Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Zeman nemá příznaky covidu. Normálně funguje a pracuje, říká kancléř Mynář

Prezident Miloš Zeman jmenoval na zámku v Lánech šéfa ODS Petra Fialu předsedou vlády. (28. listopadu 2021) foto: ČTK

Prezident Miloš Zeman nemá klinické příznaky onemocnění covid-19, řekl hradní kancléř Vratislav Mynář. Zeman se bude chtít sejít s premiérem Petrem Fialou záhy poté, co v pátek 10. prosince ukončí schůzky s kandidáty na ministry. Prezident byl již třikrát očkován proti covidu a navíc dostal v Ústřední vojenské nemocnici v Praze monoklonální protilátky.
  15:09

„Pan prezident stále nemá žádné klinické příznaky, nemá horečky. Normálně funguje a pracuje, jak celý národ vidí, a dodržuje všechna epidemická opatření,“ řekl Mynář o hlavě státu.

Zeman přijímá kandidáty do vlády za prosklenou stěnou, aby dodržel podmínky izolace, kterou mají nakažení covidem uloženou na 14 dnů. Bezpříznakový průběh covidu není v případě plně očkovaných lidí ojedinělý.

Koronavirus byl u Zemana zjištěn minulý týden ve čtvrtek po návratu z Ústřední vojenské nemocnice. Prezident byl proto odvezen zpět do nemocnice, kde dostal protilátky. Od soboty je zpět na zámku v Lánech.

Čtrnáctidenní covidová izolace v jeho případě skončí v průběhu příštího týdne, ještě dříve než přijme všechny kandidáty do vlády Petra Fialy. Od čtvrtka by tak schůzky již nemusely být za prosklenou stěnou.

V pátek Zeman mluvil s budoucím ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou z KDU-ČSL. Poslední schůzka je naplánována na příští pátek, kdy za Zemanem přijede nominant TOP 09 na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek. Právě tato schůzka by již podle pravidel izolace při covidu nemusela být za prosklenou stěnou.

Prezident již avizoval, že se poté bude chtít opět sejít s Fialou, se kterým již mluvil při jeho nedělním jmenování. Podle Mynáře by se tak mělo stát záhy po ukončení schůzek. Termín ještě stanoven nebyl, dá se ale podle něj předpokládat, že by se setkání mohlo konat příští víkend nebo na začátku dalšího týdne. Prezident chce podle Mynáře jmenovat vládu zhruba v polovině prosince.

Autoři: ,

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.