Sobota 17. dubna 2021svátek má Rudolf 6 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zelený: Odvolání z čela Cermatu? Teď už je to moje privátní věc

Odvolaný šéf Centra pro zjišťování výsledku vzdělávání (CERMAT) Pavel Zelený. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odvolaný šéf Centra pro zjišťování výsledku vzdělávání (CERMAT) Pavel Zelený. | foto: Lidové noviny

PRAHA Dnes již bývalý šéf Cermatu Pavel Zelený se zatím nechce ke svému pátečnímu odvolání vyjadřovat. Kvůli maturitám však v čele organizace, která je připravuje, skončil již potřetí.

Zeleného odvolal ministr školství Petr Fiala po problémech u letošních maturit z matematiky a českého jazyka, po dlouholetém šéfovi Cermatu se posléze slehla zem. Serveru Lidovky.cz se ho podařilo kontaktovat, svůj pohled na věc si však prozatím chce nechat pro sebe.

"Nezlobte se, teď už je to moje privátní věc. Pravděpodobně se vyjádřím později, ale teď opravdu ne," odrazil dotazy. Jeho konec v čele Cermatu rozdělil Fialovy předchůdce. Josef Dobeš označil krok současného ministra jako "zbabělé gesto", bývalý ministr Ondřej Liška pád Zeleného přivítal.

Pryč...

Ostatně: byl to právě Liška, kdo ho v roce 2009 kvůli skluzu příprav státních maturit odvolal již podruhé (první byl na přelomu let 2001 a 2002 Eduard Zeman). "Důvodem mého odvolání nebylo, že se maturita dostala do skluzu, to v žádném případě. Problém je pouze v tom, že pan ministr chce levnější model státních maturit a za něj já nemohu vzít odpovědnost," vysvětloval tehdy Zelený.

A zase zpět

Do funkce ho ještě ve stejném roce vrátila ministryně školství úřednické vlády Miroslava Kopicová. A o rok později musel Zelený vysvětlovat další malér, tentokrát kvůli špatnému hodnocení 12 tisíc matematických testů při maturitní generálce.

ČTĚTE TAKÉ:

Ministru školství Josefu Dobešovi se pak nelíbil způsob distribuce - za rozvoz testů stěhovacími dodávkami stát zaplatil 50 milionů korun. Dobešovi se kritizoval, že se testy netisknou přímo ve školách.

A konečně: Pochybnostem čelil Cermat pod vedením Zeleného i kvůli třísetmilionovému tendru, který vyhrála firma Logica Czech Republic. Antimonopolní úřad nicméně konstatoval, že výběrové řízení proběhlo v pořádku.

Pavel Zelený

Pavel Zelený, bývalý ředitel společnosti CERMAT

Pavel Zelený, bývalý ředitel společnosti CERMAT

  • Stál už u zrodu myšlenky státních maturit v polovině 90. let, kdy působil jako ředitel Ústavu pro informace ve vzdělávání.
  • V letech 1997 až 2000 byl vytvořen první model nové maturitní zkoušky, který byl otestován v rámci takzvaných Sond maturant. V té době ale Zelený po sporech s ministrem školství Eduardem Zemanem (ČSSD) z vedení ústavu odešel do čela Cermatu. Tam nedobrovolně skončil na přelomu let 2001 a 2002.
  • Do Cermatu se Zelený vrátil jako ředitel v srpnu 2007 za úřadování Dany Kuchtové (SZ). Na začátku roku 2009 ale její stranický kolega Ondřej Liška Zeleného odvolal. 
  •  Po sedmi měsících se Zelený do funkce opět vrátil. Jmenovala jej ministryně Miroslava Kopicová, jež vedla resort v úřednické vládě Jana Fischera.
  • Zelený byl ve funkci šéfa Cermatu, když se loni po řadě odkladů státní maturity spustily. Náklady na přípravu zkoušky se vyšplhaly od roku 2000 na 627 milionů. Ročně vyjdou na 200 milionů.
  • Loni, když vrcholily přípravy na ostré spuštění maturit, se objevily úvahy o možném odvolání Zeleného, pokud by zkoušky nedopadly dobře. Nakonec zůstal. Podobně křeslo uhájil i tehdejší ministr školství Josef Dobeš, který tehdy úspěchem kritizovaných státních maturit podmínil své další setrvání ve funkci.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

ZE ŽIVOTA: Gábina propojila dospělácký svět s tím dětským. Přečtěte si její příběh
ZE ŽIVOTA: Gábina propojila dospělácký svět s tím dětským. Přečtěte si její příběh

Gábina Hrdina (37 let) je hrdou matkou dvou dětí – Zoe (9 let) a Vincenta (7 let). Mezi její koníčky patří hudba, tanec, zpěv a pozitivní lidé....