Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Hasiči zlikvidovali požár na Hodonínsku. Chemikálie kontaminovaly vodu

Ve Ždánicích na Hodonínsku hořela hala v průmyslovém areálu, hasiči vyhlásili třetí stupeň požárního poplachu. (9. června 2023) foto: Twitter HZS Jihomoravského kraje

Hasiči v sobotu odpoledne po téměř 18 hodinách zlikvidovali požár haly ve Ždánicích na Hodonínsku. Ráno stáhli výškovou techniku, uvnitř haly dohašovali ohniska. V noci na místě zasahovaly tři desítky jednotek. Osm hasičů se lehce zranilo a ošetřeni byli na místě. Kontaminovaná hasební voda unikla do vodoteče. Česká inspekce životního prostředí zkoumá vzorky z okolních obcí.
  21:50aktualizováno  10. června 14:47

Odpoledne se bude zjišťovat příčina požáru. „Sjíždějí se tu vyšetřovatelé, není ale předpoklad, že by dnes či v následujících dnech byla známa příčina požáru. Viděl bych to spíše na týdny,“ řekl v sobotu dopoledne mluvčí hasičů Jan Dvořák.

Teoreticky by dnes podle něj mohla být známa předběžná výše škody, která nebude malá. Vyhlášený byl zvláštní, tedy nejvyšší stupeň požárního poplachu.

Požár měli hasiči nahlášený v pátek krátce před 19:00, dostat pod kontrolu se jej podařilo po 22:00. Na místě bylo podle mluvčího po 23:00 kolem 130 až 140 hasičů z tří desítek jednotek, později začali síly redukovat. „Kolem 10:00 by mělo začít vyšetřování, přijedou i kolegové z Prahy a z Technického ústavu požární ochrany, kteří začnou provádět vyšetřování,“ uvedl ráno mluvčí.

Osm zraněných hasičů

Dvořák uvedl, že se při zásahu lehce zranilo osm hasičů, z toho pět jich ošetřila záchranná služba. „Naše operační středisko vyslalo k události sedm prostředků včetně velkokapacitní sanitky, plus inspektora provozu. Zdravotníci měli v péči celkem pět hasičů, všichni se zranili lehce, po ošetření jsme je ponechali na místě. Pokud jde o civilní obyvatele, neevidujeme žádná zranění,“ uvedla mluvčí záchranářů Michaela Bothová.

Už dříve Dvořák řekl, že hasiči na místě budou likvidovat zřejmě uniklé chemické látky, na místo proto dorazila i chemická laboratoř hasičů. Hasiči zřídili také dekontaminační stanoviště. Hasiči se po zásahu museli dekontaminovat, protože se v místě požáru brodili vodou, do které unikla kyselina a louh, řekl dříve šéf jihomoravských hasičů Jiří Pelikán.

Pelikán uvedl, že hasební voda byla kontaminována a unikla do vodoteče, proto hasiči věc řeší i s Českou inspekcí životního prostředí. Odebrali vzorky vody. Podle Pelikána unikly hlavně zásadité látky na bázi louhu.

„Snažili jsme se zamezit tomu úniku, ale nějaké látky unikly. Je to v naředěném množství. Byli na místě i odborníci na životní prostředí a na ochranu přírody, se kterými se to řešilo. V noci, když se dělal monitoring, bylo v těch vzdálenějších obcích vše v pořádku, voda teče relativně pomalu,“ uvedl Dvořák.

Obec na svém webu kvůli úniku chemikálií zakázala z Trkmanky odebírat vodu, a to od úrovně areálu bývalých Šroubáren ve směru toku až k Násedlovicím, tedy po celé délce toku kolem cyklostezky.

Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) hasičům na Twitteru poděkoval za rychlý zásah. „Vlivem požáru pravděpodobně došlo k destrukci van s galvanickými lázněmi. Vyšetřovací orgány jsou od počátku také na místě a odebírají kontrolní vzorky na toku Trkmanka. Jde o závažnou událost. Hasiči a záchranné složky dělají všechno pro to, aby se znečištění nedostalo do Dyje,“ uvedl Hladík.

Lidé neměli větrat

Na místě byla i laboratoř, která monitorovala ovzduší. Dvořák řekl, že v okruhu deseti kilometrů nebyly v ovzduší naměřeny nebezpečné škodliviny. Kromě pozemní techniky hasiči nasadili i dron k mapování situace shora.

Hasiči preventivně upozorňovali obyvatele, aby zbytečně nevětrali. Web Ždánic upozorňoval na požár v areálu CVP Galvanika. „Žádáme občany, aby si zavřeli všechna okna a zdržovali se pokud možno uvnitř budov,“ stálo na webu. Obdobní hlášení na svých webech zveřejnily i některé okolní obce, například Archlebov či Lovčice.

Firma CVP Galvanika se podle svého webu zabývá protikorozní povrchovou úpravou kovových výrobků. Má čtyři provozy, z toho dva ve Ždánicích. Jeden z těchto provozů je zcela nový, jeho stavba byla zahájena v roce 2020 a zkušební provoz se rozjel na konci roku 2022.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!