Pátek 12. dubna 2024, svátek má Julius
130 let

Lidovky.cz

Zdařilý funkcionalismus. Vila na Petřinách půjde k zemi, lidé sepisují petici

Česko

  6:00
PRAHA - Je to další z architektonicky zajímavých vil, kterou se obyvatelé snaží zachránit peticí. Majitel chce funkcionalistickou stavbu na pražských Petřinách, postavenou v roce 1939, poslat k zemi a místo ní postavit moderní bytový dům. „Jsem vlastníkem, prověřil jsem před koupí všechny možnosti a nakonec jsem se rozhodl pro demolici,“ říká podnikatel a investor Jiří Šalda pro server Lidovky.cz.

Rodinný dům postavil architekt Pavel Simonov. Tento ruský emigrant navrhl například i dům malíře Václava Fialy v pražských Střešovicích. foto: Yan Renelt, MAFRA

Ten dům zaujme hned na první pohled. Minimálně proto, že se jedná o jednu z posledních vil, která se tyčí mezi řadou činžovních domů, jež lemují ulici na Petřinách na kopci pražského Břevnova. Zároveň se ale jedná o architektonicky zdařilý kousek - odborník Zdeněk Lukeš ji dokonce zařadil do svého průvodce s názvem Praha moderní.

Funkcionalistická vila tu už možná ale nebude stát dlouho. Radniční odbor výstavby na Praze 6 už na žádost majitele vydal řádné povolení k demolici.

Zelená oáza Petřin

  • „Vila je podle mě nejelegantnější stavbou Petřin, je krasně zachovalá, bez devastujících rekonstrukcí. O demolici jsme se dozvěděli z úředního dopisu, který obdrželi dotčení sousedé, jiné informace nemáme, nová Mapa samosprávy nic takového neobsahuje,“ uvedla další z místních obyvatelek Martina Drbálková.

„S manželem jsme nejbližší sousedé, bydlíme hned ve vedlejším domě. Jsme zásadně proti bourání, dům je stále v původním a zachovalém stavu a spolu s dalšími vilami tvoří také díky zahradě zelenou oázu při vstupu do Petřin,“ popsala pro server Lidovky.cz Dagmar Urbánková, která se mimo jiné angažuje v právě vzniklé petici. „Nehledě na to, že projekt bytového domu má být naddimenzovaný,“ dodala ještě.

Rodinný dům o několika bytech stojí na adrese Na Petřinách 7. Postaven byl v roce 1939, a to na návrh ruského emigranta Pavla Simonova. Ten je mimo jiné autorem asketického domu ve Střešovicích, kde bydlel malíř Václav Fiala. Podle publikace Praha moderní se dokonce možná podílel i na domě architekta Alexandra Těrechova v Matějské ulici.

Urbánková je jednou z těch, které by funkcionalistická vila sice ustoupila z výhledu, za to by se ale na jejím místě objevil moderní bytový dům o třinácti jednotkách a podzemním patrem se dvěma garážemi pro každý z bytů. Současně by se zvýšila i aktuální zastavěná plocha. Projekt připravila společnost AND Vila Petřiny, za kterou stojí developer Jiří Šalda. Ten vilu koupil v loňském roce.

Funkcionalistická vila Na Petřinách 7 má jít k zemi. Radniční odbor výstavby na...
Když Šalda v roce 2015 dům kupoval, provedl základní údržbu a úpravy včetně...

„Ve stavařině se pohybuji dvacet let, projekt jsem připravoval se vší péčí déle než rok. Chci postavit něco, co bude jiné, co bude hezké, co se bude líbit i lidem v blízkém okolí a bude zapadat do tamní zástavby. Chceme citlivě navázat na linii dalších staveb v ulici,“ popisuje podnikatel Šalda ve své kanceláři na Praze 1 poblíž hotelu Imperial. Jak to ve stavebnictví chodí, ví dobře. Několik let působil v představenstvu developerské společnosti Geosan.

Funkcionalistickou vilu prý nekupoval se záměrem demolice. Původně sháněl v Praze bydlení pro sebe a svou rodinu, proto uvažoval i o celkové rekonstrukci. „Je to ale starý dům. V jednom takovém bydlím a problémy s vlhkostí a plísní máme pořád,“ přibližuje Šalda promýšlené varianty. Uvažoval prý i nad tím, že k současnému objektu přistaví další část, ale kvůli statice nakonec padla i tato varianta. V rukách proto jako poslední možnost zbyl projekt na moderní bytový dům. Své plány a vizualizace ale pečlivě střeží a zatím je zveřejňovat nechce.

  • „Předmětná vila nepožívá žádné zvláštní ochrany, ani památkové. Byť jde o velmi pěkný dům, není jakkoliv možné soukromému majiteli omezovat právo nakládat s jeho majetkem. Tedy pokud nepřekračuje meze stanovené mu zákony a ostatními předpisy. Osobně s demolicí souhlasit nemusím, ale nemám rovněž žádný nástroj, jak a proč jí zabránit. Navíc projekt, který soukromý investor představil, je zcela v souladu s platnými předpisy a vcelku zapadá do okolní bytové zástavby,“ uvedl pro server Lidovky.cz starosta šesté městské části Ondřej Kolář (TOP 09).
  • “Zbourat cennou funkcionalistickou vilu je barbarství. Je to ještě mnohem horší, než kdybyste skartovali 80 let staré významné dílo české moderny. Pokud by developer vilu a její zahradu citlivě zrekonstruoval, získal by zcela ojedinělou nabídku, která by šla na dračku. Ráz Prahy 6 vytvářejí právě takovéto stavby, ” myslí si zastupitel Vladimír Šraier (Strana zelených).

Ačkoli prý Šalda chápe, že se místním jeho návrh líbit nemusí, důrazně opakuje, že prověřil všechny možnosti, jak s domem naložit. Zajímal se i o jeho historickou hodnotu, tu ale podle jeho slov vila nemá.

Zcela opačného názoru je zmíněný historik architektury Lukeš. „Stavba významná nepochybně je. Jde o krásný příklad meziválečné funkcionalistické architektury. Není jasné, pro koho se stavěla, ale měla být už dávno památkově chráněná,“ myslí si Lukeš a demolici vily označil rovnou za hloupost.

A za vilu se postavil i další český architekt David Vávra. „Vila na Petřinách je velice kvalitní stavba, v cihlách provedených jemných detailů, harmonických proporcí a vzrušivého kontrastu kamene a cihly. A to ještě nevím jak jsou uhněteny vnitřní prostory, ale většinou, když je dům čistý ve své fasádě, je i pravdivý ve svých dispozicích. Podporuji všechny zachraňovatele,“ uvedl ve facebookovém vyjádření.

Prostě omyl

Právě i kvůli chybějící památkové ochraně nakonec stavební odbor Prahy 6 demolici povolil. Jedná se o soukromý majetek a podnikatel Šalda s ním coby vlastník může nakládat, jak uzná za vhodné. Sporná je pro tamní obyvatele ale výstavba nového bytového domu, neboť při jejím posuzování si členové komise neuvědomili, jaký dům kvůli tomu bude muset padnou k zemi.

„Je pravda, že jsme posuzovali spíše nový záměr a demolice architektonicky zajímavé vily nám unikla. Bohužel i kdybychom hlasovali proti a stanovisko městské části bylo v územním řízení nesouhlasné, tak se jedná o soukromý majetek,“ uvedl pro server Lidovky.cz zástupce starosty a současně předseda komise Martin Polách. Stavební úřad by ani tak neměl důvod vydat nesouhlas s odstraněním stavby.

PETICE

Někteří členové se ale snaží vyvolat nové hlasování. „Bez ohledu na závěry komise jsem přesvědčen, že samospráva a stát mají chránit architektonické dědictví. Je mi líto, že shodou okolností jsem v tomto případě nemohl rozhodování ovlivnit,“ napsal například Ivan Hrůza (KSČM), který se však původního hlasování neúčastnil. A opět hlasovat chce například i zastupitel Antonín Nechvátal (Strana zelených), který už dokonce podepsal petici za záchranu objektu.

V současné době běží řízení na výjimku pro odstup chystaného domu k sousedícím stavbám. V této fázi se také developer Šalda chce začít bavit s místními lidmi. „Chci bydlení pro sebe a svou rodinu, ale jsem stavař a s investicí jsem počítal, jak na vlastní bydlení, tak aby projekt vydělal peníze. To je přirozený záměr, kdybych tvrdil opak, lhal bych,“ uzavřel.

Proti demolici vily už sousedé z okolí sepisují petici.

Autoři: ,

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...