Úterý 2. června 2020svátek má Jarmil 8 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman: Ať hranice hlídá armáda a policie. Migranti se nesmí dostat do vnitrozemí

Miloš Zeman na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Praze. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

BRNO Prezident Miloš Zeman podporuje návrh, aby českou hranici střežily společné hlídky policie a armády. Ty by měly zachytávat ilegální imigranty hned na hranici tak, aby se nedostali do vnitrozemí, řekl prezident v Brně novinářům.

Zeman setrvává na názoru, že je potřeba s migranty zacházet podle pravidel Schengenu, a také je potřeba dodržovat Dublinský systém, kdy migranti mohou požádat o azyl jen v jedné zemi a v té pak zůstat, pokud je jejich žádost kladně vyřízená. „Pokud jsou chyceni na hranici, musí být vráceni do země, odkud přišli a ne aby zůstávali v záchytných zařízeních,“ řekl Zeman.

Situace je podle něj nyní vážnější než před dvěma týdny. „Jestliže maďarská vláda povolala armádu, Němci uzavřeli hranice s Rakouskem a také Dánsko omezilo provoz na hranici s Německem, myslím, že bychom tatáž opatření měli udělat i my. Je zřejmé, že nyní, když trasa nepovede z Madarska do Německa přes Rakousko, povede přes Českou republiku,“ varoval Zeman. K ochraně hranic přikročili i Rakušané.

„Lokální opatření nejsou řešením“

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) nejsou tato lokální opatření žádným řešením migrační krize. Problémem podle něj je, že nejsou zajištěné vnější hranice Schengenu. Jeho fungování však zatím podle něj ohrožené není. Dodal také, že pokud bude potřeba posílit ochranu hranice, má stále Česká republika rezervy.

Vláda 20. srpna projednala možné zapojení až 2600 vojáků při ochraně českých hranic před uprchlíky. V případě potřeby by policii na hranicích mohlo podle okolností posílit 900, 1500 nebo 2600 vojáků, řekl po jednání vlády ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

„Pokud by tato situace nastala a vláda rozhodla o nutnosti posílení policie při této činnosti, je armáda připravena k nasazení živé síly i technických průzkumných a pozorovacích prostředků,“ uvedl ministr. Bez zásadního dopadu na plnění běžných armádních úkolů je podle něj armáda schopna vyčlenit až 1500 vojáků. „V případě dalších požadavků policie je armáda schopna poskytnout maximálně do 2600 vojáků, což by ovšem znamenalo výrazný dopad na plánovaný výcvik a plnění některých mezinárodních závazků,“ dodal Stropnický.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...