Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zeman chce vidět 101 podpisů, pak dostane šanci sestavit vládu pravice

Česko

  17:42aktualizováno  17:50
Pokud vláda Jiřího Rusnoka nezíská důvěru v Poslanecké sněmovně, prezident Miloš Zeman se při hledání nového premiéra přikloní spíše k Miroslavě Němcové (ODS) než k Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). Hradní kancléř Vratislav Mynář to uvedl v rozhovoru pro ČT24.

Miroslava Němcová při rozhovoru pro LN v roce 2010. foto: MAFRA

Mynář uvedl, že by prezident ve druhém kole zvažoval dání mandátu pravicové koalici. "Věřím, že se levice bude snažit být velmi zodpovědná, aby pan prezident nebyl nucen dát ve druhém kole mandát pravici. Samozřejmě za předpokladu, že jestli platí stojednička. Známe veletoče strany LIDEM," upřesnil kancléř.

V případě, že vláda Jiřího Rusnoka skutečně důvěru nezíská, dal by údajně prezident šanci ve druhém pokusu spíš pravici než ČSSD. Podle Gazdíka by ale požadoval aktuálních 101 podpisů poslanců. "Nestačily by mu ty podpisy z června, ale chtěl by podpisy aktuální," uvedl Gazdík pro iDNES.cz. Serveru to potvrdil i Benda. "Prokážeme mu to přímo při hlasování o Rusnokově vládě," nastínil Benda budoucí plán.

ČTĚTE DÁLE:

V současné situaci to vypadá, že úřednická vláda důvěru opravdu nezíská. Předsedkyně LIDEM Karolína Peak na schůzce s premiérem Jiřím Rusnokem uvedla, že i nadále podporuje pokračování koaličního projektu společně s ODS a TOP 09. Stejný názor zastává i šéf klubu ODS Marek Benda.

"Pan prezident má dojem, že si Rusnokova vláda důvěru zaslouží, podle nás ale vznikla v rozporu s ústavní tradicí a demokratickou tradicí," uvedl Benda po odchodu z jednání se Zemanem v Lánech. Prezident Zeman podle očekávání nepřesvědčil ani šéfa klubu TOP 09 Gazdíka. Strana Rusnokovu vládu nepodpoří, řekl po jednání v Lánech Gazdík

Autor:

Recept: Pljeskavica s ajvarem a kajmakem
Recept: Pljeskavica s ajvarem a kajmakem

Mleté maso propracujeme rukama, dochutíme pepřem, solí a mletou paprikou. Důkladně vmícháme nadrobno nakrájenou cibuli. Necháme odležet v chladu.