5. prosince 2013 15:56, aktualizováno  16:54 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman: Babiš bude ministrem, pokud služební zákon projde prvním čtením

Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš. | foto: MAFRA: David Neff

PRAHA Pokud služební zákon projde v prosinci prvním sněmovním čtením, bude to pro prezidenta Miloše Zemana dostatečná garance, aby jmenoval předsedu hnutí ANO Andreje Babiše ministrem financí. Navrhované řešení prý již sdělil jak Babišovi, tak lídrovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi. Politici ho podle Zemana akceptovali.

Zeman se kloní ke zrušení lustračního zákona. Splnil svou funkci a nemá cenu ho dále prodlužovat, řekl s tím, že však záležitost nepokládá za kardinální. Návrh na zrušení dvojice lustračních zákonů nedávno podali komunisté.

ČTĚTE TAKÉ

"V zásadě ano. Jsou dvě možnosti, buď ten lustrační zákon vyprší sám sebou, to znamená díky generační obměně, anebo se zruší, protože se domnívám, že už teď splnil svou funkci a nemá cenu ho dále prodlužovat," odpověděl Zeman na dotaz, zda sdílí názor, že je lustrační zákon překonaný. Posléze dodal, že se kloní spíše ke druhé variantě.

Diskuse o lustračních zákonech se v Parlamentu strhla poté, co komunisté oznámili, že podají návrh na jejich zrušení. Pro se vyslovil například šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který je na Slovensku veden jako agent StB, nebo předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka, který má normy za překonané. Prudký odpor zamýšlené zrušení zákonů vyvolalo u části lidovců.

Lidovky.cz, ČTK