Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ze severské budoucnosti

Česko

Ve Skandinávii je zájem nejen o českou literaturu, ale také o nadité peněženky našich spisovatelů. Své o tom ví Ivan Klíma. V hotýlku v centru Osla mu o víkendu čórli kabelu s penězi i doklady. Do místního Literárního domu zavítal, jak jinak, za svými čtenáři. Centrum, postavené podle vzoru německých Literaturhausů, je státem štědře podporováno a hojně navštěvováno.

A sídlí na čestné adrese, kousek od Královského paláce.

Zpráva o úmrtí literatury totiž na sever ještě nedorazila, nebo možná seveřané žijí už někde v budoucnosti, kdy literatura opět povstala.

Každopádně zvlášť v pátek večer, kdy místní posílají disciplínu k čertu a chápou se sklenic, to tu hučí jako v úle. Tady uvést svou knihu a tady se potkat se svými čtenáři patří ke snům všech skandinávských autorů. Dveře jsou ovšem otevřené i cizozemcům, z Moskvy sem právě cestuje Vladimír Sorokin, který byl nedávno v Praze. Okradeného Klímu tu pozdravila i korunní princezna Mette-Marit, manželka prince Hakona, budoucí královna Norska. Petr Placák, známý monarchista, by tu nejspíš omdlel. Ne tak chladnokrevný Klíma. Málokdo ví, že tento autor, známý svými romány a hrami, má podíl i na vítězném tažení Millerova Krtečka Finskem, Švédskem a Norskem. Ano, to Klíma je autorem takových pecek jako Krteček v Africe či Krteček a tranzistorák. Není tedy divu, že slavné zvířátko si brousí zoubky i na Dánsko.

Spisovatel sice vlastní jen zlomek autorských práv, je však jasné, že se může nenechavcům z Osla vysmát, podlá krádež ho nezdrtí. Právě ve stopách Ivana Klímy se z českého zápecí vydávají na sever i další autoři. Nakladatelství Aspekt, založené mladými Švédkami Torou Hedinovou a Lovou Meisterovou a zkušeným překladatelem Bohumila Hrabala Mattem Larssonem, právě vypustilo zkušební holubici. Je jí antologie patnácti současných českých spisovatelů.

A na příští rok chystá trojlístek ze Stockholmské univerzity skutečnou ofenzivu. Vydává totiž knihy Michala Ajvaze, Jaroslava Rudiše a Emila Hakla. O tom, zda tato díla zaplanou na šerém severském nebi jako létavice, či je trollové udusí ve fjordu zapomnění, budeme naše čtenáře informovat.

***

Antologie Tjeckien berättar: I sammetens spar (Česko vypravuje: Ve stopách sametu) vyšla v nakladatelství Tranan, Stockholm 2009

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!