Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zelené Trojmezí bude šedé

Česko

  11:22
PRAHA - Jedna z nejcennějších přírodních lokalit v Praze je v ohrožení. V lokalitě zvané Trojmezí na rozhraní Prahy 10, 11 a 15, která je součástí přírodního parku HostivařZáběhlice a kde se rozkládají meandry potoka Botiče, se v budoucnu bude moci stavět. Podle územního plánu je to přitom nezastavitelná zeleň.

Rada projedná i novou letovou dráhu pro ruzyňské letiště. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Jak je to možné? Městská rada má dnes projednávat návrh na osmnáct změn územního plánu. Jsou označeny jako celoměstsky významné, a tudíž budou projednávány rychle, ve speciálním režimu. Mezi nimi je i návrh na změnu funkčního využití Trojmezí. Jedná se o více než 267 hektarů vzácných přírodních ploch s loukami, pastvinami, ornou půdou a další zelení.

Významné změny, které rada projedná
* letová dráha pro ruzyňské letiště (dříve orná půda)
* na Chodově v Praze 11 výstavba obytného domu s parkovištěm (dříve pastviny a louky)
* rozšíření skládky v Březiněvsi
* revitalizace armádního areálu v Kyjích
* napojení komunikace Formanská na Vesteckou spojku (umožní výstavbu v Újezdě)
* revitalizace Kopaninského potoka

Trojmezí má dostat novou funkci, kterou upřesní urbanistická studie. Návrh této změny už minulý týden schválil výbor územního rozvoje pražského zastupitelstva.

Několik na sobě nezávislých zdrojů LN potvrdilo, že se se zástavbou části tohoto území počítá. „Je jasné, že je to snaha zastavět poslední volné plochy zeleně,“ řekl zdroj z Útvaru rozvoje hlavního města.

Pražský magistrát se dušuje, že něco takového nepřipustí. „V určité části toho území zástavba bude, ale v malé míře. Hovořím o takových 100 až 200 bytech. Ve srovnání s tím, že tam tři různí developeři chtěli postavit 70 výškových domů s osmi tisíci byty, je to opravdu velký rozdíl,“ uvedl pražský radní pro územní rozvoj Martin Langmajer. Připustil nicméně, že tlak developerů je obrovský a radnice Prahy 10, 11 a 15 o zástavbu do jisté míry stojí. Pražští zelení o snaze zastavět území nepochybují. Pro srovnání přitom zdůrazňují, že se jedná o zelené území, které tvoří polovinu plochy Prahy 1. „Nesouhlasíme s tím, aby se o zástavbě Trojmezí rozhodovalo mimo přípravu územního plánu. Je to nutné posuzovat z hlediska celoměstského systému zeleně, a ne jako samostatné developerské projekty,“ prohlásila Zuzana Drhová ze Strany zelených.

Také sociální demokraté varují před neuváženými kroky. „Schvaluje se tady něco, o čem nikdo neví, jak to bude vypadat. A až bude hotová urbanistická studie na Trojmezí, nikde není záruka, že se bude veřejně projednávat, jako je tomu u klasických změn územního plánu,“ podotkl člen magistrátního výboru územního rozvoje Miroslav Poche (ČSSD).

Podle radního Langmajera má navrhovaná změna stabilizovat území jako celek. „Naše představa je taková, že víc než polovinu toho území bude zabírat zeleň a vodní plochy, respektive retenční nádrže pro vodní plochy z Jižního Města,“ tvrdí Langmajer.

Podle něj město developerům neustoupilo. „Naopak budou velmi překvapeni, jak malou míru zastavěnosti připustíme,“ tvrdí Langmajer. Území si podle něho vyhlédli tři různí developeři, kteří si vzájemně konkurují. Každý z nich spolupracoval s jinou městskou částí.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!