových programů, které nejlépe umějí používat důchodci. Mnozí z nich se přitom necítí dostatečně zdatní na to, aby si vybrali hotovost z bankomatu, ale celkem zkušeně zvládnou videohovor ze svého pécéčka.

Jak je to možné? To je jednoduché. Protože je to způsob, jak být v kontaktu se svými vnoučaty, která například studují v zahraničí. To je ta motivace. Vědí, že peníze si můžou vybrat v bance u přepážky nebo že jim je přinese pošťák, ale kdyby si chtěli popovídat s vnukem studujícím v Austrálii, bude to někoho z nich stát spousty peněz. Klidně a rádi se naučí zapnout počítač, kliknout na monitoru na správné ikonky a zapojit sluchátka.

Čímž se vracím zpátky k Opencard. Pražští politici a úředníci se diví, že se do ní Pražané nezamilovali. Vypráví nám o tom, jak je to perfektní, že se implementací technologií řadí Praha mezi naprostou světovou špičku a kdesi cosi. Dotázán po výhodách, dokázal Milan Richter zmínit jen dvě: že je roční jízdné o něco levnější a že je majitel Opencard lépe chráněn proti případné ztrátě. Je to zjevně příliš málo. Praha prostě neumí nabídnout dobrý důvod, proč by si její obyvatelé měli spokojeně a bez přemlouvání Opencard pořizovat. Vždyť papírový kupon si člověk může koupit v jakékoliv trafice, tak proč absolvovat štrapáci s nějakou kartou?

Pražská ODS učinila v posledních měsících velký krok dopředu: nabídla dobrý program a dobrého kandidáta na primátora, možná nejlepšího ze všech. Ale pánové jako Richter a další dusí tohle město už příliš dlouho. A i dotázáni na dobrý důvod pro Opencard umějí nabídnout jen aroganci. To je pro Pražany velmi dobrý důvod ODS v nadcházejících volbách nevolit.

***

STŘEDA MILOŠE ČERMÁKA Lidská psychika funguje tak, že se pro nové věci rozhoduje až v momentě, kdy vidí zřetelnou a neoddiskutovatelnou výhodu

O autorovi| MILOŠ ČERMÁK, novinář

Autor:

Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene
Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene

S příjemnými hřejivými pocity ze slunečních paprsků k nám ale míří i nebezpečné UV záření. To na nás působí celoročně, a proto je důležité sebe i...