Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav -1 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman: Babiš bude ministrem, pokud služební zákon projde prvním čtením

Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš. | foto: MAFRA: David Neff

PRAHA Pokud služební zákon projde v prosinci prvním sněmovním čtením, bude to pro prezidenta Miloše Zemana dostatečná garance, aby jmenoval předsedu hnutí ANO Andreje Babiše ministrem financí. Navrhované řešení prý již sdělil jak Babišovi, tak lídrovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi. Politici ho podle Zemana akceptovali.

Zeman se kloní ke zrušení lustračního zákona. Splnil svou funkci a nemá cenu ho dále prodlužovat, řekl s tím, že však záležitost nepokládá za kardinální. Návrh na zrušení dvojice lustračních zákonů nedávno podali komunisté.

ČTĚTE TAKÉ

"V zásadě ano. Jsou dvě možnosti, buď ten lustrační zákon vyprší sám sebou, to znamená díky generační obměně, anebo se zruší, protože se domnívám, že už teď splnil svou funkci a nemá cenu ho dále prodlužovat," odpověděl Zeman na dotaz, zda sdílí názor, že je lustrační zákon překonaný. Posléze dodal, že se kloní spíše ke druhé variantě.

Diskuse o lustračních zákonech se v Parlamentu strhla poté, co komunisté oznámili, že podají návrh na jejich zrušení. Pro se vyslovil například šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který je na Slovensku veden jako agent StB, nebo předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka, který má normy za překonané. Prudký odpor zamýšlené zrušení zákonů vyvolalo u části lidovců.

,
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Francouzská policie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Francouzská policie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

Francouzská policie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky
ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky

V současné době se zdá, že udržet si manželský vztah, je stále těžší. Pokud je rozvod nevyhnutelný, pomoci může mediace. Tou se zabývá Mgr. Eva Vaňková, která působí jako rozvodová mediátorka a advokátka.