Sobota 14. prosince 2019svátek má Lýdie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
4. srpna 2015 6:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Že tvůrci seriálu Třída 8. A označili Romy za problém? Omyl, zastali se ČT odborníci

Třída 8.A | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Třída 8.A | foto: Anna Vavríková, MAFRA

PRAHA Proti stížnosti, v níž osm neziskových organizací vyžaduje od České televize omluvu za seriál Třída 8. A a odmítají reprízu pořadu, se postavil ředitel vzdělávací instituce EDUin Zdeněk Slejška. Tvrzení, že autoři pořadu nahlížejí na Romy jako problém, považuje za omyl. „Tvůrci neoznačují za problém Romy, ale segregované třídy,“ míní.

Podle komentáře, který se až na pár detailů staví na stranu ČT a jejích tvůrců, byl seriál Třída 8. A pořadem o srážce s realitou. „Jde pravděpodobně o první veřejnoprávní pořad, který předvedl realitu v českých školách ve velmi syrové podobě,“ píše na úvod Slejška společně s odborným konzultantem Tomášem Feřtekem.

Experiment inspirovaný švédskou reality show spočíval v tom, že tři učitelé z výběrových škol během půl roku vyučovali žáky z romské třídy.

V textu oba odborníci na vzdělávání reagovali na žádost osmi neziskových organizací čele s In IUSTITIA a spolkem Romea, o níž server Lidovky.cz informoval minulý týden. (VÍCE ČTĚTE ZDE) Argument pracovníků neziskovek, kterým vadí, že tvůrci pořadu už v úvodu pořadu údajně označili Romy za problém, je podle Slejšky s Feřtekem lichý.

„Tvůrci neoznačují za problém Romy, ale segregované třídy. A ukazují, proč to je problém. Protože běžný učitel si často s takovou třídou neporadí, i když se velmi snaží. V oné konkrétní 8. A vidíme, pokud jde o studijní výsledky, celé spektrum dětí. Od těch, s nimiž není problém pracovat, po ty, kde se to moc nedaří,“ reaguje dvojice ve svém kritickém pohledu na seriál uveřejněném na webu organizace.

Anketa

Souhlasíte s argumentem neziskovkých organizací, že tvůrci nahlíželi na romské žáky jako problém?

Ano 51
Ne 2991
Neumím se rozhodnout 48

Třída 8.A
Třída 8.A

Vůbec nejsložitější je pro nalézt odpověď na otázku, zda byl pořad etický. „Že debata okolo pořadu pověsti romské komunity nepřispěla, je fakt. Že v některých momentech se nakonec cítili rodiče žáků předváděni v nepříznivém světle, je také pravda. Samotná škola byla z výsledné podoby pořadu spíše rozpačitá, připadalo jí, že by tam mělo být také ukázáno, jak s dětmi pracují její učitelé,“ píší s tím, že lze ve vysílání nalézt i momenty, které je možné vnímat jako eticky sporné. Shodují se však v tom, že i bez nich by diskuse veřejnosti vypadala stejně.

Reality show jako vhodný formát
Za vhodnou považují i formát pořadu. Dokumentární reality show podle nich totiž vzbuzuje v divách zvědavost a o to více tak vybízí k veřejné diskusi.

Autoři stížnosti na pořad Třída 8. A po ČT požadovali, aby televize svůj pořad nereprízovala. To by podle Slejšky s Feřtekem bylo možní, avšak za vítězství by to nepovažovali. „Za rozumnější postup bychom naopak považovali pořad využít k odstartování skutečné debaty o tom, jak rozšířené jsou situace, které prostřednictvím tohoto pořadu vidíme,“ napsali na závěr svého komentáře.

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Kam dál, Slavie? Manažer Nezmar připouští obavy: Jsme na hraně

Jan Nezmar, manažer fotbalové Slavie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na Dortmund má jednu bizarní vzpomínku. Po letech se jí zasměje, ale tehdy? V březnu 2002 bylo Janu Nezmarovi ouvej....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!