Sobota 24. října 2020svátek má Nina 15 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Žebříček návštěvnosti opět ovládl Pražský hrad. Mezi nejpopulárnější cíle se prodrala ostravská památka

Pražský hrad, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražský hrad, ilustrační foto. | foto: MAFRA - Michal Sváček

Praha Nejnavštěvovanějším turistickým cílem v Česku se loni opět stal Pražský hrad. Do jeho areálu zavítalo 2,44 milionu osob, meziročně o 2,8 procent více. Ani pořadí dalších dvou míst se oproti předloňsku nezměnila. Jako druhá se umístila lanová dráha na Petřín, kam přišlo 2,03 milionu lidí.

Třetí je pražská zoologická zahrada, kterou zhlédlo 1,43 milionu návštěvníků. Pražské destinace ale na čtvrtém místě nově doplnila technická památka Moravskoslezského kraje Dolní Vítkovice s 1,36 miliony návštěvníky. ČTK o tom informovala agentura CzechTourism.

Pražský hrad i samotné hlavní město jsou podle nového ředitele CzechTourismu Jana Hergeta magnetem, ale na čtvrté Ostravě je vidět, že z dříve neznámého místa vznikla lákavá turistická atrakce. „Stává se z něj jedno z nejnavštěvovanějších míst. Myslím si, že ať už samotná stavba nebo kombinace s eventy dodávají místu neskutečnou atmosféru,“ řekl ČTK. Nejnavštěvovanější destinace Česka 2018 i s podrobnými výsledky zveřejní agentura ve čtvrtek dopoledne.

Festival se již tradičně koná v Dolní oblasti Vítkovice.
Tři navazující celky v Dolní oblasti Vítkovice: černouhelné doly, koksovny a vysokopecní provoz

Herget připomněl, že se v industriálním areálu Dolních Vítkovic, památkově chráněných bývalých hutí, dolů a železáren, pořádá hudební festival Colours of Ostrava a další akce. Koncept svou unikátností zaujal i ve světě. Za podobně zajímavý považuje i Pivovar Plzeňský Prazdroj.

„Pokud se městu Plzeň povede pokračovat v nastoleném trendu, tak v kombinaci s eventy je tato cesta velkou šancí,“ dodal. Podpora turismu záleží podle něj i na samotných radnicích, například vloni navštívilo státní hrad a zámek Český Krumlov 429 000 osob, zatímco samotné město podle odhadů přes dva miliony.

Turismus podle Hergeta tvoří významnou část českého národního bohatství. Jeho podíl na hrubém domácím produktu Česka byl předloni 2,9 procenta a v cestovním ruchu pracovalo téměř 240 tisíc lidí. „Pro srovnání české zemědělství vytvořilo 2,8 procenta HDP a jen polovinu pracovních míst,“ uvedl Herget.

Nejnavštěvovanějším muzeem je Veletržní palác

Nejnavštěvovanějším muzeem loňského roku se stal Veletržní palác, druhé bylo Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství v Hluboké nad Vltavou a třetí Pivovarské muzeum a Plzeňské historické podzemí. V první desítce TOP 50 klasických turistických cílů je ale i největší aquapark v Česku AquaPalace Praha a Aqualand Moravia z Brně-venkov a další dvě pražské památky - petřínská rozhledna a Staroměstská radnice.

V hotelech, penzionech a kempech v Česku se v letošním prvním čtvrtletí ubytovaly čtyři miliony lidí, což bylo meziročně o 1,8 procenta více. Poptávka zahraničních hostů ale po několika letech nepřetržitého růstu v prvních třech měsících letošního roku klesla, uvedl v květnu Český statistický úřad. Počet návštěvníků se ale meziročně v krajích zvýšil.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!