Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ZE ZÁKULISÍ

Česko

S blížícím se koncem roku přichází čas dobročinnosti. A protože příklady táhnou, přinášíme inspiraci z Hollywoodu. Herec Ben Affleck a zpěvák britské rockové skupiny Rolling Stones Mick Jagger se spojili a vytvořili krátký film, který má upozornit na těžké osudy konžských rodin vyhnaných z domovů dlouholetými konflikty v zemi. Snímek s názvem Gimme Shelter, natočený v provincii Severní Kivu, kde v posledních týdnech zuřily boje mezi konžskými povstalci a vládními vojsky, má získat 23 milionů dolarů (424 milionů korun) pro Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v Kongu.

Affleck, který film režíroval, navštívil Kongo čtyřikrát od loňského roku. Název filmu je spojen s písní Gimme Shelter skupiny Rolling Stones z roku 1969, která vyšla v době vietnamské války a filmu dodává zvukovou kulisu. V důsledku násilných konfliktů zemřelo v Kongu za posledních deset let přes 5,4 milionu lidí. „Příliš velká část světa to nepovažuje za důležité a obrací se jiným směrem,“ apeluje Affleck. „Žádám lidi, aby se neobraceli jiným směrem, když uslyší zprávy z Konga.“ Film je k vidění na internetu, ale vysílat by se měl také v televizi a v kinech.

Skutek hodný následování učinil výtvarník Petr Sís. Věnoval tisíc výtisků své knížky Madlenka v chicagské čtvrti Pilsen dětem z tamějších veřejných škol. V původně českém předměstí, pojmenovaném po městě Plzni, žijí dnes vesměs přistěhovalci z Mexika. „Je to vlastně taková snaha o propojení kultur a jazyků,“ popsal Sís ČTK svůj motiv.

Zásobu knížek přeložených do španělštiny dostal od mexického nakladatelství, které zbankrotovalo. Než aby je složitě prodával, využil nabídku českého generálního konzula v Chicagu Marka Skolila a publikace věnoval dětem a školním a veřejným knihovnám v Pilsenu. „Děti byly nadšené, když ji třímaly a odnášely si ji domů,“ řekl Sís.

Za Madlenku o šestileté holčičce s rozviklaným zubem, kterou Sís napsal a nakreslil pro svou dceru, obdržel v roce 2001 francouzskou cenu Sorcieres (Čarodějnice), udělovanou za nejlepší publikace pro děti vydané ten rok ve Francii.

Částku 4,6 milionu eur, která stále narůstá, získal fond pro děti v ústavní péči díky spisovatelce J. K. Rowlingové, respektive její nové knize. Autorka světoznámé potterovské ságy věnovala zisk z prodeje souboru povídek Bajky barda Beedleho na charitu. A kniha se prodává nečekaně dobře.

Během prvního týdne po uvedení do prodeje 4. prosince se jí na celém světě prodalo 2,6 milionu exemplářů.

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...