Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Zelené dotace pro rodiny

Česko

Domácnosti můžou žádat o desetitisíce na výměnu kotlů na uhlí za ekologičtější

PRAHA Vláda se rozhodla, že zatočí s kotli na uhlí. Pomoci jí k tomu mají evropské peníze.

Šéf „zeleného“ resortu Martin Bursík včera spustil dotační program, který se netají ambicí udělat z vesnic a předměstských částí zahalených do smogu oázu čistého vzduchu.

České domácnosti mohou žádat stát o dotaci na výměnu starých kotlů za ekologičtější a do konce roku 2013 na to mohou z evropských dotačních fondů vyčerpat až 20 miliard korun.

„Doposud mohly domácnosti čerpat peníze jenom ze státního. Nově to půjde i z evropských dotačních fondů. Balík peněz z Evropy je nepoměrně větší,“ vysvětlil LN tiskový mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar.

Ministerstvo si od peněz z evropského dotačního programu slibuje zásadní změnu. Nelíbí se mu, že české domácnosti stále nechtějí upustit od zažitého modelu, že do kotle patří pouze a jenom uhlí.

Vytápění uhlím je významným zdrojem znečištění ovzduší především prachovými částicemi, ale i oxidem uhličitým. Navíc uhlí je neobnovitelný zdroj, jehož dobývání poškozuje krajinu.

I proto chce ministerstvo životního prostředí přimět české rodiny, aby přešly na vytápění tepelnými čerpadly, kotli na biomasu a solárními systémy. „Cílem je, aby co nejvíce z 450 tisíc domácností přešlo na ekologičtější způsob vytápění. My jim nabízíme pomocnou ruku v podobě finanční podpory,“ říká ministr životního prostředí Martin Bursík.

Podpora u kotlů na biomasu a solárních panelů může dosáhnout až 50 procent pořizovacích nákladů, u tepelných čerpadel až 30 procent nákladů.

„Maximální výše podpory může být 50 tisíc korun u kotlů na biomasu a solárních systémů na ohřev vody, u tepelných čerpadel a solárních systémů pro přitápění může dosáhnout až 60 tisíc,“ sdělil mluvčí Kašpar.

Cena kotle na biomasu se pohybuje od 50 do 100 tisíc korun. Tepelné čerpadlo v průměru stojí asi 200 tisíc korun.

Pokračování na straně 2

Dokončení ze strany 1

Dotační politika státu na výměnu starých kotlů na uhlí za moderní vytápění obnovitelnými energetickými zdroji má i své kritiky.

Někteří lidé poukazují na úskalí ve vyplácení dotací. Stěžují si, že ne každý, kdo o ni požádá, ji dostane. „Na podporu není žádný právník nárok. Až se balík peněz z evropského dotačního fondu vyčerpá, tak se vyčerpá,“ reagoval Jakub Kašpar, tiskový mluvčí ministerstva životního prostředí.

Například dotaci na tepelné čerpadlo dostane občan pouze tehdy, když jeho rodinný dům bude velmi dobře zateplený. „Takový dům má nízkou spotřebu energie. Vyplatí se mu dát dotaci,“ vysvětlil Kašpar.

Pokud se tedy někdo rozhodl vyměnit starý kotel na pevná paliva za tepelné čerpadlo a netěsní mu řádně okna, žádnou dotaci nedostane.

„U starého domu by to bylo silně neefektivní. Ministerstvo by na takovou výměnu nepřispělo. Ale lidé to můžou celé udělat na své náklady a kvůli lepšímu životnímu prostředí,“ dodal Jakub Kašpar.

***

Kolik přispěje stát na výměnu kotlů *biomasa - 50 % nákladů, maximálně 50 000 Kč * tepelné čerpadlo - 30% nákladů, maximálně 60 000 Kč Kolik stojí ekologické kotle * Cena kotle na biomasu se pohybuje mezi 50 až 100 tisíci * Cena tepelného čerpadla od 120 do 350 tisíc korun Například dotaci na tepelné čerpadlo dostane občan pouze tehdy, když jeho rodinný dům bude velmi dobře zateplený

Autor: