Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zelenobílý zmatek: rozum se vytratil

Česko

Kauza Bohemians se za posledních pět let změnila z úsměvné kuriozity ve vážný problém celého českého fotbalu

PRAHA Kdybyste nechali hlasovat fanoušky na zaplněném stadionu, zda se sobotní utkání dvou týmů Bohemians má hrát, dostali byste jednoznačnou odpověď. „Zdravý rozum je na naší straně,“ tvrdil brankář domácích Bohemians 1905 Radek Sňozík. Nejen on ale tuší, že zdravý rozum se ze spletité kauzy dávno vytratil. Dnes hrají hlavní roli protichůdné právnické výklady a osobní antipatie.

Kořeny současných sporů lze vystupovat už na začátku devadesátých let. Na předchozí dekádu, v níž se Bohemians podařilo částečně zastínit Spartu i Slavii a získat svůj dosud jediný titul, se u Botiče nepodařilo navázat. Fotbalový oddíl se oddělil od Tělovýchovné jednoty sdružující ostatní sporty od atletiky po zápas. Jenže práva na slavný znak s klokanem zůstala v držení TJ Bohemians. Na další účelově zřízenou společnost Bohemians Real byl zase převeden stadion ve Vršovicích.

Vážná krize zelenobílý klub poprvé dohnala na konci roku 2004. Kvůli chybějícím financím se tehdejší šéf Michal Vejsada dokonce pokoušel klub administrativně přestěhovat do Opavy. Transakci popsal jako „odpojení vozu s hnojem“, pod nímž si představoval dluhy. Nepomohlo to, stejně jako neúspěšné pokusy s hledáním tajemných investorů. V roli jednoho z nich sliboval hráčům dlužné výplaty herec Gustav Bubník.

Trápení ukončil fotbalový svaz. Odebral klubu licenci a vyloučil ho z druhé ligy. Vypadalo to, že se zkrachovalí Bohemians, ve světě nejvíc proslavení míčovým kouzelníkem Antonínem Panenkou, definitivně zastavili na slepé koleji. Na jaře 2005 se ale znovu klokaní vlak rozjel – a to hned na dvou kolejích. Po první se vydali fanoušci. Jejich finanční sbírka na obnovu Bohemians představovala výjimečný počin nejen v českých poměrech.

Svoji šanci vycítil také podnikatel Karel Kapr. Logo s klokanem si pronajal od Tělovýchovné jednoty. Majitel střížkovského klubu správně kalkuloval, že se slavným jménem může dokráčet mnohem výš, než provinční klub z proseckého sídliště dokázal kdykoliv předtím. Fanoušci se stavěli vůči Kaprovu projektu nedůvěřivě, na úvahy o vzájemném propojení vůbec nedošlo. Vyloučení odmítl soud Vznikla unikátní rivalita. Málem nedošlo ani na jediný vzájemný zápas nových konkurentů. Fotbalový svaz uznal za nástupce původních Bohemians fanouškovský klub Bohemians 1905. Nejdřív proto vyloučil Střížkov ze všech svých soutěží, potom ho musel na základě předběžného opatření od soudu zařadit zpátky. Obě Bohemky se nejdřív potkaly ve třetí lize, potom se další tři sezony míjely.

Do zelenobílého zmatku se o svá práva vytrvale hlásí také Vejsada. I on si sestavil vlastní tým, který nastupuje v III. třídě.

Nezúčastněným pozorovatelům se oba viditelnější zelenobílé subjekty často pletou, v jednom ohledu se přece jenom výrazně liší. Zatímco vršovičtí Bohemians 1905 se mohou na podporu tisícovek svých fanoušků pravidelně spolehnout, při domácích zápasech střížkovských Bohemians Praha zejí ochozy prázdnotou. Jako jediní v lize mají průměrnou návštěvnost pod hranicí 1500 diváků na zápas.

Dlouhou dobu kauza Bohemians žila jako víceméně úsměvná kuriozita. Až nyní se ukazuje, že jde o závažnější problém, než si mnozí mysleli. Třeba sobotní blamáž přinese českému fotbalu alespoň jeden pozitivní výsledek: rychlejší řešení zapeklitého problému.

***

Tři šéfové Bohemek Kdo jsou klíčoví hráči sledovaného sporu

Lukáš Přibyl ředitel Bohemians 1905 Mnoho let strávil v kotli mezi příznivci zelenobílého klubu, před dvěma lety se z fanouška stal ředitel klubu, který fanoušci také pomohli zachránit. Ve fotbalovém prostředí se nejdřív pohyboval jako reportér České televize, působil i jako tiskový mluvčí ve Spartě. Karel Kapr předseda představenstva Bohemians Praha (Střížkov) Podnikatel s kontroverzní pověstí se za nevyjasněných podmínek podílel s jiným fotbalovým bossem Jaroslavem Starkou na prodeji příbramské teplárny. Vypovídal také v kauze Berdychova gangu proti detektivovi Petru Vojtěchovskému, který upozornil na provázanost policejních struktur s organizovaným zločinem. Michal Vejsada majitel FC Bohemians Praha v konkurzu Bývalý zápasník reprezentoval Československo na olympiádě 1980 v Moskvě. Do Bohemians vstoupil před šesti lety, zhruba rok před vyhlášením konkurzu, když vyhrál spor s předchozím majitelem klubu Pavlem Švarcem. Od něho získal většinu akcií jako kompenzaci za nesplacené půjčky. Ve sporu dvou Bohemek stojí na střížkovské straně.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!