Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Železná opona: z Kvildy do USA

Česko

Projekt muzea mapujícího boj na hranicích v 50. letech podpořil i Chruščovův vnuk

ČESKÉ BUDĚJOVICE Nadace železná opona, která neuspěla s projektem stejnojmenného muzea na šumavské Kvildě, jedná s americkými partnery o tom, že místo do Čech umístí muzeum do Spojených států.

Nadaci se údajně nelíbí přístup některých českých úředníků a politiků, kvůli jejichž obstrukcím projekt v Česku zkrachoval. Megalomanská expozice, mapující dobu, kdy na hranicích mezi takzvaným socialistickým blokem a kapitalistickým Západem stál plot z ostnatých drátů, by tak měla vyrůst nedaleko amerického Washingtonu.

„Ve Spojených státech má náš projekt velmi pozitivní ohlas jak ze strany mnoha institucí, tak významných osobností,“ tvrdí předseda Nadace železná opona a bývalý český reprezentant v triatlonu Václav Vítovec. Vybudování muzea železné opony v USA údajně mimo jiné podpořil vnuk bývalého generálního tajemníka komunistické strany Sovětského svazu Sergej Chruščov, dnes žijící ve Spojených státech, či syn bývalého amerického prezidenta David Eisenhower.

Muzeum železné opony mělo původně stát na šumavské Kvildě na pozemcích kolem bývalé roty pohraniční stráže. V roce 2002 přijely základní kámen muzea položit desítky politiků a osobností, včetně třeba Dany Zátopkové, bývalého ministra zahraničí Jiřího Dienstbiera či dnešního předsedy Senátu Přemysla Sobotky. Projekt v roce 2004 oficiálně podpořila i vláda. Protože se ale od té doby na Kvildě vůbec nic nestalo a rota jen chátrala, soud v únoru určovací žalobou vrátil budovy roty zpět státu, který je převedl na Národní park Šumava. „Ti, kdo nás obviňují z krachu celého projektu, ale zapomínají, že nám slibované pozemky na Kvildě kvůli obstrukcím ministerstva životního prostředí nikdy nepatřily, a my na nich tedy prostě nemohli stavět,“ tvrdí Vítovec. Ministerstvo vnitra sice na nadaci podle něj převedlo chátrající budovu, k převodu okolních pozemků na stavbu muzea byl pak ale nutný i souhlas ministerstva životního prostředí. „A to smlouvu nikdy nepodepsalo, údajně není muzeum ve veřejném zájmu,“ uvedl Vítovec. Nadace pak podle něj nemohla začít budovat megalomanskou expozici na cizích pozemcích a projekt zkrachoval.

Ministerstvo přitom svůj odpor k převodu pozemků na nadaci přiznává. „Majetek státu lze bezúplatně převádět pouze ve výjimečných případech, přičemž by současně měl být naplněn i tzv. veřejný zájem, který je zřejmý a již existuje, což se v tomto případě nestalo,“ řekla LN mluvčí ministerstva Jana Krebsová. Ani mnoha regionálním politikům se však projekt nelíbil. „Okolo té nadace se motala spousta podivných lidí,“ řekl už dříve LN starosta Kvildy Václav Vostradovský. Jeden ze členů přípravného výboru muzea podle něj například jezdil na Kvildu s ochrankou a pistolí za pasem. Václav Vítovec ale argumentuje tím, že každý velký projekt přitahuje v počátcích kromě ryzích nadšenců i různé pochybné existence. „Jenže jsme se poučili a nikdo z nich už v přípravě projektu nefiguruje,“ tvrdí Vítovec.

Autor: