Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Zeman nemá příznaky covidu. Normálně funguje a pracuje, říká kancléř Mynář

Prezident Miloš Zeman jmenoval na zámku v Lánech šéfa ODS Petra Fialu předsedou vlády. (28. listopadu 2021) foto: ČTK

Prezident Miloš Zeman nemá klinické příznaky onemocnění covid-19, řekl hradní kancléř Vratislav Mynář. Zeman se bude chtít sejít s premiérem Petrem Fialou záhy poté, co v pátek 10. prosince ukončí schůzky s kandidáty na ministry. Prezident byl již třikrát očkován proti covidu a navíc dostal v Ústřední vojenské nemocnici v Praze monoklonální protilátky.
  15:09

„Pan prezident stále nemá žádné klinické příznaky, nemá horečky. Normálně funguje a pracuje, jak celý národ vidí, a dodržuje všechna epidemická opatření,“ řekl Mynář o hlavě státu.

Zeman přijímá kandidáty do vlády za prosklenou stěnou, aby dodržel podmínky izolace, kterou mají nakažení covidem uloženou na 14 dnů. Bezpříznakový průběh covidu není v případě plně očkovaných lidí ojedinělý.

Koronavirus byl u Zemana zjištěn minulý týden ve čtvrtek po návratu z Ústřední vojenské nemocnice. Prezident byl proto odvezen zpět do nemocnice, kde dostal protilátky. Od soboty je zpět na zámku v Lánech.

Čtrnáctidenní covidová izolace v jeho případě skončí v průběhu příštího týdne, ještě dříve než přijme všechny kandidáty do vlády Petra Fialy. Od čtvrtka by tak schůzky již nemusely být za prosklenou stěnou.

V pátek Zeman mluvil s budoucím ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou z KDU-ČSL. Poslední schůzka je naplánována na příští pátek, kdy za Zemanem přijede nominant TOP 09 na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek. Právě tato schůzka by již podle pravidel izolace při covidu nemusela být za prosklenou stěnou.

Prezident již avizoval, že se poté bude chtít opět sejít s Fialou, se kterým již mluvil při jeho nedělním jmenování. Podle Mynáře by se tak mělo stát záhy po ukončení schůzek. Termín ještě stanoven nebyl, dá se ale podle něj předpokládat, že by se setkání mohlo konat příští víkend nebo na začátku dalšího týdne. Prezident chce podle Mynáře jmenovat vládu zhruba v polovině prosince.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat