Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svěrák shání podpisy pro Pavla. Členství byla mladická nerozvážnost, hájí ho

Česko

  14:36
Populární herec, režisér a scenárista Zdeněk Svěrák veřejně podpořil kandidaturu Petra Pavla na prezidenta. Má totiž hlavní roli v nově zveřejněném spotu, kde obvolává známé, aby připojili podpis pod kandidaturu bývalého generála. „Budu ho podporovat,“ potvrdil Svěrák iDNES.cz.

V krátkém videu určeném pro sociální sítě volá Petr Pavel Zdeňku Svěrákovi, aby mu přes videohovor oznámil, že hodlá kandidovat a zda by mu známý herec nepomohl se sbíráním podpisů. Svěrák souhlasí a rovnou volá skateboardistovi Maximu Habancovi.

„Prostě chci, aby byl prezidentem. To je vše,“ sdělil iDNES.cz Svěrák. Pomáhat Petru Pavlovi s kandidaturou prý plánuje i v budoucnu.

„Ano, jako jsem podporoval pana Drahoše a jako jsem podporoval pana Schwarzenberga, tak teď budu podporovat generála Pavla,“ potvrdil. Zdeněk Svěrák byl totiž veřejně činný i v obou předchozích přímých prezidentských volbách.

V roce 2012 vytvořil spolu se svým synem Janem předvolební klip pro Karla Schwarzenberga. V rozhovoru s tehdejším prezidentským kandidátem si cimrmanovským humorem bral na mušku politikovy údajné nedostatky, které mu veřejnost vyčítala.

O pět let později v druhé přímé prezidentské volbě zase veřejně podpořil Jiřího Drahoše na jeho předvolebním mítinku v pražské Lucerně. Spolu s Jaroslavem Uhlířem zpíval písničku z jejich repertoáru Není nutno.

Armádní generál ve výslužbě Petr Pavel, který mezi lety 2015 a 2018 předsedal vojenskému výboru NATO, patří podle průzkumů mezi favority nadcházející volby dlouhodobě. Kritici mu však vyčítají jeho členství v KSČ, členem komunistické strany byl od roku 1985. To pro Svěráka není překážkou. „Svou prací dokázal, že to byla mladická nerozvážnost,“ reagoval herec.


Generál Pavel odmítá, že by za minulého režimu byl někdy rozvědčíkem. Historik Petr Blažek pro Seznam Zprávy uvedl, že by Petr Pavel měl více objasnit své pravé aktivity u vojenské tajné služby a přestat „relativizovat“ minulost. „On se chtěl zapojit do speciálních jednotek, které byly součástí komunistické vojenské rozvědky, tedy druhé největší tajné služby v někdejším Československu,“ upozorňuje Blažek.

V průzkumu společnosti Median z 1. srpna se Petr Pavel umístil na druhém místě s 21 procenty. Prvním by dle průzkumu na vzorku 1 038 respondentů byl Andrej Babiš, třetí Josef Středula a čtvrtá Danuše Nerudová. Generál Pavel boduje mezi mladými a vysokoškolsky vzdělanými voliči.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat