Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zdravotní sestry často drží „doma“ neznalost němčiny

Česko

PRAHA Podle přehnaných obav rakouských a německých odborářů by se mohlo zdát, že čeští zájemci o práci chystají masivní nájezd na tamní pracovní trh. Ve skutečnosti Čechům stále ještě často brání k získání zaměstnání placeného v eurech jazyková bariéra.

„Poptávka po zdravotních sestrách či lékařích je vysoká. Bohužel narážíme často na jazykovou bariéru. Mnohá místa mají podmínku: výbornou znalost jazyka,“ popisuje Jan Kozina, šéf personální agentury Trenkwalder. Proto pokud zájemce hledá práci přes agenturu, zkoušejí ho předem z němčiny už samotní personalisté v Česku.

Češi - národ brigádníků Podle českých zprostředkovatelů je největší zájem o práci v Německu a Rakousku před začátkem prázdnin. To se o brigády v sousedních zemích zajímají studenti, pro které má taková práce dvojí význam: kromě peněz i pilování němčiny.

Hromadný úprk za prací se nečeká ani z příhraničních oblastí, kde si lidé zvykli pracovat u německy mluvících sousedů. Byť platy na západ od tuzemských hranic se pohybují často na „snové“ úrovni. Průměrná mzda třeba ve stavebnictví tam dosahuje bezmála 65 tisíc korun a v oblasti zdravotnictví či sociálních služeb pak téměř padesáti tisíc korun. Oblast u hranic: Máme plno!

V nejbližším zahraničí totiž Češi pilně pracují už nyní. „Tam už je to v zásadě naplněno,“ myslí si Kozina. Dojíždění pracovních sil z Česka s pracovním povolením Rakušané a Němci spíš vítali. Výjimkou není ani placená výpomoc „na černo“.

Přesto společnosti, které se budou o práci v Rakousku ucházet, musí ihned po otevření trhu počítat s kontrolami. Dohlížet se bude prý zejména na to, zda výdělky pracovníků nejdou pod hranici stanovenou smlouvou rakouských odborů.

***

PRAVIDLA PRO PRÁCI

Rakousko

* Pracovat je možné jako

takzvaný pendler v pohraničí či

jako sezonní pracovník, to však

maximálně na jeden rok. Povolení

k práci lze získat i u řady

řemeslných oborů. Vždy je ale

nutné prokázat, že

zaměstnavateli se nepodařilo na

místo sehnat žádného

Rakušana.

Německo

* Pracovní povolení získají

žadatelé o sezonní práce či

studenti se znalostmi němčiny na

semestrální prázdniny.

Přeshraniční pracovníci mají

možnost pracovat v příhraničních

oblastech. Avšak jen za

předpokladu, že se jednou týdně

vracejí domů do Česka.

Autor:

Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %
Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %

O někoho se opřít a nebýt v tom sama… To byl hlavní impuls, proč Anna Sedláková a Karolína Krejčová založily projekt Indiánky. Obě dvě slyšely ve...