Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

„Zdraví ani hlad zbožím nejsou“

Česko

Spoluodpovědnost musí přijmout všichni uživatelé zdravotnictví, prohlašuje mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt v odpovědích čtenářům serveru www.lidovky.cz, které se týkají blížící se reformy.

* 1. Když půjdu se všemi třemi dětmi na vyšetření najednou - bývají nemocné současně - kolik budu platit?

Začneme zostra. Ano, pokud onemocní všechny tři děti najednou, jsou to tři pojištěnci a lékař by měl vyšetřit každého zvlášť a zaplatíte tedy 3 x 30 korun za návštěvu u lékaře. Předpokládám, že například porodné, sleva na dani a rodičovský příspěvek berete nebo jste brala také na každé dítě, tedy celkem třikrát.

* 2. Dcera má atopický ekzém a trpí pylovými alergiemi. Budeme od nového roku platit za návštěvu odborných lékařů?

Uatopické dermatitidy je dispenzarizujícím lékařem zpravidla praktický lékař, případně jiný lékař. Pokud půjde o vyšetření v rámci dispenzární péče, poplatek se neplatí.

* 3. Proč nemůžeme u lékaře platit „esemeskami“, podobně jako platíme jízdenky?

Protože na to není zdravotnictví připraveno. Pražská MHD to má jednoduché, je to jeden subjekt.

* 4. Jsem lékař. Nechci vybírat poplatky. Co by se stalo, kdybych je úplně ignoroval? Udělal bych tichou dohodu s pacienty, nikdo nic platit nebude, jen snížíme administrativu a eliminujeme možné rozepře. Nebo budou chodit nějaké kontroly?

Nevěřím, že jste lékař. A nevěřím, že byste se dobrovolně vzdal tolika peněz. Za kverulantství a systematické nevybírání poplatků hrozí pokuta až do výše 50 tisíc korun.

* 5. Budou nemocnice poplatek za novorozence maminkám kompenzovat aspoň tím, že budou mít maminky v porodnici k dispozici plenky a vložky zdarma?

Žádejte ve své nemocnici.

* 6. Bude se platit za poukaz na zdravotní obuv, pleny pro postižené dítě a vložky pro inkontinentní babičku?

Na žádné zdravotnické prostředky včetně obuvi a plen se poplatky nevztahují.

* 7. Po nezaviněné autonehodě viník ujede a policie ho nenajde. Já budu v nemocnici ležet zraněn jeden rok. Kdo mně zaplatí poplatky za lůžko? Ministr zdravotnictví?

Akdo vám zaplatí poškozený vůz? Ministr dopravy? Poškozený dům ? Ministr průmyslu? Zahradu? Ministr životního prostředí? Promiňte, ale zdravotnictví nemůže tyto újmy řešit. Poškozený je závislý na kvalitě práce policie a soudů. Případné odškodné teď rozšíří ještě o náklady spojené s poplatky. Když budete ležet v nemocnici a platit šedesát korun za den pobytu, nebudete vynakládat žádné jiné peníze - na stravu, nebo za provoz elektrospotřebičů a podobně.

* 8. Pokud budu muset platit u lékaře, o kolik procent se mi sníží platba z výplaty na zdravotní pojištění?

Proč by se vám z titulu poplatků mělo toto procento snižovat? Našimi odvody do fondu veřejného zdravotního pojištění vyjadřujeme svoji solidaritu s vážně nemocnými spoluobčany, přičemž nikdy nevíme, kdy mezi ně budeme patřit. Možná nikdy a možná ještě dnes. Tyto peníze je třeba používat na vážné nemoci a záchranu života, na léčbu infarktů či rakovin. Regulační poplatky jsou zavedeny zejména proto, že s těmito vzácnými penězi se v České republice neuvěřitelně plýtvá. Spoluodpovědnost musí přijmout všichni uživatelé našeho zdravotnictví, ať už jsou nemocní jenom lehce, nebo vážně. Až bude provedena skutečná reforma zdravotnictví a celý systém připraven na změnu financování, pak je možné a dokonce i správné uvažovat o snížení výše odvodů na zdravotní pojištění.

* 9. Chodím na zubařskou hygienu a poměrně dost si za péči platím. Budu připlácet dalších 30 korun?

Budete pouze platit regulační poplatek za návštěvu u zubaře, jejíž plnou cenu hradí veřejné zdravotní pojištění.

* 10. Vztahuje se poplatek na soukromé i státní doktory? Nemohou soukromí odmítnout vybírat?

Je jedno, zda poplatky vybírá „státní“ nebo „soukromý“ lékař. Důležité je, zda je provedené klinické vyšetření hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Pokud ano, poplatek třicet korun se hradí. Pokud nikoliv, nehradí se poplatek, ale pacient si celé vyšetření hradí v plné ceně sám.

* 11. Mám chronicky nemocné dítě (astmatik), které trpí na časté zápaly plic. Když s ním chodím při zápalu plic na přeposlechy (třeba 2x týdně), pokaždé zaplatím 30 Kč lékaři? A co rentgen, který taky dělají několikrát?

Za diagnostická a laboratorní vyšetření se poplatky neplatí.

* 12. Dcera má 14 let diabetes 1. typu. Má inzulínovou pumpu na humulín. V lékárnách účtují doplatek za inzulín 50-150 Kč za balení. Jaké ji čekají výhody po 1. lednu 2008?

Uvádíte značný rozptyl. V každém případě je zvýšené DPH na léky kompenzováno nižší marží pro lékárníky, což se projeví zejména u dražších léků. Jde jen o odhad, ale předpokládám, že se pro vaši dceru v součtu mnoho nezmění. Dokonce bych očekával, že ji inzulíny vyjdou v příštím roce levněji. A to i se započtením poplatků za položku na receptu.

* 13. Považujete za etické, aby za pobyt v nemocnici platili i maminky, které rodí, a novorozenci? Pokud bude muset dítě zůstat v inkubátoru a maminka bude v nemocnici s ním, tak to dělá pěknou sumu. Neuvažuje se o změně?

O změně neuvažujeme. Připomínám, že stát dává mladým rodinám v prvním roce života na jedno dítě 13 tisíc korun porodného, 10 680 korun slevu na dani a další desítky tisíc korun v podobě rodičovského příspěvku. Pokud je navíc dítě vážně nemocné a musí být umístěno v inkubátoru, je na něj vynakládáno z veřejného zdravotního pojištění i 20 tisíc korun denně. Připadá mně etické, když maminka zaplatí symbolickou částku šedesáti korun denně za dítě a ví, že je mu společnost schopna garantovat špičkovou moderní zdravotní péči v ceně desetitisíců, statisíců i milionu korun.

* 14. Můžu dát účtujícímu zdravotníkovi „dýško“? Bude možno zakoupit v ordinacích občerstvení alespoň základní (pivo, kafe, limo, utopenci apod.)?

„Dýško“ je vaše věc, ale doufám, že ho lékař nepřijme. Ordinace nesmí být bufetem. Odporovalo by to hygienickým předpisům. Také sortiment, který uvádíte v závorce mi nepřipadá zrovna jako nejvhodnější. Když už bufet, tak poblíž ordinace na čerstvém vzduchu, s nabídkou: zelený čaj, cereální pečivo, mrkvička a jablíčko.

* 15. Je zdraví zboží?

Tuto otázku slyším často a ptám se: Je hlad zboží? Ani zdraví, ani hlad zbožím nejsou. Ale potřebujeme rohlíky, maso, lékařské přístroje, léky, pekaře a lékaře, abychom neměli hlad a byli zdraví. Ostatně, to se hodí i na závěr on-line rozhovoru na Lidovkách. Přeji vám tedy hlavně zdraví.

lidovky.cz Redakčně kráceno a upraveno. Všechny otázky a odpovědi čtěte na www.lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!