Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Zelení jednají o nástupci Kuchtové

Česko

  10:05
BRNO - O nástupci bývalé ministryně školství Dany Kuchtové má dnes rozhodnout na svém brněnském jednání širší vedení Strany zelených. Favoritem je zatím místopředseda Dušan Lužný, který byl náměstkem Kuchtové. Kuchtová ho prosazuje od samého začátku a ani vedení zelených k němu zatím nemá výhrady. Zelení budou jednat i fungování koaliční vlády.

Dana Kuchtová. foto: Michal Kamaryt, ČTK

Lužný není jediným možným kandidátem na post ministra. Jak už dříve Kuchtová uvedla, dovedla by si jako svého nástupce představit i poslankyni strany Olgu Zubovou. Jako o možném novém šéfovi resortu se spekuluje také o bývalém rektorovi univerzity ve Zlíně Petru Sáhovi, zatímco rektorka ústecké Univerzity Jana Evangelisty Purkyně Iva Ritschelová nabídku odmítla.

Odchod Kuchtové vyvolal mezi zelenými napětí a frakce vedená Martinem Stropnickým ostře kritizuje předsedu Martina Bursíka. Bursík se zřejmě nevyhne kritice za to, že Kuchtovou ve sporu s lidovci a občanskými demokraty o evropské fondy nepodržel. Své odpůrce chce přesvědčit seznamem úkolů, které se jemu i ostatním zeleným ministrům podařilo v trojkoalici splnit.

Na programu jednání zelených je i fungování koaliční vlády a výběr prezidentského kandidáta. Nejradikálnější členové republikové rady požadují, aby zelení vládu Mirka Topolánka opustili. Většina krajských organizací chce v kabinetu zůstat, požadují ale jiná pravidla koaličních vztahů a větší vliv na ministerstvech a dalších klíčových postech, jako je například elektrárenská společnost ČEZ.

Bursík: cítím se silný
Předseda Bursík se cítí před jednáním silný. "Věřím, že si to vyříkáme a že couvnou zpátky, že si uvědomí, že je to nesmysl a že by tím udělali špatnou službu zeleným," komentoval před jednáním Bursík požadavky svých spolustraníků.

Vicepremiér zdůraznil, že lidé kvalifikovaní mají šanci taková místa obsadit, jejich hlavní či jedinou kvalifikací ale nesmí být, že jsou ze Strany zelených, a nesmí takovou funkci získat vydíráním či nátlakem v médiích. "Nenechám se vydírat... Naopak, cítím se silnější, než kdy jindy," prohlásil Bursík.

Jeden z jeho kritiků, odcházející náměstek ministra pro místní rozvoj Petr Pávek ale tvrdí, že požadavek na získání některých funkcí není samoúčelný. "Jde o nástroje, které nám umožní prosazovat zelenou politiku," uvedl před zasedáním republikové rady. I proto by podle něj členové dozorčích rad vlivných státních či polostátních firem nominovaní Stranou zelených mohli významnou část svých odměn posílat na charitativní účely.

I když Pávek předložil návrh na vystoupení z vlády, sám si odchod z trojkoalice nepřeje. "Doufám, že republiková rada přijme taková opatření, aby můj návrh na vystoupení z vlády nemusel projít... Samozřejmě, že bych nechtěl z vlády, chtěl bych, aby zelení posílili pozice v rámci vládní koalice, aby lépe mohli plnit svůj volební program," dodal.

Šéfka poslaneckého klubu zelených Kateřina Jacques soudí, že požadavky na
obsazení funkcí náměstků či členů dozorčích rad jsou "šlápnutím vedle".
"Mluvit o obsazování státní správy a vnímat ji jako svou kořist považuji za
ostudné. Musím říct, že se za tyto hlasy Strany zelených stydím," řekla před jednáním.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!